Kredyty hipoteczne mogą być jeszcze droższe
pixabay/Hallkom
Autor Radosław Święcki - 16 Maja 2020

Kredyt hipoteczny tylko teraz. Później możesz już nie mieć okazji

Spieszmy się brać kredyt hipoteczny, zanim nie zdrożeje – radzą eksperci, zdaniem których taka sytuacja może nastąpić wraz z nadejściem drugiej fali epidemii koronawirusa.

Problemy z kredytem hipotecznym

Niedawne obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej z pewnością ucieszyły posiadaczy kredytów hipotecznych, bowiem zapłacą mniejsze raty. W diametralnie innej sytuacji są osoby, które o kredyt się dopiero starają. Wraz z nadejściem pandemii koronawirusa do Polski warunki kredytu hipotecznego znacząco się pogorszyły. Ostro w górę poszły marże kredytów.

Dodatek solidarnościowy możliwy jeszcze w ciągu 14 dni. Tysiące Polaków dostanie 1300 plus przez kilka miesięcyDodatek solidarnościowy możliwy jeszcze w ciągu 14 dni. Tysiące Polaków dostanie 1300 plus przez kilka miesięcyCzytaj dalej

– Jeszcze w lutym wahały się na poziomie 1,7 do 2,3 procent. Teraz są nawet o 0,4 pkt. proc. wyższe – mówi w rozmowie z Money.pl Anna Malek, zastępca kierownika zespołu analityków finansowych w Totalmoney.pl, dodając, że przy kwocie kredytu na poziomie 400 tys. zł różnica jest zauważalna i może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Malek zwraca również uwagę, że w pięciu największych bankach zmieniła się polityka dotycząca wkładu własnego.

- Jeszcze niedawno można było wziąć kredyt z 10-proc. wkładem. Dziś jest to już 15 czy nawet 20 proc. – mówi ekspertka Totalmoney.pl, wskazując przykład PKO BP czy Pekao S.A.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Całe województwo może zostać zamknięte? Jest oficjalna odpowiedź ministra Szumowskiego, ma pomysł

Malek zwraca uwagę, że problemy z hipoteką mogą mieć osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, a także przedsiębiorcy pokrzywdzeni przez restrykcje wprowadzone z powodu koronawirusa.

– Mowa tu choćby o hotelarstwie, gastronomii czy przemyśle motoryzacyjnym – podkreśla Malek.

Będzie gorzej?

Eksperci nie zgadzają się z opiniami, iż potencjalni kredytobiorcy powinni przeczekać najbliższe miesiące i zdecydować się na zakup mieszkania „po kryzysie”. W ich ocenie nie należy liczyć na radykalny spadek marż. Radzą wręcz, by wziąć kredyt hipoteczny już teraz, bo potem może być jeszcze gorzej.

- Nie spodziewałbym się potężnych cięć w marżach. Nawet w perspektywie do końca roku – mówi w rozmowie z portalem Bartosz Turek, analityk HRE Investments.

Dwie olbrzymie zagraniczne firmy zwalniają pracowników w Polsce. Setki ludzi trafią na brukDwie olbrzymie zagraniczne firmy zwalniają pracowników w Polsce. Setki ludzi trafią na brukCzytaj dalej

- Jeśli przyjdzie druga fala epidemii, to kredyty mogą wręcz podrożeć – dodaje.

Turek nie ukrywa, że gdyby zaoferowano mu teraz kredyt hipoteczny, to by go wziął, a po trzech latach refinansował w innym banku, przy założeniu jednak, że ma pewność zatrudnienia i zapas środków, pozwalających mu kredyt spłacać.

Anna Malek również radzi nie czekać osobom, których nie dotknęły skutki kryzysu.

– Wtedy lepiej nie czekać. W dłuższej perspektywie banki mogą podnosić poziom obowiązkowego wkładu własnego – mówi ekspertka, dodając, że wówczas nie wystarczy mieć 20 proc. wartości inwestycji, a np. 30 proc., co oznacza dodatkowych kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ekspertka zaleca natomiast czekanie osobom, które mają czasowo obniżoną pensję. W tym wypadku – zdaniem Malek – warto poczekać, aż wróci ona do poprzedniego poziomu.

- Banki często biorą pod uwagę dochody z ostatnich miesięcy, więc przy obniżonej pensji zdolność kredytowa będzie niższa – wyjaśnia Malek.

Pół miliona złotych odszkodowania od Skarbu Państwa. Właściciel siłowni pozwał rząd za koronawirusaPół miliona złotych odszkodowania od Skarbu Państwa. Właściciel siłowni pozwał rząd za koronawirusaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające, wszedł na 260-metrowy dźwig bo chciał zrobić zdjęcie. Teraz może trafić za kratki
  2. Dwoje dzieci zmarło nagle podczas lekcji WF-u. Rodzice obwiniają maseczki ochronne
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Niewiarygodne odkrycie w Dolinie śmierci. Ostatni raz był widziany 68 lat temu
Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News