Księża nie chcą być biskupami
Flickr/Piotr Drabik
Autor Kasper Starużyk - 8 Grudnia 2019

Księża nie chcą zostawać biskupami. Liczba przyjętych nominacji radykalnie spada

Jak podaje Onet.pl, aż 30% księży nominowanych na biskupów nie przyjmuje tego - jak by się mogło wydawać - zaszczytnego tytułu. Księża odmawiają 3 razy częściej niż jeszcze w ubiegłej dekadzie.

Jeszcze 10 lat temu mały który przedstawiciel kleru decydował się powiedzieć "nie" papieżowi, bo to przecież głowa Kościoła nadaje nominacje biskupie. Teraz odrzucić nominację decyduje się aż 30% duchownych, których papież jak zaszczycić tytułem kardynała.

Księża boją się odpowiedzialności?

Powodem takich decyzji na całym świecie mogą być problemy z jakimi boryka się obecnie Kościół. Skandale pedofilskie i ataki z nimi związne mogą skutecznie zniechęcać duchowych to podejmowania decyzji o piastowaniu tytułu biskupa, bo wiążę się to z większą odpowiedzialnością.

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet uważa, że powodem może być też kryzys wiary, który obecnie przetacza się przez cały świat - pisze onet.pl.

Wygaszenie 500 plus może nastąpić już w przyszłym roku. Świadczenie coraz mniej pewneWygaszenie 500 plus może nastąpić już w przyszłym roku. Świadczenie coraz mniej pewneCzytaj dalej

Nikogo nie należy do niczego zmuszać

Marc Ouellet mówił także, że decyzje każdego księdza należy uszanować. Jeśli zdecydował się nie przyjąć nominacji, to znaczy że ma jakieś ku temu powody i nie można naciskać na zmianę decyzji. Prefekt mówił przy okazji, że Kościołowi potrzeba więcej duszpastrzy, którzy nie będą "profesorami", a więcej czasu i uwagi poświęcą wiernym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jacek Kurski zwolnił pracownika z TVP. Kuriozalny powód
  2. Syn rozbił stary wazon. Gdy mama zobaczyła, co było w środku, natychmiast zawołała męża
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Tysiące emerytów straci swoje mieszkania. Wszystkiemu winna jest emerytura

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News