Kara więzienia za palenie niewłaściwymi materiałami
pexels
Autor Komunikaty prasowe - 20 Listopada 2019

Jest wyrok więzienia za palenie w piecu niewłaściwymi materiałami. Walka ze smogiem się zaostrza

Kraków coraz bardziej radykalizuje się w walce ze smogiem. Sąd stolicy małopolski wydał wyrok miesiąca pozbawienia wolności dla mieszkańca, który używał do palenia w piecu centralnego ogrzewania zabronionego rodzaju paliw, czyli węgla i drewna, jak informuje Bankier.pl.

Kraków walczy ze smogiem

Kraków od lat walczy ze smogiem i jest coraz bardziej radykalny w podejmowaniu działań, które doprowadzą do zmniejszenia jego poziomu. Sąd stolicy małopolski wydał wyrok miesiąca pozbawienia wolności dla mieszkańca, który używał do palenia w piecu centralnego ogrzewania, zabronionego rodzaju paliw, czyli węgla i drewna. Rzecznik straży miejskiej Marek Anioł poinformował, że oprócz tego mężczyzna został zobowiązany do wykonywania 20-godzinnej, bezpłatnej, kontrolowanej pracy w celach społecznych, jak podał Bankier.pl.

Wina mieszkańca Krakowa nie budzi wątpliwości

"Sąd uznał, że okoliczności zdarzenia i wina obwinionego nie budzą wątpliwości, i uznał ten czyn za wykroczenie w związku z Uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 15 stycznia 2016r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw" - poinformował Anioł, cytowany przez portal Bankier.pl.

Od początku września tego roku jest dozwolone wyłącznie używanie paliw gazowych w instalacjach grzewczych, jak wynika z informacji przesłanej w środę PAP. Chodzi o takie paliwa jak gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany, bądź też lekki olej opałowy.

Nowe przepisy L4 zaciągną cię do pracy. Nawet gdy jesteś przewlekle choryNowe przepisy L4 zaciągną cię do pracy. Nawet gdy jesteś przewlekle choryCzytaj dalej

Osoby łamiące przepisy będą karane

Zostało zapowiedziane, że "wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej wyciągane są konsekwencje wynikające z przepisów prawa". Jeśli ktoś je złamie, może zostać pouczony lub też ukarany mandatem do 500 zł. W przypadku, gdy sprawa trafi do sądu, grzywna przyznana przez wymiar sprawiedliwości może wynieść do pięciu tysięcy złotych. Zaznaczono, że "każdy ujawniony przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie". Na wysokość kary mają wpływ między innymi kwestie socjalne oraz techniczne.

Uchwała obowiązuje od 1 września 2019 r.

“Przyjęta uchwała, która zakazuje używania paliw stałych do ogrzewania w Krakowie, od 1 września 2019 r. wprowadziła na obszarze miasta całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach” - podaje Bankier.pl. Oprócz domowych pieców i palenisk węglowych tyczy się to również kominków oraz ciężkich, stacjonarnych grillów.

Biedronka może spodziewać się tłumów. Kurczak za 80 groszy, wędliny za 1 złotyBiedronka może spodziewać się tłumów. Kurczak za 80 groszy, wędliny za 1 złotyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pieniądze znikają z kont. Ogromna awaria w dużym banku w Polsce
  2. Dostała przelew od byłego, gdy zobaczyła jego tytuł, popłakała się
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Najgorsze informacje dla wszystkich Polaków. Nikogo nie ominą wielkie opłaty, ceny przygnębiają

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News