Zwrot prowizji przysługuje nam przy większości kredytów
fot. Arcaion / pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 27 Lutego 2020

Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu

Zwrot prowizji z udzielonego kredytu przysługuje nam wtedy gdy dokonamy jego wcześniejszej spłaty. Wiele osób jednak tego nie wie, a banki i firmy pożyczkowe często nie respektują tego prawa przysługującego klientom - informuje "Gazeta Wyborcza". 

Kredyt i prawo do zwrotu kosztów

Prawo do zwrotu części kosztów kredytu przysługuje nam na podstawie art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim. Banki i firmy pożyczkowe powinny się z nami rozliczyć z kosztów udzielenia pożyczki proporcjonalnie do okresu, o który została skrócona spłata kredytu. Mówimy więc w tym wypadku o sytuacji w której dokonamy wcześniejszej spłaty zobowiązania i bank musi nam zwrócić proporcjonalnie do okresu o który została skrócona spłata naliczoną prowizję.

Dobre wieści dla dłużników, zadłużenia będą szybciej się przedawniać. Są też jednak pułapkiDobre wieści dla dłużników, zadłużenia będą szybciej się przedawniać. Są też jednak pułapkiCzytaj dalej

Między innymi do zwrotu części prowizji nie dawno zostały zobowiązane na mocy decyzji UOKiK takie firmy jak Vivus Finance i Zaplo oraz Bank Pocztowy. Może to być jak widać kredyt zaciągnięty nie tylko w banku, ale też firmie pożyczkowej, lub choćby w SKOK-u, a nawet w sklepie, który sprzedaje na raty — informuje "Gazeta Wyborcza". Zdaje się, że nie wszyscy wiedzą, o takiej możliwości. Spora część czytelników gazety informuje, że na przestrzeni lat mimo wcześniejszych spłat nie otrzymało od instytucji finansowych choćby grosza.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Małżeństwo może zyskać nawet 106 tysięcy. Wystarczy tylko w sprytny sposób wypełnić deklarację
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

"Miałam w życiu 4 kredyty na przestrzeni ostatnich 20 lat. Wszystkie spłaciłam przed czasem (ostatni w grudniu 2019). Ani jeden bank (nie firmy kredytowe, tylko duże banki) nie zająknął się, że mam prawo do zwrotu części kosztów kredytu. Dzisiaj po lekturze artykułu zadzwoniłam do tych banków i mi powiedzieli, że po prostu muszę tylko złożyć reklamację i sprawa powinna być wkrótce załatwiona pozytywnie. Pytanie: dlaczego te kwoty po prostu nie zostały mi zwrócone? Dlaczego muszę pisać do nich podania? Wiem: może ktoś nie doczyta, może się nie dowie, to coś się zaoszczędzi” - informuje jedna z czytelniczek.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

Kiedy przysługuje zwrot?

By starać się o zwrot pieniędzy, umowa kredytu powinna być zawarta nie wcześniej niż 18 grudnia 2011 r. – kiedy to weszła w życie ustawa o kredycie konsumenckim i dotyczyła tylko i wyłącznie kredytu konsumenckiego, czyli takiego, który nie został zaciągnięty na działalność gospodarczą. Chodzi o kredyt gotówkowy, zakupy na raty lub te z odroczonym terminem płatności.

Może to być również pożyczka na cele mieszkaniowe, ale nie zabezpieczona hipoteką. Zgodnie z ustawową definicją kredytu konsumenckiego jego wysokość nie przekracza kwoty 255 550 złotych lub ich równowartości w walutach. Przykładowo, jeżeli wzięliśmy kredyt na 10 lat, a spłaciliśmy go po 2 latach i bank policzył nam 10 tys. zł prowizji, to należy nam się w tym przypadku 8 tys. zł zwrotu.

Przez lata banki twierdziły, że prowizja nie jest powiązana z okresem kredytowania, bo jest opłatą jednorazową na poczet kosztów związanych z udzieleniem pożyczki. I dlatego nie chciały jej rozliczać. Sprawę wreszcie wyjaśnił swoim orzeczeniem we wrześniu 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE zdecydował, że nawet koszty, które zostały poniesione na początku kredytowania, podlegają częściowemu zwrotowi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szpital Bródnowski zamknął SOR. Dezynfekcja po pacjencie
  2. Lekarze nie chcieli zakwalifikować jej do przeszczepu. Wszystko przez bardzo rzadkie schorzenie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Media: Koronawirus na pokładzie samolotu Ryanair. Pierwszy przypadek
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News