Czy kościoły powinny płacić podatki?
Jan BIELECKI/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 23 Listopada 2020

Czy uważacie, że kościół powinien być opodatkowany? Koniec z przywilejami?

Kościół i podatki to dwie kwestie, które wywołują wiele skrajnych emocji. Blisko połowa Polaków jest zdania, że księża nie płacą żadnych podatków. Jak sprawa wygląda w praktyce? Fakty mogą wielu zaskoczyć.

Kościół i podatki

Aby lepiej zrozumieć kwestie związane z opodatkowaniem kościołów, należy przyjrzeć się najpierw, w jaki sposób kościoły zarabiają. Tych sposobów jest kilka i każdy rządzi się nieco innymi prawami.

Jednym ze źródeł finansowych duchownych są ofiary za mszy w intencji - tzw. stypendia mszalne. Na czym polegają takie stypendia, wytłumaczył duchowny na łamach portalu Aleteia. Według niego ksiądz może zatrzymać fundusze tylko z jednej mszy dziennie, nawet jeśli odprawi więcej liturgii.

Aby podział zysków był sprawiedliwy, miesięczne stypendia są składowane w jednym miejscu i na koniec pieniądze są liczone i wylicza się z nich “cenę” jednej mszy. Następnie każdy z duchownych otrzymuje sumę proporcjonalną do ilości odprawionych mszy. Ksiądz piszący dla ALetei wyjaśnia, że ta suma to ok. 1500 zł miesięcznie.

Odkryto dalekosiężne plany PiS aż do 2030 roku. Ujawniono rządowy dokument ze szczegółową strategiąOdkryto dalekosiężne plany PiS aż do 2030 roku. Ujawniono rządowy dokument ze szczegółową strategiąCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia
Sklepy będą zamknięte przez ponad trzy dni. Nigdy nie było podobnej sytuacjiSklepy będą zamknięte przez ponad trzy dni. Nigdy nie było podobnej sytuacjiCzytaj dalej

Ofiary na śluby są opodatkowane

Podobnie sytuacja wygląda z ofiarami składanymi kościołowi za śluby, chrzty i pogrzeby. Księża dzielą się pieniędzmi po równo, jednak proboszcz dostaje podwójną część tego co przypada na jednego duchownego z racji wysokiej funkcji, jaką pełni.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że od tych pieniędzy odprowadzany jest podatek, który jest z góry ustalony przez lokalny Urząd Skarbowy, co oznacza, że nie jest on taki sam dla każdej parafii. Suma uzależniona jest od ilości osób zamieszkujących teren danej parafii, bez względu ile osób w rzeczywistości odwiedza kościół i ile pozostawia tam pieniędzy.

Inną formą zarobku księży jest oczywiście praca, której nie muszą wcale podejmować. Najwięcej zarabiają duchowni w wojsku.

Warto zaznaczyć, że wbrew temu, co zwykło się mówić, pieniądze pozostawione przez wiernych “na tacę” są w całości przeznaczane na cele kościoła - księża nie mogą nic za nie kupować.

Kościoły powinny płacić podatki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie money.pl w 2019 dowiadujemy się, że większość Polaków jest zdania, że kościoły w ogóle nie odprowadzają podatków. Zdaniem 85 proc. badanych księża powinni płacić takie same podatki jak reszta Polaków.

Problem opodatkowania kościołów podejmuje też program Wiosny Roberta Biedronia: “Duchowni średnio przekazują zaledwie 1/9 podatków płaconych przez zwykłych obywateli. Obecny model ryczałtu jest przestarzały i nie odpowiada warunkom polityki podatkowej państwa. Opodatkujemy księży tak jak wszystkich obywateli, co zwiększy wpływy do budżetu państwa przynajmniej o 150 mln zł” - czytamy na stronie partii.

Nałożenie na kościół normalnego podatku jest jednym z postulatów Wiosny, która, powołując się na szacunkowe dane, przekazuje, że na tacę trafia 1,2 mld zł do nawet 6 mld zł. Po opodatkowaniu kościołów (zbiórek na tace) do budżetu państwa trafiałoby ok. 150-200 mln zł.

Wigilia do 5 osób nowym pomysłem rządu? Polacy nie mają co liczyć na normalne święta?Wigilia do 5 osób nowym pomysłem rządu? Polacy nie mają co liczyć na normalne święta?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
  7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News