Kot i pies zagrożone przez koronawirusa?
Unsplash/Ramiz Dedaković
Autor Maria Glinka - 12 Marca 2020

Pandemia a zwierzęta. Czy powinniśmy się bać o naszych podopiecznych?

Kot, pies i inne zwierzęta domowe to kolejne ofiary szalejącego po świecie koronawirusa? Jak dotąd ta teoria nie została potwierdzona. Podejrzenia wzbudza jednak przypadek psa z Hongkongu, u którego stwierdzono "niski poziom" wirusa.

Kot, pies, chomik, królik - czy należy się martwić o pupili w czasach pandemii?

Kot i inne zwierzęta domowe pozostają w bliskim kontakcie z człowiekiem, dlatego w Internecie zaczęły krążyć teorie na temat ich możliwości zarażenia koronawirusem. Parę dni tematu świat obiegła informacja o psie, u którego rozpoznano "niski poziom" zarażenia patogenem.

Jest to jednak na razie zarówno jedyny, jak i niepotwierdzony przypadek infekcji - przyznała behawiorystka Ewa Żygadło. Specjalistka zwraca uwagę, że próbka była pobrana z okolic jamy nosowej oraz pyska psa, które mogły pozostawać w styczności z człowiekiem (poprzez np. polizanie osoby zainfekowanej). Nie jest to równoznaczne z tym, że pies będzie bezobjawowym nosicielem wirusa, którego przekaże dalej - pisze eska.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Zbigniew Hołdys trafił do szpitala. Nie ma pewności, co się stało

Teoria zdementowana przez organizacje

W oficjalnym komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia przyznała, że nie ma dowodów, aby zwierzęta towarzyszące i domowe mogły rozprzestrzeniać wirusa - podaje marketwatch.com.

Identyczne stanowisko zajęła organizacja zawodowa reprezentująca ponad 200 tys. weterynarzy na całym świecie - World Small Animal Veterinary Association (WSAVA). Do dokumentu, w którym zdementowano tę teorię, dołączono zalecenie częstego mycia rąk po kontakcie ze zwierzętami, w szczególności dla właścicieli przebywających w miejscach, gdzie potwierdzono obecność wirusa.

O tym, że zwierzęta domowe nie przenoszą koronawirusa poinformowało także Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (KTOZ) - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Pilny apel Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie płatności bezgotówkowych. Zmiany są niezbędnePilny apel Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie płatności bezgotówkowych. Zmiany są niezbędneCzytaj dalej

Zwierzęta nie, ale coraz więcej ludzi

Koronawirus na razie nie dotyczy zwierząt domowych, ale w coraz większym stopniu dotyka ludzi. W związku z zasięgiem i intensywnością rozprzestrzeniania się wirusa Światowa Organizacja Zdrowia podjęła decyzję o uznaniu COVID-19 za pandemię.

Na świecie osób zainfekowanych jest 115 800 osób, a 4 200 zmarło - podaje zdrowie.wprost.pl. Państwem, które zmaga się z krytyczną sytuacją są Włochy - liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrosła z 631 do 827 w ciągu zaledwie doby. Ponad 12 tys. osób jest zarażonych patogenem w tym kraju - pisze tvn24.pl.

Na ten moment w Polsce zarejestrowano 31 przypadków zarażenia koronawirusem. Jednak amerykańscy specjaliści w dziedzinie ostrzegają, że liczba infekcji prawdopodobnie wzrośnie - pisze forsal.pl. To zjawisko z pewnością nie ominie naszego kraju.

Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus. Uniwersytet Warszawski odwołuje zajęcia, Trzaskowski zwrócił się o zamknięcie szkół w Warszawie
  2. 13-letnia Marta umiera na białaczkę. Jedyna szansą jest niezwykle drogi lek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: Wszystkie loty natychmiastowo odwołane. Ryanair w końcu podjął decyzję o Włoszech
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News