pilne
własne
Autor Radosław Święcki - 27 Lutego 2020

PILNE: Pilne oświadczenie polskiego ministra zdrowia w sprawie koronawirusa

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej zdementował medialne doniesienia dotyczące pojawienia się koronawirusa w Polsce.

Konferencja w sprawie koronawirusa

Konferencja ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka poświęcona koronowirusowi odbyła się o 13.30 w siedzibie resortu.

- Na dzień dzisiejszy nie ma potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- To jest kwestia najbliższych dni, kiedy ten wirus się pojawi w Polsce - dodał minister.

Szef resortu zdrowia przypomniał, że 47 osób jest hospitalizowanych w związku z koronawirusem, zaś 55 osób podlega domowej kwarantannie, a ponad 1570 osób objętych jest monitorowaniem służb sanitarnych.

Podczas konferencji Szumowski zaapelował do polityków i mediów o niepodgrzewanie atmosfery wokół koronawirusa.

DZISIAJ GRZEJE:
1. W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle
2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

Niepotwierdzone doniesienia w sprawie koronawirusa w Łodzi

O pierwszym ewentualnym przypadku koronawirusa w Polsce jako pierwszy napisał Express Ilustrowany. 25-letnia kobieta zgłosiła się do szpitala im. Biegańskiego w Łodzi w sobotę, po tym jak wróciła po miesiecznym pobycie w Tajlandii. Kobieta już tam źle się czuła, miała objawy paragrypowe z silnymi dusznościami, przyjmowała antybiotyki. Według informacji portalu, wykonany test potwierdził, że jest zarażona koronawirusem. Kobieta przebywa w szpitalu, miała już wykonany kolejny test. Teraz lekarze czekają na wynik badania diagnostycznego. 25-latka jest w ogólnym stanie dobrym. Inspekcja sanitarna bada, z iloma osobami miała kontakt. Będzie podejmować decyzję o poddaniu ich testom na obecność koronawirusa i poddaniu ich kwarantannie. Wynik kolejnego testu, któremu została poddana kobieta, będzie znany za 3 dni.

Co musisz wiedzieć?

Ministerstwo Zdrowia zamieszcza na stronie internetowej najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Przez lata mówiono nam, że wzmacnia kości. Teraz naukowcy powiązali je z nowotworem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Polak prowadził relację z włoskiej izolatki. Zwykła poczekalnia i robaki [FILM]
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News