pieniadze-pxfuel-dmca
pxfuel.com
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Maja 2020

Otrzymał darmowy kredyt hipoteczny. Znalazł lukę w umowie i nie musi już dopłacać bankowi

Kredyt hipoteczny bez odsetek? To możliwe. Pewien kredytobiorca wygrał spór z bankiem, ponieważ umowa była wadliwa. Gdański sąd okręgowy uznał, że w tej sytuacji trzeba zastosować sankcję kredytu darmowego. Wyrok jest prawomocny, ponieważ bank nie złożył apelacji.

Kredytu nie spłacał, bo ING wadliwie skonstruował umowę

O kłopotliwym dla banku wyroku gdańskiego sądu pisze “Forbes”. Jak czytamy, ING Bank Śląski żądał 215 tys. zł od kredytobiorcy, który przestał spłacać kredyt. Ale sąd orzekł, to bank nie dopełnił swoich obowiązków i w efekcie odrzucił pozew. Jak to się stało?

Okazuje się, że bank nie wpisał do umowy o kredyt informacji o tym, na jakich zasadach klient może z niej zrezygnować. Chodzi o standardowe procedury, które umożliwiają konsumentom odstąpienie od umowy kredytu w ciągu 14 dni od jej podpisania bez żadnych konsekwencji.

Już 1 czerwca kroki milowe w powrocie do normalności. Podjęto ostateczne decyzje w dwóch sprawachJuż 1 czerwca kroki milowe w powrocie do normalności. Podjęto ostateczne decyzje w dwóch sprawachCzytaj dalej

W sprawie o kredyt pomogły nieistniejące już przepisy

W chwili zawierania umowy kredytu był to obowiązek wynikający z przepisów zawartych w ustawie o kredytach konsumenckich. Aktualnie ten przepis już nie funkcjonuje, ponieważ został zastąpiony inną ustawą o kredytach, jednak gdański sąd okręgowy zastosował go, ponieważ według przepisów przejściowych obowiązuje on nadal umowy podpisane w latach 2011-2017.

W efekcie mógł mieć zastosowanie do tego kredytu hipotecznego, ponieważ umowa została podpisana w styczniu 2013 roku na kwotę 224 tys. zł. “Forbes” zwraca uwagę, że znaczenie miała też kwota kredytu - przepis obejmuje kredyty do 255 550 zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Danuta Holecka "nie da się zastraszyć". Ostatnie wydanie Wiadomości TVP przekroczyło kolejną granicę

Kredyt darmowy

Adwokat Paweł Przybyłowski, który prowadził tę sprawę, mówi w rozmowie z magazynem, że jeśli umowa nie zawiera wszystkich wymaganych przez prawo informacji lub zawiera błędne informacje, to kredytobiorca może wystąpić o spłatę kredytu bez odsetek i innych opłat.

- Tak zrobiliśmy i my, a ponieważ klient wpłacił do banku więcej, niż było wymagalne na dzień wezwania do zapłaty wystosowanego przez Bank, co zgodnie z zapisami umowy pożyczki warunkowało możliwość jej wypowiedzenia, to sąd orzekł, że wypowiedzenie umowy jest bezskuteczne, a konsument nie ma zadłużenia - tłumaczy na łamach “Forbesa” Przybyłowski.

Wyrok gdańskiego sądu to tzw. sankcja kredytu darmowego. Na jej mocy konsument musi spłacić tylko kapitał, jeśli bank lub inny pożyczkodawca złamie przepisy ustawy. Klient nie płaci odsetek ani innych kosztów. Wyrok jest prawomocny, ponieważ bank nie złożył odwołania.

Klienci Orange i Play w sporych tarapatach. Przez oszustów możesz stracić wszystkie pieniądze z konta bankowegoKlienci Orange i Play w sporych tarapatach. Przez oszustów możesz stracić wszystkie pieniądze z konta bankowegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policja zatrzymała syna znanego adwokata. Trafił do aresztu, grozi mu nawet 5 lat więzienia
  2. Zaatakowali szpital położniczy. Nie oszczędzili nawet noworodków
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Martyna Wojciechowska ma drugie oblicze. Wielu fanów nawet nie wiedziało
Spali na pieniądzach, brylowali na salonach, dziś niemal anonimowi. Najwięksi polscy bankruciSpali na pieniądzach, brylowali na salonach, dziś niemal anonimowi. Najwięksi polscy bankruciCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News