fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Lutego 2020

Ukradną tożsamość, wezmą kredyt i znikną. Historia pani Justyny przestrogą dla nas wszystkich

Kredyt zaciągnięty na nie swoje dane osobowe? Niestety, w Polsce coraz częściej można się spotkać z takim procederem. Oszuści, którzy ukradną czyjąś tożsamość, nie poniosą konsekwencji. Za to osoba, której dane wykorzystano, zostanie z długami i rachunkami za pomoc prawnika - informuje “Gazeta Wyborcza”.

Kredyt na kradzioną tożsamość? Niestety to się zdarza

“Gazeta Wyborcza” opisuje historię pani Justyny Kozłowskiej. Kobieta jest po trzydziestce i prowadzi biuro rachunkowe Różowa Księgowa w Warszawie. Kobieta padła ofiarą kradzieży danych osobowych. W rezultacie do spłaty ma kredyt i pożyczki. Niedawno dostała dwa pisma z sądów.

1200 zł dla 63 tys. matek. Po świadczenie mogą zgłaszać się też ojcowie1200 zł dla 63 tys. matek. Po świadczenie mogą zgłaszać się też ojcowieCzytaj dalej

“Pierwsze to informacja, że do Sądu Rejonowego w Gryficach – województwo zachodniopomorskie - wpłynął pozew o zapłatę od firmy Alfa Finance na kwotę 1911 zł i 90 gr. Datowany jest na 23 września ubiegłego roku. W drugim liście firma RK Recovery domaga się od niej 637 zł 75 gr.” - czytamy w “GW”.

- Pisma przyszły na adres prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, a w treści podany był adres zamieszkania, który nie jest ani nigdy nie był mój. Podany był również inny niż mój numer dowodu osobistego. Jedyne dane, które się zgadzały, to imię, nazwisko i numer PESEL - opowiada na łamach “GW” pani Justyna.

Kredyt i pożyczki w kilkunastu firmach

Do kobiety dotarło, że ktoś ukradł jej tożsamość, jednak to był dopiero początek historii. Pani Justyna postanowiła założyć konto w Biurze Informacji Kredytowej, gdzie można sprawdzić historię kredytów. Raport wskazywał na to, że wzięła kilkanaście pożyczek, a postępowania windykacyjne prowadzą wobec niej Alfa Finance, Miloan Polska, Milucredit, Blue Media, BNP Paribas, Vivus Finance, Incredit, Aasa Polska, Wonga.pl, Ducatos i inni.

Niestety, pożyczek jest jednak dużo więcej. Co gorsza, jest ich tak dużo, że nie można tego dokładnie ustalić. “Po telefonie czytelniczki okazało się jednak, że na jej dane udzielono ich w sumie kilkanaście!

Kolejny szok. Do ich zaciągania wystarczył numer PESEL pani Justyny, imię oraz nazwisko. Reszta danych była nieprawdziwa” - pisze “GW”. Okazało się, że to jeden sprawca robił wszystkie pożyczki - można wywnioskować to po tym, że wszędzie podawał te same fałszywe dane.

Bank nie sprawdził fałszywych danych

Jednak udzielenie chwilówek przez firmy pożyczkowe to jeszcze nic. “To samo zrobił również BNP Paribas. Pani Justyna jest klientką tego banku. Dał 3,8 tys. zł przestępcy, który posłużył się jej PESEL-em, ale miał adres i inny numer dowodu osobistego” - czytamy w “GW”. Redakcja gazety poprosiła bank o komentarz w tej sprawie. Jednak Joanna Błaszczyk z BNP Paribas zasłania się tajemnicą bankową.

Pani Justyna postanowiła zgłosić sprawę policji. Jednak prawnik ostrzegał ją, że takie sprawy są bardzo trudne i pochłaniają dużo czasu, a najbardziej prawdopodobne jest to, że śledztwo zostanie umorzone i sprawca nigdy nie zostanie wykryty.

“Gazeta Wyborcza” podaje, że za procederem stoją zorganizowane grupy przestępcze, które skupują numery PESEL, a następnie wyrabiają kopie dokumentów osobistych na cudze dane (tzw. dowody kolekcjonerskie z dowolnymi danymi można kupić w internecie za 700 zł).

Ta historia to przestroga. Uważajmy na swoje dane i na to, komu je udostępniamy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Możliwe, że nagranie za chwilę zostanie usunięte. Magda Ogórek na antenie TVP padła ofiarą żenujących żartów
  3. Nastolatka wyskoczyła przez szpitalne okno. W rękach trzymała swoje dziecko
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  6. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  7. Emeryci mają powody do świętowania. Nastąpiła ważna zmiana w planach dot. emerytury
TOP 10 największych sieci handlowych świata. Aż 3 z nich znamy z PolskiTOP 10 największych sieci handlowych świata. Aż 3 z nich znamy z PolskiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News