Kradzież bagażu podręcznego? Zapomnij o odszkodowaniu
p2.piqsels.com
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Grudnia 2019

Otworzą luk i zabiorą wszystko. Nie dostaniesz nawet odszkodowania

Kradzież bagażu na pokładzie samolotu? Nie licz na odszkodowanie. Przewoźnik za niego nie odpowiada. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy linie lotnicze odpowiadają za bagaż podręczny, który jest przewożony w kabinie samolotu - podaje Business Insider Polska.

Kradzież bagażu podręcznego w samolocie - bez szans na odszkodowanie

Kilka lat temu pewien handlowiec z Turcji leciał do Hongkongu i skarżył się na kradzież 26 tys. dolarów w gotówce oraz dwóch zegarków z walizki, którą przewoził w schowku nad fotelami. Choć nie są to sprawy, które trafiają często do mediów, to warto wiedzieć, co może nas czekać kiedy spotka nas kradzież bagażu podręcznego. Jak podaje Business Insider Polska, możemy zapomnieć o odszkodowaniu.

Okazuje się, że linie lotnicze nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za kradzież bagażu podręcznego. Piszą o tym na swojej stronie największe linie lotnicze w Europie Lufthansa, pisze o także PLL LOT. W rozmowie z BIP Michał Czernicki, rzecznik prasowy PLL LOT wyjaśnia kwestię bagażu podręcznego.

“Zaginięcia bagażu podręcznego mogą być efektem omyłkowego zabrania tego przedmiotu przez innego pasażera. W większości przypadków, dzięki szybkim reakcjom służb operacyjnych, sprawy wyjaśniane są jeszcze w samolocie lub w terminalu. Jeżeli okazałoby się, że pasażer został okradziony lub jego bagaż został zniszczony przez osobę trzecią zastosowanie mają tutaj przepisy prawa karnego lub/i cywilnego” - powiedział na łamach BIP rzecznik LOT.

Wiemy skąd rząd weźmie pieniądze na zrównoważenie budżetu 2020. Wielu Polakom to się nie spodobaWiemy skąd rząd weźmie pieniądze na zrównoważenie budżetu 2020. Wielu Polakom to się nie spodobaCzytaj dalej

Czy można zażądać odszkodowania za bagaż podręczny od przewoźnika?

Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy linie lotnicze odpowiadają za bagaż podręczny. “Przewoźnik ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikłą w razie zniszczenia, zaginięcia lub uszkodzenia bagażu niezarejestrowanego, łącznie z przedmiotami osobistymi, na zasadzie winy. Szkoda musi powstać z winy przewoźnika albo z winy osób za niego działających” - wyjaśnia BIP prof. Anna Konert, ekspert prawa lotniczego z Uczelni Łazarskiego i radca prawny w kancelarii K&K Lawyers.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W czasach PRL-u święciła triumfy. Co się stało z kultową gwiazdą?
  2. Rodzice zmarłej Gabrysi nie mają nawet chwili spokoju. Na rodzinę wylała się fala hejtu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News