Kredyt może Cię wpędzić w poważne kłopoty
/EAST NEWS
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Stycznia 2020

Zapukają do drzwi i podadzą się za kontrolerów. Potem będziesz spłacać kredyt, którego nie wziąłeś

Kredyt można łatwo wyłudzić, jeśli posiada się czyjeś dane osobowe. A oszustów jest coraz więcej i stosują coraz to nowsze formy wyłudzenia naszych danych. Urząd Ochrony Danych Osobowych ostrzega przed osobami podającymi się za kontrolerów instytucji.

Kredyt nie Twój, ale na Ciebie

Przestępcy nie próżnują i wymyślają coraz to nowsze sposoby na oszustw. Nasze dane osobowe nigdy nie powinny trafić w niepowołane ręce. Jeśli tak się stanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy mieć kłopoty. Posiadając czyjeś dane osobowe można łatwo wyłudzić kredyt czy pożyczkę, a to może skutkować problemami finansowymi na wiele lat.

Zaciągnąłeś kredyt na mieszkanie? Skorzystaj z zapomnianej ulgi i zaoszczędź kilka tysięcy złotychZaciągnąłeś kredyt na mieszkanie? Skorzystaj z zapomnianej ulgi i zaoszczędź kilka tysięcy złotychCzytaj dalej

W komunikacie na stronie urzędu Prezes UODO ostrzega przed osobami podającymi się za kontrolerów UODO. Dlatego Prezes UODO przypomina, że zanim pojawi się pracownik UODO, upoważniony do przeprowadzenia kontroli, Urząd zawiadomi o niej pisemnie i telefonicznie.

Zwróć uwagę na dokumenty kontrolera

Instytucja przypomina, że pracownik Urzędu ma obowiązek pokazać upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, które musi zawierać:

 • podstawę prawną,
 • oznaczenie UODO,
 • informacje o kontrolerze (imię i nazwisko, numer legitymacji służbowej),
 • określenie przedmiotu i zakresu kontroli,
 • oznaczenie kontrolowanego,
 • termin rozpoczęcia i przewidywanego zakończenie kontroli,
 • podpis Prezesa UODO,
 • pouczenie oraz datę i miejsce wystawienia upoważnienia.

Urząd informuje, że wzór legitymacji, którą posługują się kontrolerzy Urzędu jest określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z 20 marca 2019 r. w sprawie wzoru legitymacji służbowej pracownika Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jednym z zabezpieczeń takiej legitymacji jest m.in. hologram. Musi on być na każdej legitymacji, którą posługują się kontrolerzy Prezesa UODO.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do wiarygodności osoby, która okaże dokumenty upoważniające do kontroli, istnieje możliwość telefonicznego zweryfikowania, czy rzeczywiście jest tą, za którą się podaje i jest upoważniona przez Prezesa UODO do przeprowadzenia kontroli. W tym celu można się kontaktować pod numer 22 531 04 44.

Jeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćJeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćCzytaj dalej

Zachowaj czujność. Oszuści tylko czekają na Twój brak nieuwagi

“Prezes UODO apeluje, aby przedsiębiorcy cały czas zachowywali wyjątkową ostrożność i dokładnie analizowali zarówno korespondencję przychodzącą, jak i upoważnienie osób do przeprowadzanych kontroli, pod kątem zawartych w tej dokumentacji informacji, np.: właściwa nazwa urzędu, poprawne adresy, autentyczne podpisy, czy oryginalna pieczęć urzędowa” - napisano w komunikacie.

Oszuści wykorzystują RODO, aby wyłudzić kredyt czy pożyczkę. Jeżeli przedsiębiorca nie jest pewny, czy osoba, która przedstawia się jako kontroler UODO lub ma wątpliwości do co otrzymanej korespondencji, może o zaistniałej sytuacji powiadomić policję.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Służby pilnie poszukują klientów Lidla. Robiłeś wtedy zakupy? Natychmiast zgłoś się do sanepidu
 2. Pandemia wirusa ma wiele skutków ubocznych. Jednym z nich są koszmary senne nawiedzające coraz więcej osób
 3. Albert Wójcik - przedsiębiorca i twórca inicjatywy STOP Sadystom
 4. Biznesinfo - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
 5. Iberion - grupa mediowa przyszłości
 6. Byli pasażerami na gapę, bez litości wyrzucono ich za burtę. Po dwóch dniach wydarzył się prawdziwy cud
Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News