ksiądz-pixabay-kisistvan77
pixabay/kisistvan77
Autor Komunikaty prasowe - 21 Lutego 2020

135 tys. zł rocznie na księży. Poznań zatrudnia kapelanów w szpitalach

Ksiądz za posługę w szpitalu może otrzymywać pieniądze? Okazuje się, że tak. Nie są to wielkie budżety, ale w Poznaniu za kilku zatrudnionych kapelanów jak wynika z nieoficjalnych informacji budżet miasta płaci 135 tys. złotych rocznie. 

Ksiądz i jego szpitalna pensja

Ksiądz za posługę kapłańską dostanie pieniądze w Poznaniu w dwóch szpitalach miejskich i jednym zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację, jaką złożył Bartłomiej Ignaszewski, poznański radny Koalicji Obywatelskiej. Miejscy urzędnicy poinformowali go, że w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Mogileńskiej jest zatrudniony jeden kapelan na jedną czwartą etatu. Do jego usług ma należeć: zaspokajanie potrzeb religijnych zainteresowanych pacjentów, udzielanie posług religijnych w salach chorych oraz odprawianie mszy świętej w kaplicy na terenie zakładu w wyznaczonych dniach i godzinach.

Natomiast w Szpitalu Miejskim im. Raszei zatrudniony jest jeden kapelan w wymiarze jednego etatu. Obowiązki to: udzielanie posług religijnych w salach chorych i pełnienie funkcji liturgicznej przy kaplicy szpitalnej.

"W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Strusia jest aż trzech kapelanów. Ich łączny wymiar zatrudnienia to 1,79 etatu. Obowiązki: posługa duszpasterska na terenie szpitala, czyli celebracja i udzielanie sakramentów świętych na oddziałach szpitalnych, rozmowy duszpasterskie z pacjentami, ich bliskimi oraz personelem szpitala, sprawowanie posługi duszpasterskiej w nagłych przypadkach i stała gotowość do jej pełnienia" - informuje poznańska Gazeta Wyborcza.

Są obecnie przepisy na podstawie których między innymi szpitale w ramach realizacji praw pacjenta powinni też zapewnić kontakt z duchownymi. – Ale nie jest to równoznaczne z zatrudnianiem kapelanów na umowy o pracę. Nie widzę takiej potrzeby – mówi „Wyborczej” radny Bartłomiej Ignaszewski. – Uważam, że w każdym z miejskich szpitali są ważniejsze wydatki niż etaty duchownych. Apeluję do dyrekcji o rozwagę w tej sprawie – dodaje radny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w ostrowskim kościele. Wierni zaczęli wychodzić, wezwano policję
  2. Elton John zapłakany zszedł ze sceny. Artysta przerwał koncert przez chorobę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Nawet 2500 zł ekstra dla emerytów. Trzeba spełnić tylko jeden warunek
Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News