Kontrole policji czekają. Mundurowi mają pojawić się w galeriach
Fot. Beata Zawadzka/East News, Warszawa, 20.06.2020. Protest "WyPAD. Rzad na bruk", zorganizowany m.in. przez Komitet Obrony Demokracji i Ogolnopolskim Strajk Kobiet.
Autor Konrad Karpiuk - 1 Grudnia 2020

Decyzja zapadła, będą masowe kontrole. Policja zainteresować się może także i tobą

Będą kontrole w galeriach handlowych. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów potwierdziła, że policja dopilnuje przestrzegania zasad reżimu epidemicznego. Ukarani mogą być nie tylko przedsiębiorcy, ale i klienci.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czego dotyczyć będą kontrole policji
 • Kiedy powinniśmy spodziewać się kontroli
 • Co grozi za niedostosowanie się do reżimu sanitarnego

Kontrole w sklepach potwierdzone przez Kancelarię Premiera

Dodatkowe kontrole policji to odpowiedź rządu na sobotni szturm klientów w centrach handlowych. 28 listopada weszło w życie rozporządzenie, które po trzech tygodniach przerwy pozwoliło na ponowne otwarcie sklepów pod warunkiem zachowania reżimu epidemicznego. Rząd postrzega tłumy w galeriach jako poważne zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Obława w 13 landach. Niemiecka policja poszukuje polskich przestępców, skala przekrętów porażaObława w 13 landach. Niemiecka policja poszukuje polskich przestępców, skala przekrętów porażaCzytaj dalej

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk w poniedziałek był gościem programu internetowej telewizji wPolsce.pl. Pytano go m.in. o sobotnie kolejki w centrach handlowych. Zapowiedział, że do pilnowania porządku zostanie oddelegowana policja.

- Premier jeszcze w sobotę zlecił Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęcie działań na rzecz kontroli w tych punktach handlowych, czy rzeczywiście przestrzegane są zasady - powiedział Dworczyk.

Szef KPRM przypomniał, że mimo otwarcia sklepów, cały czas obowiązuje nas reżim sanitarny. Dlatego w galeriach trzeba nie tylko zasłaniać nos i usta, ale też dezynfekować ręce i zachowywać dystans. Ponadto należy pamiętać, że na określoną powierzchnię przypada określona liczba osób, która może na niej przebywać: Maksymalna iczba osób w galerii oraz w sklepach powyżej 100 m kw. to jedna osoba na 15 m kw., a w sklepach o powierzchni do 100 m kw. – jedna na 10 m kw.

Za równowartość 4,50 zł możesz kupić dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwaZa równowartość 4,50 zł możesz kupić dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwaCzytaj dalej

Wzmożone kontrole rozpoczną się najprawdopodobniej w najbliższy weekend. Jest to o tyle istotne, że prawdopodobnie w tym tygodniu niedziela 6 grudnia będzie dniem handlowym, a tak przynajmniej wynika z ostatnich planów rządu. Wiele zależy jednak od tego, jak szybko będzie procedował Senat.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Policja w będzie patrolować centra handlowe. Klienci i przedsiębiorcy na celowniku

Policyjne kontrole w galeriach handlowych będą dotyczyły zarówno przedsiębiorców, jak i klientów. Portal money.pl zaznacza, że kluczowym parametrem jest ograniczenie jednej osoby na powierzchni 15 metrów kwadratowych. Odpowiedzialność za liczbę osób w sklepie spada na ich właścicieli bądź kierowników placówek.

Minister ujawnił nacisk Dudy ws. zamknięcia stoków naraciarskich. Prezydent nie pozostawił wątpliwościMinister ujawnił nacisk Dudy ws. zamknięcia stoków naraciarskich. Prezydent nie pozostawił wątpliwościCzytaj dalej

-Musimy przestrzegać tego, muszą pamiętać o tym obywatele, muszą pamiętać o tym właściciele sklepów. W przypadku, kiedy nie będą te reguły przestrzegane stosowne służby będą egzekwowały kary związane z nieprzestrzeganiem tych zasad - mówił Michał Dworczyk w programie wPolsce.pl.

Przedsiębiorcy muszą liczyć się z poważnymi karami za naruszanie reżimu epidemicznego. Jak jeszcze niedawno zapowiadał Mateusz Morawiecki, sklepom, które nie dopilnują przestrzegania zasad, grozi zamknięcie oraz blokada wypłaty środków z tarcz antykryzysowych.

Klienci również muszą uważać. Funkcjonariusze policji i straży miejskiej za niezasłanianie ust i nosa mogą nałożyć mandat w kwocie nieprzekraczającej 1000 złbądź skierować sprawę do sanepidu o karę administracyjną. Wysokość grzywny może sięgnąć nawet 30 tys. zł, choć często udaje się je uchylić.

Polska armia zbroi się jak na wojnę. Miliony na supernowoczesny sprzętPolska armia zbroi się jak na wojnę. Miliony na supernowoczesny sprzętCzytaj dalej

Pytanie jednak, czy policja nie ma już obecnie wystarczająco obowiązków, żeby być jeszcze dodatkowo przekierowana do pilnowania centrów handlowych. Zastanawiające jest również, jak funkcjonariusze mieliby kontrolować, czy w danym sklepie została przekroczona dopuszczalna liczba klientów. Policjanci musieliby za każdym razem pozyskiwać dane o powierzchni kontrolowanego sklepu.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Nowy rozkład PKP. Nadchodzą duże zmiany w połączeniach
 3. Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
 4. Od dzisiaj zmiany w prawie. Maseczki już nie zdejmiesz
 5. Kłopoty dla kierowców. Za lenistwo 500 zł mandatu
 6. Rząd dobija dodatkowym podatkiem. Nie wywiną się od zapłaty
 7. Justyna Kowalczyk pilnie apeluje o pomoc Polaków. Nie ma czasu, potrzeba ich jak najwięcej
 8. Lewandowska poleca naleśniki z niezwykłym składnikiem.
Polacy znaleźli sposób, obostrzenia wykiwane. Legalnie jeżdżą na urlop w góryPolacy znaleźli sposób, obostrzenia wykiwane. Legalnie jeżdżą na urlop w góryCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News