kredyt
Unsplash/Sabine Peters
Autor Komunikaty prasowe - 2 Października 2019

Kredyty spłacamy szybciej wbrew bankom. Wysyp skarg w tej sprawie

Kredyt w Polsce decyduje się spłacać przed czasem coraz więcej Polaków. Nie jest to jednak “na rękę” bankom. Aż 41% skarg, które wpłynęły do rzecznika finansowego, dotyczy tego typu spraw.

Kredyt - wcześniejsza spłata przyczyną sporów

Kredyt wiąże się często z obowiązkiem spłacania nawet na kilkadziesiąt lat. Jednak obecnie wielu Polaków dzięki poprawie sytuacji ekonomicznej decyduje się spłacać pożyczki przed czasem. Jak podaje portal Next.gazeta.pl, informując za Forsal.pl, w tym roku Biuro Rzecznika Finansowego spodziewa się wpłynięcia 1800 wniosków o interwencję, a większość z nich odnosi się do sporów między klientami, a bankami. Najbardziej powszechnym problemem jest negatywna odpowiedź w sprawie oddania części opłat, które zostały pobrane podczas zawierania kredytów w momencie, kiedy zdołamy oddać pieniądze przed terminem.

Dramat Tesco. Może całkowicie zniknąć z rynkuDramat Tesco. Może całkowicie zniknąć z rynkuCzytaj dalej

Wyraźny wzrost skarg

Jak informuje Next.gazeta.pl: “Wzrost skarg w tego typu sprawach jest wyraźny. W 2016 r. ich udział wynosił 16%, natomiast obecnie jest to 41%. Ich liczba zależy od tego, jak względem klientów zachowają się banki, SKOK-i czy firmy pożyczkowe. Kolejne odmowy będą powodować dalszy wzrost liczby skarg do RF”.

Powód odmowy ze strony banków

W ciągu ostatnich lat Polacy coraz liczniej są zdecydowani spłacać kredyt przed terminem. 11 września UOKiK i RF orzekły, że banki zobowiązane są oddania części prowizji w chwili wcześniejszego spłacenia pożyczki, co nie jest dla nich korzystną sytuacją, gdyż w czasach nisko oprocentowanych kredytów największe zyski osiągały z prowizji oraz dodatkowych kosztów. Dlatego nie są skore do oddawania pieniędzy przed terminem.

Z prognoz wynika, że skarg tego typu będzie przybywać, jak skomentował Marcin Jaworski z biura RF dla forsal.pl: “Spodziewamy się, że osoby, którym banki w poprzednich latach odrzuciły reklamację dotyczącą rozliczenia kredytu konsumenckiego, zwrócą się z nią ponownie.

Jest też grupa osób, która spłaciła wcześniej kredyt konsumencki, była usatysfakcjonowana otrzymaniem jakiejś kwoty po rozliczeniu, np. odsetek czy składek za ubezpieczenie, i nie miała świadomości, że powinna otrzymać jeszcze proporcjonalny zwrot prowizji czy opłat przygotowawczych. Należy się spodziewać, że te osoby również będą śmielej dochodziły swoich praw”.

Rewolucja emerytalna. Przejdziesz na nią już nawet w wieku 53 latRewolucja emerytalna. Przejdziesz na nią już nawet w wieku 53 latCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Zadziwiający pomysł Lidla na nagradzanie swoich najlepszych klientów
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Polski aktor po latach dowiedział się, że wychowuje nie swoje dziecko. ”Dostałem niezłą lekcję od życia”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News