fot: Arkadiusz Ziolek/ East News 19.05.2020. n/z Zebrane pieniadze podczas liturgii.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 30 Października 2020

Prawie 500 księży w mundurówce. Średnio zarabiają po kilka tysięcy złotych

Księża od lat obecni są w służbach mundurowych. Jak się okazuje, w ciągu ostatniego czasu liczba księży w mundurówce wzrosła prawie do 500. Nic dziwnego, bowiem część z nich robi to społecznie, a część zarabia nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Księża w służbach mundurowych

Księża od lat funkcjonują nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także w służbach mundurowych. Przede wszystkim bardzo mocno było to widoczne kilkadziesiąt lat temu w wojsku i mimo tego, że czasy się zmieniają, duchowni nadal chętnie służą w mundurówce.

Księża chętnie pełnią posługę kapłańską w służbach mundurowych, wynika z danych przekazanych przez MSWiA portalowi money.pl. W 2018 r. w służbach działało, aż 460 księży i część z nich, jak można się domyśleć, nie robiła tego za darmo.

Księża w dużej większości swoją posługę kapłańską w mundurówce pełnią za darmo, społecznie, ale zdarzają się też zatrudnieni na pełen etat. Na jak wysokie zarobki mogą wówczas liczyć?

Wynagrodzenie księży pracujących na służbie jest przede wszystkim uzależnione od tego, w jakich służbach znaleźli zatrudnienie. Księża mają także szereg obowiązków, do których należy m.in.: udzielanie sakramentów mundurowym, pielęgnowanie wśród nich patriotyzmu czy przeprowadzanie obrzędów religijnych.

Najwięcej księży zatrudnionych jest w Straży Granicznej, bo aż 12 duchownych. Co więcej, w szeregach Straży Granicznej posługę kapłańską pełnią także duchowni prawosławni, luterański i greko-katoliccy.

Księża w szeregach Straży Granicznej zatrudnieni są wyłącznie na pełen etat, a ich wypłata w 2018 r. wynosiła średnio 3,2 tys. zł na rękę. Rządzący przyznali pogranicznikom podwyżkę w wysokości 500 zł. A jak sytuacja wygląda w innych służbach?

Godziny dla seniorów kuriozalną sytuacją i solą w oku. Sklepy żądają zmianGodziny dla seniorów kuriozalną sytuacją i solą w oku. Sklepy żądają zmianCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niemcy nie mają już wyboru, muszą podjąć ostateczną decyzję. Będą zamykać niemal wszystko, koniec z półśrodkami
2. Poszła na zakupy do Auchan i poczuła ogromne zagrożenie. Wezwała policję
3. Nie tylko drugi produkt nawet o 88 proc. taniej, ale i chryzantemy za pół darmo. Lidl też przygotowuje się na Wszystkich Świętych

Mogą obniżyć abonament nawet o 60 zł. Rekompensaty czekają tysiące Polaków, może i ciebieMogą obniżyć abonament nawet o 60 zł. Rekompensaty czekają tysiące Polaków, może i ciebieCzytaj dalej

Księża zarabiają po kilka tysięcy złotych

Księża chętnie pełnią obowiązki duszpasterskie także w policji, gdzie na pełnoetatowe zatrudnienie mogło liczyć, aż dziesięciu z nich. Zaskakujący jest także fakt, że rozporządzenie ministra właściwego ds. wewnętrznych i administracji umożliwia księżom noszenie munduru oraz koloratki nawet wtedy, gdy są cywilami.

Co więcej, w policji społecznie posługę kapłańską pełni 171 duchownych, a 13 zatrudnionych jest w niepełnym wymiarze godzin. Księża mogą liczyć na pensję uzależnioną od posiadanego stopnia, jednakże średnia kwota wynosi 2,3 tys. zł.

Najmniej ciekawą sytuację mają duchowni służący w szeregach straży pożarnej. Tamtejsi duchowni pracują nie tylko społecznie (235 księży), ale także w oparciu o umowę zlecenie (4 księży). Zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin jest 10 duchownych.

Księża w PSP mogą liczyć na średnie zarobki w wysokości 2,9 tys. zł na rękę, a ich wynagrodzenie także uzależnione jest od zszeregowania. Ci o najniższym stopniu dostają zaledwie 1,6 tys. zł na rękę.

Księży brakuje w służbie ochrony państwa, bowiem tam pracował zaledwie jeden kapelan, wynika z danych podanych przez portal money.pl. Taki kapelan może liczyć na 2,3 tys. zł pensji na rękę. Przypomnijmy, że państwo z Funduszu Kościelnego każdego roku przeznacza coraz więcej pieniędzy na finansowanie Kościoła Katolickiego w Polsce.

Rzecznik Finansowy kontra PKO BP: Jeden z kredytów hipotecznych stwarza ryzykoRzecznik Finansowy kontra PKO BP: Jeden z kredytów hipotecznych stwarza ryzykoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Hasło Strajku Kobiet na płocie Jarosława Kaczyńskiego. Nie uwierzycie, jak zareagowała policja
  2. Ministerstwo Zdrowia opublikowało zatrważające dane. WHO mówi o punkcie krytycznym
  3. NFZ wysyła listy. Albo wszyscy szybko podpiszą dokumenty, albo czeka nas dramatyczna sytuacja
  4. Jest prognoza na zimę 2021. Wizja najbliższych miesięcy może wielu wprawić wielu w kiepski nastrój
  5. Emerytury jednak nie tak wysokie jak myślano? Miał być raj i stos dodatków dla emerytów, będzie walka o każdy grosz
  6. Piotr Żyła nie jest katolikiem. Na jaw wyszła prawdziwa wiara skoczka, Polacy nie mieli pojęcia
  7. Przemierzał las w poszukiwaniu grzybów, nagle zobaczył "ducha". Zdjęcie pokazuje, że nie kłamał
Sąsiad zamyka granicę z Polską. Powód: pandemiaSąsiad zamyka granicę z Polską. Powód: pandemiaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News