Kotlet schabowy to klasyk polskiej kuchni. Lecz już niedługo może go zabraknąć
By MOs810 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25256266
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Grudnia 2019

Schabowy coraz bliższy zniknięcia z naszych stołów. Musimy szukać zamienników

Kotlet schabowy już niedługo może się okazać daniem przygotowywanym tylko od święta. Ceny mięsa wieprzowego w Europie mogą się załamać, jeśli Polska nie zatrzyma pochodu ASF na Zachód - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Kotlet schabowy zniknie z menu Polaków?

Kotlet schabowy tylko od święta? Epidemia afrykańskiego pomoru świń stwarza ogromne ryzyko zaburzeń na krajowym rynku wieprzowiny - ostrzega czwartkowy “Dziennik Gazeta Prawna”.

“DGP” pisze, że wiosny 2019 roku ceny mięsa wieprzowego zaliczyły gwałtowny wzrost spowodowany ogromnym popytem ze strony Chin, które są największym światowym konsumentem wieprzowiny. Chiny także zmagają się z epidemią ASF. Państwo Środka próbuje z tym walczyć, znacznie ograniczając pogłowie świń. W tym roku produkcja w Chinach obniży się o ok. 14 proc. w stosunku do zeszłego roku, a będzie jeszcze niższa - w przyszłym roku spadnie o kolejne 25 proc.

Tym samym przy konsumpcji na poziomie 38,2 mln ton Chiny dalej będą musiały importować wieprzowinę. W konsekwencji dochodzi do dużych podwyżek cen - wieprzowina kosztowała o 22,3 proc. więcej w porównaniu do ubiegłego roku.

Tysiące Polaków mogą przejść na emeryturę wcześniej. Wielu nawet o tym nie wieTysiące Polaków mogą przejść na emeryturę wcześniej. Wielu nawet o tym nie wieCzytaj dalej

Pogłowie w Polsce spada

“DGP” pisze, że podaż w Europie i w Polsce będzie się zmniejszać. W połowie roku pogłowie świń w Polsce było mniejsze o 13,3 proc. w porównaniu do zeszłego roku, co sprawia, że mięsa wieprzowego może też brakować w kraju. Gazeta uważa, że przy mniejszej podaży wieprzowiny oraz przy ogromnym popycie hodowcy będą musieli być lepiej opłacani.

Jednak jest też inna opcja. "Biorąc pod uwagę doświadczenia hodowców ze wschodu kraju, którzy borykają się z ASF już od 2014 r., można zakładać, że na terenach objętych chorobą odbiorcy będą gotowi płacić mniej za żywiec. Efekt może być taki, że cena mięsa nadal będzie wysoka, ale ceny tuczników w niektórych regionach spadną" - powiedział w rozmowie z "DGP" Jakub Olipra, ekonomista Banku Credit Agricole.

Niebezpieczeństwo dla całego rynku

Gazeta pisze, że epidemia ASF zbliża się do Niemiec. Jeżeli nie uda się jej powstrzymać, to konsekwencje odczuje cały rynek europejski. Niemcy to jeden z największych producentów wieprzowiny w Unii Europejskiej. Produkcja wynosi tam 5,3 mln ton na rok, a hodowla stanowi 18 proc. pogłowia świń we Wspólnocie. Poza tym Niemcy są też drugim największym eksporterem mięsa wieprzowego na inne rynki. Wśród największych odbiorców są Chiny, które nie uznają tzw. regionalizacji. A to oznacza, że jeśli stwierdzi się chorobę w jednym regionie, to Chiny mogą nałożyć zakaz importu na cały kraj. Tak się stało w przypadku Polski. "W takiej sytuacji na unijnym rynku nagle pojawiłaby się duża nadpodaż, co musiałoby doprowadzić do załamania cen skupu" - mówił “DGP” ekspert.

"Dziennik Gazeta Prawna" zaznacza, że ze względu na te czynniki ciężko prognozować, ile będzie kosztować wieprzowina w 2020 roku.

Laureatka nagrody Nobla zwróciła swój medal na znak protestuLaureatka nagrody Nobla zwróciła swój medal na znak protestuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe informacje ws. Tomasza Lisa. "Jego stan jest ciężki"
  2. Hanna Lis wyznała prawdę o stanie zdrowia swojego męża. Lekarze nie chcieli nic mówić
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Tomasz Lis pilnie przewieziony do szpitala, jego stan jest poważny. Wylądował na oddziale intensywnej terapii

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News