Kredyty inwestycyjne
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 21 Listopada 2019

Kredyty inwestycyjne dla firm. Porównujemy oferty

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej jedną z najważniejszych spraw jest posiadanie kapitału, który umożliwi przedsiębiorcy dokonanie inwestycji. Wiele banków oferuje więc kredyty inwestycyjne dla firm. Propozycje banków najczęściej różnią się między innymi takimi rzeczami jak marża, długość spłaty czy też możliwa do pobrania kwota. Najlepiej więc mieć wszystkie te oferty pod ręką i wybrać tą, która najlepiej odpowiada naszym zamiarom i sposobie prowadzenia firmy.

Przy wyborze banku, w którym zdecydujemy się zaciągnąć kredyt decyduje całe mnóstwo czynników. Oprócz tzw. twardych liczb, czyli marży jaką życzy sobie bank, terminu spłaty i maksymalnej kwoty, do głosu dochodzą również takie kwestie jak dodatkowe rabaty oferowane przez banki, nasza przeszłe doświadczenia z konkretnymi markami, a nawet pojedynczymi placówkami. Decyzja o wyborze kredytu na pewno nie powinna być podejmowana bez wcześniejszego rozeznania rynku i zapoznania się z ofertami licznych banków.

Banki a inne instytucje finansowe przy wyborze kredytu inwestycyjnego

Należy pamiętać, że nie tylko banki oferują pożyczki terminowe. Oprócz banków na rynku znajduje się także sporo innych instytucji finansowych, które oferują kredyty. Firmy takie często nie wyceniają zdolności kredytowej swoich potencjalnych klientów lub robią to na dużo lżejszych zasadach niż często banki. Takie działanie oznacza, że wiele osób, które nie mogły wesprzeć swoich inwestycji pieniędzmi pożyczonymi z banku decyduje się na zgłoszenie do innych instytucji finansowych. Z powodu dużej liczby takich firm a także z reguły indywidualnych ofert dla każdego klienta, w ocenie kredytów skupimy się na tych oferowanych przez banki.

Oferty banków zebrane chociażby przez portal polskabankowosc.com.pl dowodzą dużej różnorodności. Banki oferują swoim klientom umowy, które różnią się prowizjami, kwotami kredytu, okresem kredytowania a także zasadami decydującymi o przyznaniu bądź odrzuceniu wniosku. Tak np. Nest Bank oferuje kredyt z zerową prowizją, do 550 tys. na podstawie PIT-u przedsiębiorcy lub jego wyciągu z konta. Okres kredytowania, to 12 lat.

Alior Bank, który tytułuje się bankiem przedsiębiorczości z racji personalnego podejścia do klienta pozwala z kolei zaciągnąć do 3 mln zł kredytu, a termin spłaty wyliczył na 10 lat. Kwestia prowizji jest ustalana indywidualnie z każdym klientem, po tym jak bank przeanalizuje finanse firmy. Dlatego też Alior podejmie decyzję kredytową na podstawie dokumentu PIT za minimum 10 miesięcy działalności.

Fundusz pożyczkowy Ascot Finance oferuje z kolei aż do 10 mln zł w okresie spłaty do 10 lat. Prowizja ustalana jest indywidualnie dla kredytobiorcy i zależy od kwoty jakiej potrzebuje oraz okresu, w którym zadeklaruje się ją spłacić. Firma udziela także szybkich pożyczek w wysokości 30 tys. zł pod zastaw.

Zupełnie inaczej do sprawy podchodzi Millennium Bank, który nie informuje o dokładnej kwocie kredytu jakiego może udzielić. Przedsiębiorca może spodziewać się za to, że bank dokona 80% finansowania inwestycji. Millennium na spłatę daje 15 lat, a prowizję określił na stałym poziomie 5%.

Jak zauważył bankier.pl w przypadku zaciągnięcia kredytu w banku z reguły jesteśmy także zobowiązani do otwarcia w nim konta firmowego.

Kredyt inwestycyjny jako najpopularniejszy sposób finansowania firm

Polskabankowosc.com.pl pisze, że aż 60% finansowania firm w Europie pochodzi właśnie z banków. 40% przypada natomiast na rynki kapitałowe, gdzie znaczną większość stanowi giełdowa i obligacje. Jeżeli zaś chodzi tylko o Polskę, to źródło finansowania w firmach przechyla się do 80% na korzyść banków. Nie ma się więc co dziwić, że banki dokonują wszelkich starań by przyciągnąć do siebie klientów. Z wyliczeń BGK wynika, że polskie firmy w przeciągu ostatniego roku zaciągnęły kredyty w wysokości ponad 16 mld zł.

Bardzo ważnym elementem sprzyjającym decyzji o zaciągnięciu kredytu jest stabilność krajowego systemu finansowego. Dzieje się tak dzięki niezmieniającym się zbyt często stopom procentowym, o których to wysokości decyduje NBP. Jest dość mało prawdopodobne, aby w 2019 r. stopy mogły jeszcze ulec zmianie. Niskie stopy procentowe, a w tym przypadku stopa referencyjna (1,5%) oraz stopa lombardowa (2,5%), bo to one interesują przedsiębiorców szukających kredytów, utrzymują się na stałym niskim poziomie.

Kredyt inwestycyjny - na co zwracać uwagę

Każdy przedsiębiorca musi dokładnie sprawdzić, jaki kredyt będzie dla niego najlepszy. Koszt kredytu, to nie wszystko przy ocenie najlepszego rozwiązania dla swojej firmy. Oprócz kosztów kredytu ważnymi elementami przy ocenie powinny być takie rzeczy jak: maksymalna kwota kredytu, okres kredytowania, możliwość (bądź jej brak) wcześniejszej spłaty kredytu czy też dodatkowe wymagania banku.

Aby podjąć właściwią decyzję kredytową najlepiej jest dokładnie przeanalizować politykę danego banku. To co dla jednych wydaje się uciążliwe, dla innych może okazać się najbardziej swobodną formą rozliczeń lub zabezpieczeń.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News