Kredyt może Ci się zwrócić
maxpixel.net
Autor Komunikaty prasowe - 3 Listopada 2019

Za spłatę kredytu powinieneś dostać pieniądze. Mało kto wie, ile czeka na niego w banku

Kredyt konsumencki - we wrześniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał ważny wyrok w tej sprawie. Chodzi o kwestię rozliczania się pomiędzy firmą udzielającą kredytu, a kredytobiorcą, który przedterminowo spłacił pożyczkę. Według UOKiK i Rzecznika Finansowego klient w tej sytuacji powinien otrzymać zwrot części opłat. Nie jest to na rękę bankom.

Kredyt konsumencki

Kredyt. W przypadku zaciągnięcia pożyczki przy okazji ponosi się również dodatkowe koszty, tj. opłata przygotowawcza, prowizja lub ubezpieczenie. Do tej pory bank zatrzymywał je dla siebie, w wypadku wcześniejszej spłaty. “I to właśnie było przedmiotem sporu przed Sądem Rejonowym w Lublinie, którego sędzia zwrócił się z prośbą do trybunału o zabranie głosu w tej sprawie” - informuje Fakt.pl.

Zwrot kosztów w przypadku wcześniejszej spłaty

11 września 2019 roku TSUE orzekł, że gdy pożyczka została spłacona wcześniej, bank jest zobowiązany do oddania klientowi proporcjonalnie obniżonych wszystkich kosztów. Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skomentował wyrok:

“Z doświadczenia UOKiK wynika, że są instytucje finansowe, które nie rozliczają się z konsumentem. Owszem umarzają odsetki za czas, w którym ktoś już nie będzie korzystać z kredytu, ale zatrzymują część opłat np. administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie. To naruszenie prawa. Cieszę się, że Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził dotychczasowe stanowisko urzędu” - cytuje Fakt.pl.

Złagodzą zakaz handlu w niedziele. Skorzystają przede wszystkim emeryci i studenciZłagodzą zakaz handlu w niedziele. Skorzystają przede wszystkim emeryci i studenciCzytaj dalej

Co zrobić by otrzymać zwrot kosztów?

Otrzymanie zwrotu kosztów jest w teorii proste. Gdy klientowi udało się spłacić wcześniej kredyt, jednak instytucja finansowa nie kwapi się do rozliczenia z pobranych opłat, wówczas powinien on złożyć reklamację i odwołać się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Spełnienie tych formalnych kroków jest istotne, ponieważ według prawa rzecznik nie jest w stanie nic zrobić, jeśli klient nie podjął próby porozumienia z bankiem.

Co ciekawe, pomoc Rzecznika Finansowego może okazać się niezbędna, gdyż po ogłoszeniu wyroku trybunału banki zaczęły wysyłać informacje, że to ich nie dotyczy. “Banki tłumaczyły, że orzeczenie TSUE dotyczyło wyłącznie interpretacji przepisów europejskich, a nie polskiej ustawy o kredycie konsumenckim i jest ono wiążące tylko dla sądu, który zwrócił się z pytaniem”. Według nich dlatego właśnie brak podstaw do rozliczenia kosztów kredytu, gdy spłata została uiszczona wcześniej.

Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. złWaloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. złCzytaj dalej

Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich zdecydowanie nie zgadza się z unikami banków. Wystosował specjalny list do Związku Banków Polskich, w którym przypomniał, że wyroki TSUE obejmują wszystkie “organy państwa krajowego”, zwłaszcza sądy. Zauważył, że postępowania banków może ingerować w interesy konsumentów, co podlega karze. Cytujemy fragment listu:

„Powyżej opisane działania banków, informujące o wpływie orzeczenia TSUE na sytuację polskiego konsumenta, który dokonał wcześniejszej spłaty kredytu, mogą budzić także wątpliwości w aspekcie ochrony zbiorowych interesów konsumentów. Należy rozważyć, czy taka praktyka banków nie stanowi nieuczciwej praktyki rynkowej, wprowadzającej konsumentów w błąd, w zakresie przysługującej im ochrony prawnej. Podkreślić także należy, że w przypadku stwierdzenia, że praktyka przedsiębiorcy narusza zbiorowe interesy konsumentów Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może nałożyć na przedsiębiorcę sankcje” - napisał we wspomnianym liście Maciej Taborowski, Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News