Książeczki mieszkaniowe - większy zakres wykorzystania premii
Wikimedia/Julo
Autor Maria Glinka - 6 Grudnia 2020

Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystko

Książeczki mieszkaniowe to relikty z czasów PRL, który mogą poprawić domowy budżet. Wszystko dzięki sejmowej modyfikacji zasad wypłacania premii. Na zmianach skorzystają przede wszystkim osoby planujące wymianę pieca czy ocieplenie domu.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Czym są książeczki mieszkaniowe i na co można je wykorzystać
 • Na jakie wydatki remontowe będzie można spożytkować premię
 • Kto poza osobami planującymi remont skorzysta na zmianach

Książeczki mieszkaniowe mogą się opłacać

Książeczki mieszkaniowe jeszcze trzy dekady temu były najbardziej popularną formą oszczędzania na poczet przyszłego lokum. Portal totalmoney.pl podaje, że środki na nich zgromadzone posiada obecnie około milion obywateli.

Lider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloLider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloCzytaj dalej

W wyniku dewaluacji polskiej waluty w latach 90. książeczki mieszkaniowe znacząco straciły na wartości. W ocenie ekspertów dotychczasowy katalog możliwości, na poczet których można było wykorzystać pieniądze uzbierane na książeczkach mieszkaniowych, był niewystarczający. Zmiany w tym zakresie postulował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.

Ostatecznie Sejm zgodził się na rozszerzenie zakresu wykorzystania premii gwarancyjnych z książeczek mieszkaniowych. Reguluje to ustawa z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Dokument czeka na akceptację Senatu i podpis prezydenta.

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej na poczet nowych inwestycji

Zgodnie z sejmową propozycją premie gwarancyjne z książeczek mieszkaniowych będzie można wykorzystać na pokrycie kosztów związanych z wydatkami i inwestycjami. Z premii może być sfinansowana opłata przekształceniowa, rozłożona na 5 lat, która jest związana z uwłaszczeniem gruntu pod budynkami mieszkalnymi.

ING wystosował pilny komunikat. Zdecydowano o wprowadzeniu ograniczeńING wystosował pilny komunikat. Zdecydowano o wprowadzeniu ograniczeńCzytaj dalej

Co więcej, na nowych zapisach skorzystają wszyscy, którzy planują remonty. Z premii z książeczki mieszkaniowej będzie można opłacić termomodernizację budynku mieszkalnego, pod warunkiem że suma wydatków brutto na materiały budowlane, urządzenia i usługi nie wyniesie mniej niż 6000 zł. Ustawodawca doprecyzowuje, że katalog wydatków kwalifikowanych ma być identyczny, jak w przypadku ulgi termomodernizacyjnej w PIT.

Ponadto dokument zakłada możliwość pokrycia kosztów związanych z montażem, wymianą albo modernizacją instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej lub gazowej. Premia z książeczki mieszkaniowej może być spożytkowana na opłacenie dochodzenia do własności mieszkania w ramach najmu instytucjonalnego. Portal bankier.pl podaje, że premia ma być dostępna po wpłacie 3% wartości lokalu.

Ważne zmiany także dla związków partnerskich

Według obecnie obowiązujących przepisów osoby pozostające w związku partnerskim nie mogą uzyskać premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej w związku z zakupem części ułamkowej używanego domu lub lokalu. Takie same ograniczenia dotyczą części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

ZUS wygadał się jak można zwiększyć swoją emeryturę. Rozwiązanie jest banalne, a mało kto z niego korzystaZUS wygadał się jak można zwiększyć swoją emeryturę. Rozwiązanie jest banalne, a mało kto z niego korzystaCzytaj dalej

Na mocy nowego prawa usytuowanie związków partnerskich ulegnie zmianie. Proponowane zapisy zezwalają bowiem na wypłatę premii z książeczki mieszkaniowej, pod warunkiem że zakupiony udział w lokum lub spółdzielczym prawie nie będzie mniejszy niż ¼.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Niesamowita historia unikatowego banknotu. Jest wart 200 razy więcej niż nominał
 2. Gwiazda Polsatu nie za co żyć. Przykre wyznanie
 3. 1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób

Pozostałe przesłanki wypłacania premii podtrzymane

Ustawodawca nie zdecydował się na usunięcie dotychczasowych powodów, które uprawniają obywateli do ubiegania się o premię z książeczki mieszkaniowej. Na co można spożytkować te pieniądze?

Katalog możliwości prezentuje się następująco:

 • całkowita spłata kredytu spółdzielczego z tzw. starego portfela,
 • kupno nowego domu lub mieszkania od dewelopera,
 • uzyskanie spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej,
 • wpłata kaucji i/lub partycypacji na rzecz towarzystwa budownictwa społecznego,
 • wpłata pieniędzy na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej albo wspólnoty,
 • wymiana okien, instalacji gazowej lub instalacji elektrycznej,
 • ukończenie budowy domu i przystąpienie do jego użytkowania,
 • zakończenie rozbudowy, nadbudowy lub przebudowy istniejącego budynku mieszkalnego albo pomieszczeń niemieszkalnych oraz uzyskanie odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
 • zakup lokalu lub domu wybudowanego przez spółdzielnię mieszkaniową.

Do wykorzystania premii może zachęcać bardzo niskie oprocentowanie wkładów na książeczkach mieszkaniowych. Obecnie oscyluje ono w granicach 0,0 proc. Jednak nowa ustawa wprowadza limity wypłat premii, co oznacza, że po wyczerpaniu puli obywatele będą musieli poczekać na wypłatę do kolejnego roku kalendarzowego.

Niesamowita historia unikatowego banknotu. Niemy świadek historii warty 200 razy więcej niż jego nominałNiesamowita historia unikatowego banknotu. Niemy świadek historii warty 200 razy więcej niż jego nominałCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Objawy świadczące, że z naszą trzustką nie jest dobrze
 3. Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów
 4. Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawia
 5. Godziny dla seniorów: Kara, jaką można zapłacić zwala z nóg
 6. Nie żyje aktor znany z seriali z TVP, TVN i Polsatu
 7. Absolutna kompromitacja prezesa Cracovii. Wszystko nagrały kamery

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News