karta kredytowa
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 4 Października 2019

Kredyt dla Polaka to priorytet. W Europie jesteśmy wzorem

Kredyt mieszkaniowy należy spłacać w terminie - ta zasada przyświeca Polakom, którzy są w tej dziedzinie pionierami w Europie. Zasługą tego jest to, że banki oferują stosunkowo niskie oprocentowanie. Jak podaje NBP, łączne roczne odsetki i inne opłaty za nowe złotowe kredyty mieszkaniowe to średnio 4,7 procent. Historyczny rekord z czerwca 2017 roku to 4,5 procent, czyli obecne poziomy są blisko. Co ciekawe, koszty kredytów konsumpcyjnych to aż średnio 13,4 procent RRSO. Z czego wynika ta duża różnica?

Kredyt mieszkaniowy w Polsce najlepiej spłacany w Europie

Kredyt mieszkaniowy w Polsce nie jest spłacany w terminie tylko przez 0,8 procent kredytobiorców, jak wynika z danych Eurostatu za 2018 rok. Jeśli chodzi o Europę, to prześciga nas jedynie Rumunia - tam rzetelnie raty są spłacane przez 99,6 procent osób.

Niższa marża w przypadku kredytów mieszkaniowych

Banki nie obawiają się o ewentualne problemy z odzyskaniem pieniędzy, więc mogą stosować niższe marże. Zasada jest taka, że powodem wyższego oprocentowania są odsetki niespłacanych rat. Dobrym przykładem są “chwilówki”, w przypadku, których firmy pożyczkowe od początku wiedzą, że spłacać długi w terminie będzie jedynie niewielka część kredytobiorców, a reszta będzie musiała być ścigana przez firmy windykacyjne.

Getin Noble Bank ma jedynie problem

Tylko nieliczne banki mają kłopoty nieterminowymi spłatami kredytów hipotecznych. “Problem z nimi ma właściwie wyłącznie Getin Noble Bank, który na 23,2 mld zł udzielonych kredytów mieszkaniowych jako niespłacane zakwalifikował aż 4,5 mld zł, z czego 2,9 mld zł wpisał już w straty, robiąc odpisy. Co ciekawe problemem wcale nie były kredyty frankowe - przy ich wartości 9 mld zł, źle spłacanych jest tylko 0,6 mld zł” - podaje portal Money.pl.

Stało się, nie potrzebujemy już wizy do Stanów Zjednoczonych. Jest podpis TrumpaStało się, nie potrzebujemy już wizy do Stanów Zjednoczonych. Jest podpis TrumpaCzytaj dalej

Grecy, Turcy i Islandczycy w czołówce nieterminowych kredytobiorców

Najbardziej nieodpowiedzialni w Europie, w kwestii spłacania kredytów hipotecznych na czas są mieszkańcy Grecji, Turcji i Islandii, gdzie spóźnia się z ratami odpowiednio 11,2, 9,6 oraz 7,6 procent dłużników. Nie najlepiej radzą sobie również z terminowością Irlandczycy, Francuzi i Brytyjczycy.

Z kolei najrzetelniej kredyty hipoteczne spłacają mieszkańcy Rumunii, Polski, Serbii, czyli krajów postkomunistycznych. Pośród krajów bogatych krajów Europy najlepiej radzą sobie ze spłatą pożyczek mieszkaniowych Luksemburg - zajmujący siódme miejsce oraz Niemcy - na miejscu dziewiątym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Zadziwiający pomysł Lidla na nagradzanie swoich najlepszych klientów
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Kobieta w sklepie zaczepiła matkę z małym dzieckiem. Wyszeptała do niego: „pożegnaj się z mamusią”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News