kuchnia-pixabay-kropekk_pl
Obraz kropekk_pl z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Marca 2020

Jedno danie może stać się ponownie wielkim hitem w Polsce. Handel przez pandemię zatacza koło

Kotlet schabowy może znów okazać się najpopularniejszym daniem na polskich stołach. Już niedługo w sklepach zabraknie włoskich i hiszpańskich produktów. A to szansa dla polskich producentów.

Kotlet schabowy wróci na polskie stoły?

Polacy ruszyli na wielkie zakupy i na czas kwarantanny porobili spore zapasy. Wbrew temu, co mogło się wydawać, półki sklepowe wcale nie są puste. Wręcz przeciwnie, sklepy szybko uzupełniają braki. Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, niektórych produktów, zwłaszcza importowanych może jednak zabraknąć. Dotyczy to włoskich serów i oliwy, a także hiszpańskich kiełbas. Wynika to z problemów z ich dostarczeniem. Ze względu na brak włoskich składników kotlet schabowy znów może zostać królem polskich obiadów.

Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie potrzebnaCzekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie potrzebnaCzytaj dalej

Kotlet schabowy to dobra opcja. Ale nie najtańsza

Osoby, które marzą jeszcze o włoskim obiedzie, powinny się pospieszyć z zakupem serów czy oliwy - niedługo ich zabraknie. Inaczej kotlet schabowy z ziemniakami może się okazać łatwiejszym posiłkiem do zrobienia. Choć na pewno taki obiad wielu by ucieszył. W końcu kotlet schabowy to jedno z naszych narodowych dań.

Już w lipcu wejdą nowe przepisy. Rząd oszacował ilu Polaków straci przez nie prawo jazdyJuż w lipcu wejdą nowe przepisy. Rząd oszacował ilu Polaków straci przez nie prawo jazdyCzytaj dalej

Jednak odkąd wieprzowina podrożała, kotlet schabowy nie pojawia się już na naszych stołach tak często, jak kiedyś. Jednak ziemniaki i wieprzowina w Polsce będą, natomiast z importowanymi produktami może być gorzej, o czym pisze “DGP”.

Problemy z dostawami i z produkcją

Jak podaje gazeta, ze względu na obostrzenia na granicach, utrzymanie ciągłości dostaw to spore wyzwanie. Unia Europejska wydała nowe zalecenia - na granicach wewnętrznych w UE kontrola ciężarówki ma trwać nie dłużej niż 15 minut.

Ale branża i tak narzeka na utrudnienia. - To trwa o wiele dłużej niż kwadrans i nie chodzi tylko o polskie przejścia. Już mieliśmy kilka przypadków, że transport mięsa, który wyjechał świeży z naszych central dystrybucyjnych, stał za długo na granicy i na miejscu nasi odbiorcy anulowali zamówienie, wysyłając samochód z powrotem. To są nie tylko niepotrzebne koszty, ale to braki w sklepach - mówi “DGP” Gerard Reijers, właściciel firmy transportowej HSF Logistics.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Kwarantanna w Polsce zostanie zaostrzona. Kolejne sklepy i miejsca zamknięte dla obywateli

- We Włoszech, skąd pochodzą oliwa, oliwki czy ośmiorniczki, nie ma ludzi do pracy. Przez to załadunek towarów trwa znacznie dłużej. Nie mówiąc już o tym, że dostęp do wielu produktów jest ograniczony - mówi “DGP” Mirosław Andrzejewski z KM Trans.

Czy w obliczu problemów z dostawami zagranicznych produktów polscy producenci zyskają?- Zagraniczny asortyment nie dominował na półce w sklepie. Stanowił od kilku do kilkunastu procent oferty. Co oznacza, że polskim producentom nie zostanie nagle dane więcej miejsca do prezentacji swoich towarów - mówi “DGP” Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

To dobry czas na polską kuchnię

Jeden z hurtowników mówi na łamach gazety, że może być tak, że polscy klienci przerzucą się na produkty wytwarzane w Polsce. Dla przykładu, zamiast oliwy, będą kupować olej rzepakowy.

- Trochę na to liczymy. Wiemy jednak, że sytuacja taka potrwa do czasu, aż koronawirus minie i import towarów powróci. Wtedy konsumenci wrócą do kupowania tego, co lubią, a nie tego, co jest - mówi hurtownik.

Dostępność kuchni świata sprawiła, że dieta Polaków stała się znacznie bardziej urozmaicona. Jednak teraz najważniejsze jest, aby mieć co jeść w tym trudnym okresie. Może to rzeczywiście dobry czas, żeby wrócić do polskiej kuchni? Kotlet schabowy to doskonała propozycja obiadowa. Wszystkim, którzy się na niego zdecydują, pozostaje życzyć smacznego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zabójstwo w Warszawie, jedna osoba nie żyje, druga jest ranna. Policja zarządziła blokady
  2. Nowe objawy koronawirusa. Lepiej ich nie lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje jedna z najmłodszych ofiar koronawirusa. Była jeszcze dzieckiem, serce pęka
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News