Kredyt
Public Domain Pictures/mohamed mahmoud hassan
Autor Komunikaty prasowe - 1 Listopada 2019

Zalegasz ze spłatą kredytu? Banki wyciągają pomocną dłoń i oferują nowe rozwiązanie

Kredyt jest zmorą wielu Polaków. Okazuje się, że suma długów w Polsce przekracza 76 miliardów złotych. Duża część z tych zaległości płatniczych to raty za kredyt gotówkowy nie spłacone w terminie oraz pożyczki. Niektóre banki wyszły z ciekawą inicjatywą i zaoferowały swoim spóźnialskim klientom prolongaty. Ma to pomóc w wydłużeniu okresu spłaty i zapobiec rejestr w bazie dłużników.

Kredyt gotówkowy - odroczenie prolongatą

Kredyt gotówkowy - banki spieszą na pomoc w jego spłacie i oferują swoim klientom prolongaty, które mają polegać na odroczeniu spłat. Ma to dotyczyć raty zobowiązania finansowego lub nawet jego całości. Prolongaty mają zastosowanie wówczas, gdy ze względu na nagłe sytuacje życiowe nie jest możliwa spłata długu, np. w przypadku utraty zatrudnienia. “Prolongata może polegać na całkowitym zamrożeniu spłaty lub na comiesięcznym opłacaniu odsetek. Warto wiedzieć, że prolongata jest możliwa także w przypadku problemu ze spłatą kredytu hipotecznego” - informuje portal Money.pl.

Należy pamiętać, że wniosek o prolongatę należy złożyć z wyprzedzeniem, czyli np. od razu, gdy nastąpiły problemy finansowe, gdyż całe procesowanie dokumentu zajmuje trochę czasu. Od jego złożenia, przez rozpatrzenie do wydania decyzji - potrzeba co najmniej miesiąca. Co należy zawrzeć we wniosku? Money.pl wymienia: “Prawidłowo sporządzony wniosek o prolongatę powinien zawierać podstawowe dane osobowe, numer umowy kredytowej, termin, w którym będziemy zdolni finansowo na tyle, by opłacić ratę kredytu oraz dokument potwierdzający trudną sytuację materialną”.

Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczykSetki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczykCzytaj dalej

Prolongata a karencja

Warto wiedzieć, że prolongata i karencja to dwa różne produkty bankowe, a używanie ich zamiennie jest nieprawidłowe. Karencja oznacza zawieszenie na określony okres czasu części kapitałowej raty kredytu. Oznacza to, że kredytobiorca, który posiada karencję, ma obowiązek spłaty co miesiąc części odsetkowej. Natomiast, gdy mamy do czynienia z prolongatą, to wydłużony okres spłaty jest pokryciem całościowych kosztów związanych z kredytem.

Które banki oferują prolongatę?

Możliwość wzięcia prolongaty oferuje większość polskich banków. Warto jednak przed zdecydowaniem się na konkretny bank, przejrzeć oferty co najmniej kilku i wybrać tę najbardziej korzystną w określonej sytuacji. Kredyt sam się nie spłaci, a będąc w nieoczekiwanej, kiepskiej sytuacji finansowej lepiej jest poszukać rozsądnego rozwiązania, niż czekać na cud.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Ojciec piątki dzieci pokłócił się z żoną. Zrobił test DNA, szybko go pożałował
  6. Fatalne informacje dla kierowców. Już niedługo paliwo absurdalnie zdrożeje, nadchodzi ciężki czas dla zmotoryzowanych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News