Kryzys gospodarczy
pxhere
Autor Komunikaty prasowe - 2 Listopada 2019

Gospodarka czuje już na plecach oddech kolejnego wielkiego kryzysu. Kilka sposobów na zabezpieczenie portfeli

Kryzys gospodarczy grozi światu. W tak trudnych czasach dla rynku finansowego warto wiedzieć jak planować inwestycje, żeby się na nich wzbogacić i zminimalizować możliwość strat. Mamy w tej kwestii kilka rad.

Kryzys gospodarczy nadciąga

Kryzys gospodarczy. Niedawno (24.10) minęła dziewięćdziesiąta rocznica jednego z najpotężniejszych krachów finansowych na amerykańskiej giełdzie. Chodzi o czarny czwartek, po którym odbudowanie gospodarki oraz rynków finansowych zajęło niemal 10 lat. Trzeba mieć to w pamięci, gdyż nie tylko w przypadku giełd, ale również jeśli chodzi o realną gospodarkę, można zaobserwować pewną cykliczność - większych lub mniejszych kryzysów nie sposób uniknąć. Wygląda na to, że obecnie czekają nas ciężkie czasy. Główny analityk Domu Maklerskiego TMS Konrad Białas przestrzega: “Od 10 lat ryzyko kryzysu nie było tak wysokie. Wskazuje przede wszystkim na poważny problem dla światowej gospodarki wynikający z wojen handlowych (głównie USA - Chiny), dużego spowolnienia, a nawet recesji i zwrotu w polityce pieniężnej największych banków centralnych świata” - cytuje portal Money.pl.

W co inwestować, gdy widmo kryzysu czyha

W czasach, gdy kryzys czai się za rogiem, warto pomyśleć o założeniu lokaty, gdyż polski sektor bankowy mocno stoi na nogach i nie grożą mu zawirowania. Ekonomista Konrad Białas zaleca, by wybierać pewne aktywa i unikać tych ryzykownych tzw. walut surowcowych. Do tzw. bezpiecznych przystani zaliczają się waluty z najbogatszych krajów. Chodzi tu na przykład o frank szwajcarski lub japoński jen. Osoby, które lubią ryzyko mogą pokusić się nie tylko na zakup walut, ale też spróbować swoich sił na rynku forex. Eksperci TMS Brokers doradzają: “Zyskowna może być gra na spadek kursu pary dolar - frank. To oznacza obstawianie mocniejszej szwajcarskiej waluty i słabnięcia amerykańskiej. Inną opcją jest para dolar (ale tym razem australijski) i jen. Tu również zalecaną przez TMS strategią jest gra na spadek kursu, czyli umocnienie japońskiej waluty kosztem australijskiej” - pisze portal Money.pl.

Złoto prawie zawsze pewne

Złoto od początku bieżącego roku radzi sobie świetnie. Obecnie jedna uncja kosztuje 1500 dolarów - jej cena wzrosła z niecałych 1300 dolarów, co oznacza zysk wartości 15 proc. w ciągu zaledwie kilku miesięcy. To najwyższa cena od 2013 roku, a nauczeni historią możemy przewidywać, że może jeszcze wzrosnąć do 1800 dolarów za uncję. Nadzieję w metalach szlachetnych tj. właśnie złoto pokłada również Białas: “Chociaż po sierpniowej eskalacji napięć wiele z surowców jest mocno przecenionych, niepewne perspektywy globalnego popytu wciąż hamują zapał inwestorów do kupna. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na metale szlachetne, które w dobie łagodzenia globalnej polityki monetarnej stają się alternatywą dla drogich już obligacji skarbowych” - mówi ekonomista.

Rekordową emeryturę w Polsce będzie miał polityk z Brukseli. ZUS podał wyliczeniaRekordową emeryturę w Polsce będzie miał polityk z Brukseli. ZUS podał wyliczeniaCzytaj dalej

Giełda może okazać się pułapką

Według analityków TMS inwestowanie na giełdzie może okazać się grząskim gruntem. Akcje na największych parkietach radzą sobie doskonale, co więcej - niewiele brakuje by padły historyczne rekordy. Mowa tu o niemieckim indeksie DAX lub chociażby amerykańskim Dow Jones. I to właśnie może okazać się zgubne, jeśli notowania ulegną gwałtownemu spadkowi. “Pogarszające się wskaźniki gospodarcze poddają w wątpliwość możliwość poprawy zyskowności spółek, czyniąc wyceny podatne na silne zmiany pod wpływem negatywnych zwrotów akcji w negocjacjach handlowych” - przestrzegają analitycy.

Skalę możliwych wahań na rynkach finansowych ciężko dokładnie przewidzieć. O jednym jednak warto pamiętać: w przypadku lokowania środków na rynkach finansowych, ryzyko zawsze wchodzi w grę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Ojciec piątki dzieci pokłócił się z żoną. Zrobił test DNA, szybko go pożałował
  6. Fatalne informacje dla kierowców. Już niedługo paliwo absurdalnie zdrożeje, nadchodzi ciężki czas dla zmotoryzowanych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News