W związku z epidemią koronawirusa będą potrzebne pilne działania zapewniające firmom odpowiednią płynność finansową
fot. pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 15 Marca 2020

Bruegel: Obniżenie podatku od pensji i zmniejszenie składek. Tak możemy zatrzymać wirusowy kryzys finansowy

Funkcjonowanie gospodarek europejskich będzie wyjątkowo trudne w trakcie epidemii koronawirusa, jak i po. Analitycy z brukselskiego think thanku Bruegela doradzają kilka rozwiązań, które ustrzegą przed poniesieniem wysokich kosztów gospodarczych.

Kryzys w związku z epidemią

Analitycy jak pisze portal 300gospodarka.pl mają wskazywać, że wprowadzone obecnie restrykcje przez większość krajów członkowskich są niezbędne by ograniczyć straty ludzkie oraz przeciążenia krajowych służb zdrowia. Nie obędzie się to jednak bez konsekwencji dla międzynarodowego handlu i gospodarek.

Aby załagodzić skutki gospodarcze skutki koronawirusa analitycy zalecają, by podjąć działania mające wspierać przedsiębiorców. Takimi działaniami będzie obniżenie składek społecznych płaconych przez przedsiębiorstwa o połowę na trzy miesiące oraz obniżenie podatku od wynagrodzeń, by uniknąć redukcji personelu w firmach. Takie rozwiązania pozwolą na zapewnienie odpowiedniej płynności finansowej firmom oraz ograniczą negatywny wpływ pandemii na firmy.

Coraz gorzej na zachodzie Europy. Tylko ostatniej nocy w kraju zmarło ponad 100 osóbCoraz gorzej na zachodzie Europy. Tylko ostatniej nocy w kraju zmarło ponad 100 osóbCzytaj dalej

Ważne jest też to, by w pomoc państwom w obliczu narastającego kryzysu został włączony Europejski Bank Centralny. Może on między innymi udostępnić dodatkowe środki finansowe państwom, które w ten sposób będą mogły uniknąć dodatkowych perturbacji finansowych dotyczących ich budżetów oraz zwiększyć linię swap w celu uniknięcia problemów na rynku obligacji.

Analitycy podkreślają też, że bardzo potrzebne jest także bieżące wsparcie opieki zdrowotnej w krajach dotkniętych epidemią poprzez ich dodatkowe finansowanie.

Zgodnie z obliczeniami think tanku koszty powyższych działań mogą wynieść nawet do 2,5 proc. PKB poszczególnych państw i powinny one zostać sfinansowane z podniesienia przez nie deficytu budżetowego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzruszający apel o pomoc seniorom. Zaproponujmy im pomoc, zróbmy za nich zakupy
  2. Kobieta wyleczona z koronawirusa zdradza, co zrobiła, żeby wyzdrowieć. Nie była nawet hospitalizowana
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Kwarantanna w kraju graniczącym z Polską. Rząd podjął ostateczną decyzję
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News