Kredyt hipoteczny z wyższymi ratami będzie musiało spłacać ok. 45 tys. Polaków
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Grudnia 2019

45 tys. Polaków z wyższymi ratami. Stawki urosną nawet o połowę

Kredyt z ponad dwukrotnie wyższymi ratami czeka Polaków w przyszłym roku. Z czego to wynika? W 2020 roku kończy się okres dofinansowań do kredytów hipotecznych dla osób, które korzystały z programu Rodzina na swoim w 2012 roku - podaje TVN24BiS. Zmiany odczują też osoby, które korzystały z programu Mieszkanie dla Młodych.

Kredyt z wyższymi ratami nieunikniony

W 2019 roku dotacje z programu Rodzina na swoim straciło niemal 51 tys. osób. W 2020 roku czeka 45 tys. osób, które mają kredyt. Natomiast ostatnia grupa 10 tys. kredytobiorców straci dopłaty w 2021 roku - podaje TVN24BiS.

Koniec dotacji oznacza wyższe raty. Obecnie rata kredytu preferencyjnego na 200 tysięcy złotych na 30 lat wynosi 611 zł dla rodziny, a dla singla 715 zł. Po zakończeniu dopłat rata za kredyt dla rodziny będzie wynosić 870 zł. Tyle samo zapłaci singiel.

Nie tylko wysokość rat ma się zmienić w przyszłym roku. Przez osiem lat od zakupu mieszkania osoby uczestniczące w programie nie mogli sprzedawać mieszkania ani go wynajmować. Gdyby to zrobili, skutkowałoby to zawieszeniem wypłaty dotacji. Dopiero po tym czasie mogą oni w pełni zarządzać swoim mieszkaniem. Tym samym od 2020 roku niemal 45 tys. osób będzie mogło w końcu dysponować swoim lokalem bez zagrożenia utraty dotacji.

Zapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuZapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuCzytaj dalej

Zmiany dla uczestników programu Mieszkanie dla Młodych

Uczestnicy programu Mieszkanie dla Młodych także mogą spodziewać się zmian. W tym przypadku kwestia dopłat była załatwiana inaczej - jednorazowo, wobec tego nie będzie sytuacji ze wstrzymaniem dotacji i nagłej podwyżki raty za kredyt.

Jednak były ograniczenia związane z używaniem mieszkania. Wynajęcie bądź sprzedaż oznaczałaby konieczność zwrotu części dofinansowania. Okres takiego ograniczenia trwa pięć lat. W 2019 roku ograniczenie przestało być ważne dla 9 tysięcy osób, które dopłaty do kredytu dostały w 2014 roku. Jak podaje TVN24BiS, w 2020 roku z limitu uwolni się 21 tys. kredytobiorców.

Ogromne zmiany dla emerytów w 2020 r. Pilnuj terminów, jeden z nich pozwoli ci na podwyższenie emeryturyOgromne zmiany dla emerytów w 2020 r. Pilnuj terminów, jeden z nich pozwoli ci na podwyższenie emeryturyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagłaśniamy: Skandal w częstochowskim salonie dla psów. Fryzjer musi odpowiedzieć za swoje zachowanie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News