Kredyt czasowo zawieszony
Biznesinfo
Autor Maria Glinka - 13 Grudnia 2020

Ważne informacje dla kredytobiorców. Jest szansa na ulgę

Kredyt w dobie pandemii wcale nie musi być uciążliwy. Na dłużników czeka szeroki pakiet ulg oferowanych zarówno przez banki, jak i na mocy ustawy covidowej. Czasowe zawieszenie opłat może wspomóc kredytobiorców w tych trudnych czasach pandemicznych obostrzeń.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ

 • Jakie możliwości w dobie pandemii mają osoby posiadające kredyt
 • Które rozwiązanie jest najchętniej wybierane przez Polaków
 • Jak wiele osób zdecydowało się na skorzystanie z ulg

Kredyt do zawieszenia. Komercyjna droga uchylania się od opłat

Kredyt może stanowić dodatkowe obciążenie w dobie pandemii. Dlatego banki i rząd zdecydowały się na poluzowanie wymagań względem kredytobiorców. Wprowadzono dwie metody korzystania z tzw. wakacji kredytowych.

Banki umożliwiły zawieszanie rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych tuż po wybuchu pandemii w marcu 2020 r. W trakcie wiosennego lockdownu mnóstwo obywateli posiadających kredyt zdecydowało się na to rozwiązanie. Wśród zainteresowanych znalazły się zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy.

Business Insider Polska podaje, że według wyliczeń z bazy BIK z końca maja kwota odroczonych lub zawieszonych zobowiązań wynosiła 57,3 mld zł. To dużo więcej niż na jesieni. Do końca września, kiedy wygasała oferta bankowa, odnotowano ponad milion uchyleń od spłaty kredytów.

Ustawowe wakacje kredytowe. Rozwiązanie bardziej korzystne, ale mniej popularne

Natomiast w czerwcu w ramach regulacji covidowych wdrożono tzw. ustawowe wakacje kredytowe. Na mocy zapisów kredytobiorca jest uprawniony do zawieszenia wykonywania umowy jednego kredytu konsumenckiego (również pożyczki), jednego kredytu hipotecznego i jednego kredytu, o którym traktuje art. 69 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe.

Wspaniały prezent przed Świętami dla tysięcy Polaków. Odzyskają dużo pieniędzyWspaniały prezent przed Świętami dla tysięcy Polaków. Odzyskają dużo pieniędzyCzytaj dalej

Jednak z tej możliwości może skorzystać klient, który zawarł umowę przed 13 marca 2020 r., a termin zakończenia okresu kredytowania wypada po upływie 6 miesięcy. Zasady doprecyzowują, że kredyt można zawiesić maksymalnie na 3 miesiące. Jednak to klient decyduje o okresie wakacji kredytowych.

Tym, co różni rozwiązanie ustawowe od bankowego jest fakt, że w trakcie wyznaczone przez kredytobiorcę czasu bank nie może naliczać odsetek ani pobierać innych, dodatkowych opłat poza składką wynikającą z umowy ubezpieczenia.

Na ustawowe zawieszenie kredytu decydują się najczęściej osoby z zobowiązaniami hipotecznymi, dużo rzadziej sięgają po nie klienci z zadłużeniem konsumpcyjnym. Jednak Kinga Burcan, doradca kredytowy Trinity Finance tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes, że „ w takim przypadku klient musi uargumentować, z jakiego powodu chciałby uzyskać takie wakacje. O ustawowe wakacje kredytowe mogą ubiegać się zarówno klienci indywidualni, jak i firmy bez dodatkowej weryfikacji dokumentacji finansowej przez banki ”.

Mimo że ustawowe wakacje kredytowe wydają się być mechanizmem dużo bardziej korzystnym to Polacy i tak częściej decydują się na bankowe zwolnienia z opłat. Do połowy października z tego mechanizmu skorzystało 3,2 tys. podmiotów, a wartość zawieszeń przekroczyła kwotę 350 mln zł. Obecnie uchyleń jest dużo więcej - pod koniec listopada było ich 8,3 tys. Kwota zawieszeń wzrosła do 902 mln zł.

Warto pamiętać, że klient, który skorzystał z komercyjnego zwolnienia z opłacania rat kredytu w dalszym ciągu może zawnioskować o przyznanie ustawowych wakacji kredytowych. W chwili złożenia zawiadomienia bankowy mechanizm zostaje przerwany. Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest wykazanie, że po 13 marca 2020 r. doszło do utraty pracy lub podstawowego źródła dochodu.

- Jeżeli nie mamy innego wyboru, to lepiej zawiesić spłatę zobowiązania, niż mieć zaległości wobec banku - konkluduje Burcan.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Zapomnisz, zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

  KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News