Kontrole policyjne i wojskowe w celu przestrzegania zasad w czasie pandemii
Facebook/Polska Policja
Autor Maria Glinka - 30 Marca 2020

Przygotuj się, że patrol policji może zatrzymać także ciebie. Do kontrolowania ma dołączyć nawet wojsko

Kontrole policyjne i zaangażowanie wojska w czynności nadzorujące to kolejne kroki, na które zdaniem wicepremiera Jacka Sasina zdecyduje się rząd. W ten sposób polityk nawiązał do zapowiedzi Piotra Glińskiego, który przyznał wczoraj, że najprawdopodobniej dojdzie do nałożenia kolejnych obostrzeń.

Kontrole, aby przestrzegać nowych zasad

Kontrole policyjne o większym zasięgu to rozwiązanie, które miałoby zostać wprowadzone w celu skuteczniejszego egzekwowania reguł wynikających z rozporządzenia ministra zdrowia. Wicepremier Jacek Sasin nie wyklucza także patroli wojskowych.

„Być może będziemy chcieli do policyjnych zespołów dołączać żołnierzy”, aby zagwarantować realne przestrzeganie nowego prawa – podaje bankier.pl.

W ten sposób nawiązał do stwierdzenia ministra kultury Piotra Glińskiego dotyczącego dodatkowych ograniczeń rządowych. Na antenie Polsat News polityk zapowiedział „obostrzenia administracyjne w miejscach pracy i sklepach” w związku z „zbiorowiskami osób w różnych miejscach publicznych”, których w miniony weekend było dość dużo.

USA znalazło genialny pomysł na walkę z epidemią. Czy dzięki niemu uda im się zakończyć zarażanie?USA znalazło genialny pomysł na walkę z epidemią. Czy dzięki niemu uda im się zakończyć zarażanie?Czytaj dalej

Nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych restrykcji

Jednak zdaniem Sasina należy skupić się przede wszystkim na przepisach, które już obowiązują. Polityk twierdzi, że nie ma konieczności wdrażania nowych obostrzeń.

Jego zdaniem „wystarczy, żebyśmy wszyscy przestrzegali” aktualnych zasad, które już i tak są dość rygorystyczne. Wicepremier przypomniał, że należy ograniczyć przemieszczanie się jedynie do niezbędnych czynności a forma rekreacji powinna odbywać się raz dziennie w maksymalnie dwuosobowym zgromadzeniu.

Biedronka wprowadza do sklepów nowy produkt. Nie kupisz jednak więcej niż 5 sztukBiedronka wprowadza do sklepów nowy produkt. Nie kupisz jednak więcej niż 5 sztukCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Tragedia pielęgniarki z Warszawy. Robiła testy na wirusa, gdy dowiedziała się, że dobytek jej życia został doszczętnie zniszczony

Apel do samorządów i obywateli

We wczorajszej rozmowie Sasin zwrócił się także do samorządów, które mogą podjąć decyzje o zamknięciu takich miejsc publicznych parki, ogrody i bulwary, aby w razie konieczności skorzystały ze swoich uprawnień. Wyłączenie z użytku tych miejsc może być kluczowe w najbliższych dniach ze względu na liczbę osób, która zazwyczaj się tam gromadzi – podaje polsatnews.pl.

Zaapelował także do wszystkich obywateli, aby przestrzegali przepisów, „bo przecież tu chodzi o bezpieczeństwo każdego z nas”. Polityk ocenił, że łamiąc reguły działamy nie tylko na szkodę własną, ale i innych.

Zmiany w życiu codziennym Polaków

Od środy 25 marca obowiązują nowe przepisy w zakresie przemieszczania się. Wyjątkami od zakazu opuszczania miejsca zamieszkania są jedynie: wykonywanie czynności służbowych, świadczenie wolontariatu na rzecz walki z pandemią oraz zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego (wizyta w sklepie, aptece, u lekarza).

Ograniczeniom poddano także zgromadzenia. Skupiska osób nie mogą być większe niż 2 osoby (nie dotyczy rodzin i osób pozostających w stałym pożyciu, a w mszy świętej nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób (wyłączając kapłanów).

Co więcej, wprowadzono także limity osób, które mogą podróżować w jednym czasie transportem miejskim – pasażerów nie może być więcej niż połowa miejsc siedzących w pojeździe. Policja już teraz dysponuje prawem do skontrolowania celu podróży obywateli i w razie nieuzasadnionego przeznaczenia może poprosić o poczekanie na kolejny kurs.

Nowe reguły mają być w mocy do 11 kwietnia, jednak niewykluczone, że ich obowiązywanie zostanie wydłużone.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Pielęgniarka walcząca z koronawirusem straciła dom. Była na dyżurze, kiedy wybuchł pożar
  3. Powstała mapa pokazująca stan załamania polskiej służby zdrowia na żywo
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Policja w Zakopanem dostała anonimowe zgłoszenie na turystów. Reakcja była błyskawiczna, pożałowali
Andrzej Duda o terminie wyborów prezydenckich. Andrzej Duda o terminie wyborów prezydenckich. "Może być nie do utrzymania"Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News