Ksiądz bp Józef Guzdek za ministranta miał majora WP
screen TVP
Autor Przemysław Terlecki - 17 Sierpnia 2019

Nagranie z obchodów podzieliło Polaków. Z majora zrobili ministranta

Ksiądz, który odprawiał mszę w Katowicach z okazji obchodów związanych z 15 sierpnia, z pewnością czuł się wyróżniony. Takiego entuzjazmu brak jednak w Polakach. Widok majora Wojska Polskiego, który zdegradowany został do roli ministranta nie każdemu się bowiem podobał.

Ksiądz biskup Józef Guzdek był kapłanem prowadzącym mszę w Katowicach w intencji ojczyzny w święto Wojska Polskiego oraz święto wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ksiądz mszę sprawował z wyraźnym uśmiechem. Miał bowiem bardzo ważne i eksponowane stanowisko podczas uroczystej mszy. Wśród słuchających go wiernych obecni byli przedstawiciele władzy z Andrzejem Dudą i małżonką na czele.

Podczas mszy kapłan poruszał temat wolności, której nigdy nie brakowało w kościołach katolickich rozsianych po terytorium Polski. Zdaniem Guzdka Kościół w Polsce jest strażnikiem wolności, a nie jej wrogiem. Mówienie, że kapłani stoją na drodze wolności biskup uznał za "jakiś szczególny nonsens".

W czasach zniewolenia świątynie katolickie były jedyną przestrzenią wolności. Mówienie, że Kościół jest wrogiem wolności, jest jakimś szczególnym chyba nonsensem tu, w tym kraju i na tej ziemi, wśród tego narodu, gdzie Kościół tyle razy dowiódł, jak bardzo jest stróżem wolności. I to zarówno w minionym stuleciu, jak i w obecnym, jak i w ostatnim pięćdziesięcioleciu. Jest stróżem wolności, bo Kościół wierzy, że do wolności wyzwolił nas Chrystus - mówił podczas homilii biskup polowy Wojska Polskiego.

Ciemna strona 500 plus. Program wyrządza sporo szkódCiemna strona 500 plus. Program wyrządza sporo szkódCzytaj dalej

Ksiądz biskup Józef Guzdek z nietypowym ministrantem

Jednak to nie homilia Guzdka wywołała poruszenie wśród Polaków, a fakt, kto odgrywał na mszy rolę ministranta. Jak dopatrzyli się widzowie, którzy oglądali relację TVP Info z uroczystej mszy w kościele garnizonowym w katowicach, podczas skrapiania wiernych wodą święconą, wiadro z cieczą niósł pokornie za kapłanem major Wojska Polskiego.

Sprawę szybko nagłośniono na Twitterze, gdzie zaczęło komentować ją liczne grono internautów. Wśród różnorakich opinii przeważają jednak te krytyczne, wskazujące, że majorowi Wojska Polskiego nie przystoi takie zachowanie. Mieszanie wojskowości z Kościołem nie podoba się nie tylko dlatego, że, jak stwierdziła słynna dziennikarka, Eliza Michalik, "scena jest żenująca", ale dlatego, że zachowanie do złudzenia przypomina stosunek wojskowych do kontrowersyjnej postaci Bartłomieja Misiewicza, byłego rzecznika MON.

Biedronka żegna swojego twórcę. Ojciec sieci nie żyjeBiedronka żegna swojego twórcę. Ojciec sieci nie żyjeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Peugeot 308 już za 538 pln miesięcznie. Zapisz się na jazdy już dziś
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Prezent ślubny czekał na otwarcie aż 9 lat. Młoda para nie spodziewała się tego, co znajdzie w środku

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News