Już niedługo kotlet schabowy może być znacznie większym wydatkiem niż dotychczas
By MOs810 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25256266
Autor Stanisław Węgrowski - 17 Października 2019

Kotlet schabowy będzie luksusem. Trudno uwierzyć, jak bardzo drożeje mięso

Kotlet schabowy tylko od święta? Już niedługo taki scenariusz będzie całkiem prawdopodobny. Skutki epidemii ASF są odczuwalne w Azji, gdzie popyt na mięso jest ogromny. Pogłowie świń w Chinach będzie mniejsze o co najmniej 25 proc. W samych Chinach ceny mięsa wieprzowego skoczyły aż o 70 proc., ale nie tylko Chińczycy muszą się borykać z problemem - już teraz za wieprzowinę płacimy znacznie więcej niż w zeszłym roku. Już niedługo ceny wzrosną jeszcze bardziej.

Kotlet schabowy już niedługo może się okazać droższy niż kiedykolwiek wcześniej. Ceny mięsa rosną coraz bardziej, a niedobory mięsa wieprzowego odczuwa rynek azjatycki - informuje "Fakt".

Kotlet schabowy tylko od święta

Wieprzowina jest bardzo popularna w Azji. Chiny to nie tylko największy producent tego mięsa. Także w tym kraju konsumuje się najwięcej wieprzowiny. Ten gatunek mięsa odpowiada za 60-80 proc. konsumpcji mięsa w tym państwie. Obecnie rynek zmaga się z dużym problemem. Chińskie hodowle niszczy epidemia afrykańskiego pomoru świn (ASF). Rynkowi mięsa wieprzowego postanowił przyjrzeć się bankier.pl.

Portal podkreśla, że 25-procentowy spadek pogłowia trzody chlewnej w Chinach to co najmniej o 100 milionów zwierząt mniej. Już teraz produkcja mięsa w Państwie Środka zmniejszyła się o jedną trzecią, co daje niemal 20 milionów ton. Chińczycy importują znacznie więcej mięsa niż w zeszłym roku, jednak światowy rynek nie nadąża rosnącym niedoborem. Z danych opublikowanych przez urząd celny we wrześniu wynika, że import wieprzowiny do Chin wzrósł o niemal 80 proc. w porównaniu do zeszłego roku.

Jedna z wielkich sieci handlowych będzie zapraszać klientów w niedzielę. Mimo zakazu handluJedna z wielkich sieci handlowych będzie zapraszać klientów w niedzielę. Mimo zakazu handluCzytaj dalej

Wieprzowina w Polsce coraz droższa

Popyt na rynku chińskim wpływa na cenę wieprzowiny także w Polsce. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego ceny mięsa wieprzowego w naszym kraju podniosły się o 12,9 proc. w stosunku do zeszłego roku.

Wzrost cen wieprzowiny w Chinach drastycznie przyspieszył. Z roku na rok w lipcu było to 27 proc., w sierpniu 47 proc., a we wrześniu - aż 70 proc. Prognozy dla rynku w Polsce są podobne i można się spodziewać, że już niedługo kotlet schabowy będzie znacznie większym wydatkiem niż dotychczas.

Wszyscy mamy ją w kuchni. Naukowcy ostrzegają przed popularną przyprawąWszyscy mamy ją w kuchni. Naukowcy ostrzegają przed popularną przyprawąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Chłopiec wysłał list do zmarłego taty. Kilka dni później listonosz przyniósł odpowiedź
  6. Emerytura w wieku 53 lat jest jednak realna? PiS wrócił do projektu, niedługo wiele może się zmienić
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News