PiS chce wprowadzić zapis o tzw. kradzieży zuchwałej. Do kodeksu karnego tylnymi drzwiami może wejść nieprecyzyjny przepis.
Pixabay/aryokmateus
Autor Kamila Jeziorska - 3 Czerwca 2020

Niedługo pewien czyn może być dużo ostrzej karany, nawet do 8 lat więzienia. Popełnia go wciąż wielu ludzi

Prawo i Sprawiedliwość chce znowelizować kodeks karny za pomocą ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej. Nowy typ kradzieży przepychany tylnymi drzwiami.

Kradzież szczególnie zuchwała

Jak podaje businessinsider.pl, Prawo i Sprawiedliwość chce umieścić w kodeksie karnym zapis o tzw. kradzieży szczególnie zuchwałej. O wysokości o kwalifikacji karnej będzie decydować „lekceważąca lub wyzywająca postawa wobec posiadacza rzeczy” - czytamy na stronie. Za ten czyn zabroniony groziłoby nawet do ośmiu lat więzienia, niezależnie od wartości skradzionych przedmiotów.

Przepis o kradzieży przepychany jest tylnymi drzwiami, ponieważ zamiast w osobnej ustawie, znalazł swoje miejsce w ustawie o tarczy antykryzysowej. Warto zaznaczyć, iż ze statystyk policyjnych wynika, że ilość kradzieży w 2019 roku wzrosła. W 2019 roku stwierdzono w Polsce 106 tys. kradzieży, co daje wynik o 3,5 tys. większy niż w roku poprzednim. W stosunku do 2018 roku, w roku 2019 stwierdzono także o 2,2 tys. więcej włamań. Policja podaje, że najczęstszym przedmiotem kradzieży były pieniądze, biżuteria oraz smartfony.

Mało kto zwraca uwagę na oznaczenia na prawie jazdy. Podczas kontroli możesz jednak dostać wysoki mandatMało kto zwraca uwagę na oznaczenia na prawie jazdy. Podczas kontroli możesz jednak dostać wysoki mandatCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę po ekspresowym głosowaniu w Sejmie. Wiemy, co z wyborami

Prawnicy o kradzieży szczególnie zuchwałej

Zdaniem prawników, przepisy o tzw. kradzieży zuchwałej są nieprecyzyjne i rodzą ryzyko nadużyć. Poprzez szerokość interpretacji przepisu pod czyn kradzieży zuchwałej będzie można podciągnąć chociażby wyniesienie batonika ze sklepu. Osiem lat za kratkami może spędzić drobny kieszonkowiec - cytuje "Dziennik Gazetę Prawną" portal businessinsider.pl.

Mimo iż komisja finansów publicznych nadal będzie pracować nad projektem tzw. tarczy antykryzysowej 4.0 to prawnicy wskazują oni na to, że taki przepis zostanie z nami na dłużej niż COVID-19. Wątpliwości prawników budzi także sposób wprowadzania takiego zapisu w kodeksie karnym i nazywają to "wprowadzaniem tylnymi drzwiami".

Kontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupKontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Warszawie. W nocy zrobili tak samo jak w USA. Pomnik wielkiego Polaka zdewastowany
  2. Jest ważna decyzja rządu. Duże zmiany czekają nas już 6 czerwca
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ogromne zagrożenie na południu Polski. Może być jeszcze gorzej, trzeba mieć się na baczności

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News