Norki do odstrzału z powodu koronawirusa
Andrew Skowron/@AndrewSkowron.photo/https://www.andrewskowron.org/
Autor Wiktoria Pękalak - 6 Listopada 2020

Już 200 zakażonych nową mutacją koronawirusa. Jest decyzja o wybiciu 15 mln zwierząt

Stało się to, czego wszyscy się obawiali. Koronawirus zmutował, w związku z czym możliwe, że wielomiesięczne prace nad szczepionkami mogą pójść na marne. W Danii zmutowany koronawirus rozprzestrzenia się między norkami i ludźmi. Władze podjęły decyzję o wybiciu 15 mln tych zwierząt.

Zmutowany koronawirus w Danii

W Północnej Jutlandii ponad 200 osób zaraziło się mutacją koronawirusa od norek. Od czerwca do połowy października w całym kraju odnotowano 214 takich przypadków, dlatego premier Danii Mette Frederiksen podjęła decyzję o zamknięciu całego regionu, podajeThe Guardian. Ma to na celu zapobiec rozprzestrzenianie się mutacji wirusa na fermach norek.

Watykan pozbawił insygniów polskiego kardynała i stróża pieniędzy Solidarności. Sprawa jest poważnaWatykan pozbawił insygniów polskiego kardynała i stróża pieniędzy Solidarności. Sprawa jest poważnaCzytaj dalej

- Najgorszym scenariuszem jest to, że to może rozpocząć nową pandemię w Danii. Istnieje ryzyko, że ten zmutowany wirus jest tak różny od innych, że musielibyśmy umieścić nowe rzeczy w szczepionce, a zatem [mutacja] zatrzasnęłaby nas wszystkich na całym świecie od samego początku - powiedział prof. Kåre Mølbak, ekspert ds. szczepionek i dyrektor chorób zakaźnych duńskiego instytutu badawczego State Serum Institute (SSI).

Profesor dodał, że w tej chwili świat znajduje się w lepszej sytuacji niż na początku epidemii, w związku z czym na pewno lepiej poradzilibyśmy sobie z epidemią.

- Znamy wirusa, dysponujemy środkami, takimi jak testy, czy kontrola zakażeń. Wybuch epidemii zostanie powstrzymany, najlepiej jak potrafimy, dzięki obecnej wiedzy i umiejętnościom - powiedział cytowany przez The Guardian profesor.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

Klienci aż 7 banków będą mieli problemy z dostępem do pieniędzy. Niektórzy nie skorzystają nawet z bankomatuKlienci aż 7 banków będą mieli problemy z dostępem do pieniędzy. Niektórzy nie skorzystają nawet z bankomatuCzytaj dalej

Tragedia 15 mln zwierząt

Dania jest największym na świecie producentem norek, dlatego, by powstrzymać rozprzestrzenianie choroby, podjęto decyzję o odstrzeleniu ponad 15 mln tych zwierząt. Władze najbardziej obawiają się, że nowa mutacja koronawirusa zagroziłaby opracowaniu skutecznych szczepionek.

W Danii mówi się, że państwo może być drugim Wuhan - ogniskiem wirusa, o którym nic nie wiemy i nie dysponujemy żadnymi szczepionkami, ani lekami do walki z nim. Rozprzestrzenienie się nowego wirusa mogłoby przenieść nas w czasie do początku światowej epidemii, kiedy o wirusie nie było nic wiadomo.

- Ten wariant może się dalej rozwijać, [wirus] może stać się całkowicie odporny, a wtedy szczepionka nie będzie miała żadnego znaczenia. Dlatego musimy usunąć [mutację] z równania. To bardzo poważna sprawa - powiedział cytowany przez The Guardian profesor Allan Randrup Thomsen, wirusolog z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Kluczowe informacje dla seniorów. Jest decyzja w sprawie dodatkowych świadczeńKluczowe informacje dla seniorów. Jest decyzja w sprawie dodatkowych świadczeńCzytaj dalej

Wim van der Poel, holenderski wirusolog i ekspert chorób odzwierzęcych bada w tej chwili skutki rozprzestrzeniania się wirusa na łasicowate. Ekspert przyznał, że takie mutacje są poważnym zagrożeniem, ponieważ może dojść do sytuacji, w której wszystkie wyniki badań pójdą na marne, jeszcze zanim zostanie opracowana dobra szczepionka.

Decyzja o wybiciu tak potężnej liczby zwierząt wydaje się ekstremalna. To samo przyznał Jussi Peura, dyrektor ds. Badań Fińskiego Stowarzyszenia Hodowców Futra i genetyk zwierząt. Według niego powinno się wprowadzić odpowiednie środki ochronne, które uchronią fermy przed zakażeniami.

- Obecnie mamy zero przypadków na fermach futerkowych w Finlandii. Mamy łącznie około 700 ferm futerkowych, z których około 150 to hodowle norek, wszystkie do tej pory są wolne od Covid-19 - powiedział.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  2. Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
  3. Praworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżecie
  4. Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądze
  5. Podwyżki cen były nieuniknione. Wiemy już co najbardziej podrożało, a za co płacimy mniej
  6. Majątek Roberta i Anny Lewandowskich został ujawniony. Kosmiczne pieniądze, kwota rzuca na ziemię
  7. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty
Fatalne informacje od WHO. Świat musi być gotowy na kolejne wyzwanie epidemiczneFatalne informacje od WHO. Świat musi być gotowy na kolejne wyzwanie epidemiczneCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News