Kradzieże w sklepach policja
Wikimedia Commons Guillaume.G CC4.0
Autor Konrad Karpiuk - 29 Listopada 2020

Policjanci coraz częściej otrzymują wezwania do sklepów. Skala przestępstw rośnie właściwie z dnia na dzień

Kradzież w sklepie jest coraz częściej odnotowywanym przestępstwem w policyjnych statystykach. Względem ubiegłego roku wzrosła prawie o 30 proc. Złodziejom pomaga obowiązek zasłaniania ust i nosa.

Kradzież w sklepach powszechniejsza w trakcie pandemii

Kradzież w trzecim kwartale 2020 roku została odnotowana aż 4488 razy w rejestrze przestępstw. To wzrost o ponad tysiąc przypadków względem analogicznego okresu w ubiegłym roku. Wtedy policjanci ujęli w statystykach 3463 tego typu wykroczenia.

Najwięcej przestępstw kradzieży w sklepach odnotowano w województwie mazowieckim, było ich aż 946 (796 w 2019 roku). W niechlubnym rankingu, za Mazowszem plasuje się Śląsk z 654 przypadkami (493) i Dolny Śląsk 639 (430). Najmniej tego typu przestępstw było w województwie świętokrzyskim 62 (68), podkarpackim 77 (65) i podlaskim 85 (106).

Warto zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującym prawem, kradzież jest uznawana za przestępstwo dopiero wtedy, gdy wartość szkody przekroczy 500 zł. W innych wypadkach uznaje się to za wykroczenie. Oczywiście wykroczeń było znacznie więcej niż przestępstw.

Media: Polska i Węgry nieoczekiwanie zyskały sojusznika. Kolejny kraj przeciwny związaniu budżetu UE z praworządnościąMedia: Polska i Węgry nieoczekiwanie zyskały sojusznika. Kolejny kraj przeciwny związaniu budżetu UE z praworządnościąCzytaj dalej

W trzecim kwartale 2020 roku policja odnotowała 43273 wykroczenia kradzieży w sklepach. 7807 dotyczyło sklepów małopowierzchniowych i aż 35466 wielkopowierzchniowych. Najwięcej wykroczeń tego typu, bo aż 6929 odnotowano na obszarze działań Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Zaraz za nią znalazła się KWP we Wrocławiu (5121) i Komenda Stołeczna w Warszawie (4192). Najmniej wykroczeń kradzieży było na obszarach strzeżonych przez KWP w Opolu (1074), Kielcach (1094) i Rzeszowie (1115).

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ilość wykroczeń może być zależna od gęstości zaludnienia, stąd niechlubna pierwsza pozycja Katowic. Ponadto nie można porównać statystyk kradzieży z ubiegłego roku, ze względu na to, że rejestr wykroczeń prowadzony jest dopiero od listopada 2019 roku.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznania
 3. Niewiarygodny list abp Gądeckiego. Miało być o adwencie, pisał o aborcji i Janie Pawle II
 4. PKO BP bije na alarm, klienci w niebezpieczeństwie. Bank apeluje o szczególną ostrożność

Okazja czyni złodzieja. Kradzieże są łatwiejsze dzięki obostrzeniom.

Jak wskazuje wiceprezes Impel Facility Services Grzegorz Wojtasik, złodzieje mają ułatwione zadanie dzięki obostrzeniom pandemicznym. Mogą bezkarnie zasłaniać twarz w sklepie, ponadto przyłbice powodują odblaski w kamerze, utrudniające identyfikację twarzy z obrazu monitoringu. Czasami to nawet kompletnie uniemożliwia zidentyfikowane sprawcy.

Setki tysięcy Polaków już od jutra będą siedzieć w pracy w maseczkach. Lunch i kawa nie wchodzą w gręSetki tysięcy Polaków już od jutra będą siedzieć w pracy w maseczkach. Lunch i kawa nie wchodzą w gręCzytaj dalej

Wojtasik wskazuje również, że wiele wykroczeń popełnianych jest w sklepach budowlanych. Z racji na wysoką wartość (ale nie przekraczającą 500 zł), kradzione są np. elektronarzędzia. Znikają też drobne przedmioty, takie jak wiertła. Z kolei sklepy wielkopowierzchniowe to łatwiejsza przestrzeń do kradzieży, trudniej o obserwację każdego zakamarka i łatwiej w nich przepakować droższy towar do pudełka z tańszym produktem.

- Złodzieje wybierają sklepy wielkopowierzchniowe, bo tam mają do dyspozycji więcej towarów. Poza tym w takich miejscach z reguły są rzeczy bardziej wartościowe. Z małej placówki ze sprzętem elektronicznym trudno np. wynieść 50-calowy telewizor. Zazwyczaj musi dojść do włamania. Ale ta różnica w statystykach wynika też z tego, że duży sklep jest w stanie łatwiej ochronić się przed jakąś formą zemsty za zgłoszenie sprawy policji czy uruchomienie innej formy obrony. Dlatego nie waha się powiadomić organu ścigania - komentował prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Społecznego, dr Andrzej Maria Faliński.

Ponadto Faliński uważa, że swój udział we wzroście przestępstw mógł mieć zmniejszony nadzór. Pracownicy sklepu pilnują, aby klienci przestrzegali reżimu epidemicznego, przez co mniej uwagi poświęcają na pilnowanie towaru. Czasami, gdy ochroniarz kłóci się z klientem o założenie maseczki, złodziej wykorzystuje okazje i napełnia kieszenie.

Dogadasz się po stłuczce i wpadniesz w kłopoty. Wielu kierowców wciąż nieświadomych zagrożeniaDogadasz się po stłuczce i wpadniesz w kłopoty. Wielu kierowców wciąż nieświadomych zagrożeniaCzytaj dalej

- Zmieniono priorytet wykonywanych zadań. Ich główna uwaga skupia się nie na linii kas czy na wnętrzu sklepu, tylko na miejscu, w którym wchodzą klienci. Pracownicy ochrony muszą dodatkowo weryfikować liczbę osób przebywających w placówce, a także sprawdzać, czy mają one założone maseczki.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
 2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
 3. NBP wydał ważny komunikat. Chodzi o pieniądze Polaków, instytucja chce wszystkim pomóc
 4. Wstydliwa wpadka przy nowych dowodach osobistych. Są w nich błędy, też mogłeś dostać wadliwy egzemplarz
 5. 308 nowych aut dla administracji rządowej. Mało? Dorzucili jeszcze myjnię
 6. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
 7. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaNadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News