Kościół z mandatem
Pixabay/ddzphoto
Autor Maria Glinka - 31 Grudnia 2020

Parafia ukarana mandatem 300 zł. Kościół z Poznania musi zapłacić, powód cię rozbawi

Kościół z Poznania otrzymał mandat od Inspektoratu Ochrony Środowiska. Powodem nałożenia grzywny było złamanie zasad, które mogło stanowić duże utrudnienie dla obywateli. Parafia musi zapłacić 300 zł kary z tytułu tego zaskakującego przewinienia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego kościół dostał mandat
  • Jakie są konsekwencje interwencji służb
  • Które parafie również otrzymały podobną karę

Kościół pod lupą inspektorów środowiska

Kościół pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Dąbrówki w Poznaniu musiał zmierzyć się z Inspektoratem Ochrony Środowiska. Z uwagi na zgłoszenia od mieszkańców urzędnicy postanowili sprawdzić, w jaki sposób działają dzwony parafii.

Dokładne pomiary wykazały, że bijące dzwony przekraczają dopuszczaną normę hałasu. Kościół, który nie zastosował się do bariery dźwiękowej, otrzymał mandat rzędu 300 zł. Polsat News podaje, że sprawa została nagłośniona przez kancelarię parafialną na oficjalnej stronie internetowej poznańskiego kościoła.

Pod koniec interwencji inspektorzy zasugerowali, aby kościół wyciszył dzwony. Dalsze nieprzestrzeganie maksymalnych norm hałasu będzie wiązało się bowiem z koniecznością nałożenia kolejnych mandatów.

W związku z kontrolą kościół z Poznania był zmuszony do podjęcia radykalnych kroków. „W wyniku całej zaistniałej sytuacji będziemy zmuszeni całkowicie wyłączyć dzwony, bo bardzo przeszkadzają niektórym naszym parafianom”, czytamy w oficjalnym komunikacie parafii.

Najnowszy sondaż i prawie 40 proc. poparcia dla PiS. Groźny konkurent władzy poza parlamentemNajnowszy sondaż i prawie 40 proc. poparcia dla PiS. Groźny konkurent władzy poza parlamentemCzytaj dalej

Inne kościoły z mandatem za zbyt głośne dzwony

Co do zasady dzwony kościelne mają służyć jako sprzęt do sygnalizowania wiernym pory udania się na nabożeństwo. Jednak w ostatnim czasie zaczęły stanowić poważne utrudnienie dla osób, które mieszkają w pobliżu budynków sakralnych.

Kościół z Poznania to nie pierwsza ofiara kontroli Inspektoratu Ochrony Środowiska. Podobna sytuacja miała miejsce w 2017 r. w Rybniku, gdzie mandat nałożono na kilka parafii.

Wirtualna Polska podaje, że mandat otrzymał także kościół w Opolu. Z karą musiał zmierzyć się także kościół w Lubsku (województwo lubuskie), mimo że urzędnicy nie uczestniczyli bezpośrednio w akcji.

Zmęczeni głośnymi odgłosami mieszkańcy postanowili samodzielnie dokonać pomiaru dźwięku. Kontrola wykazała, że kościół przekroczył normy nawet o 45 decybeli.

Korzystanie z elektrycznego dzwona również może skończyć się mandatem

Parafie mogą zostać ukarane nie tylko za zbyt głośno bijące dzwony, lecz także za wykorzystywanie elektronicznych dzwonów do celów innych niż wskazuje ustawa Prawo ochrony środowiska. Tego typu urządzenia mogą stanowić użytek w trakcie okazjonalnych uroczystości i imprez związanych z kultem religijnym, imprez sportowych, handlowych czy rozrywkowych oraz innych legalnych zgromadzeń.

Co więcej, elektroniczny dzwon może służyć także do przekazywania zawiadomień dotyczących bezpieczeństwa publicznego. W przeciwnym razie podmiot używający tego sprzętu naraża się na mandat. Portal otodom.pl donosi, że w tym wypadku poziom hasłu nie jest brany pod uwagę.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Niezaczepieni wykluczeni społecznie? Niepokojące słowa ministra
  2. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  3. Kaczyński o szczepieniu na COVID-19. Szef KPRM mówi o determinacji prezesa
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News