Kontrola Skarbowa tarcza antykryzysowa
pxhere
Autor Konrad Karpiuk - 15 Grudnia 2020

Skarbówka sprawdzi portfele, do twojego też może zajrzeć. Z kontroli wyłączona jedna grupa

Kontrola skarbowa może dopaść niemal każdego przedsiębiorcę. KAS zabiera się za sprawdzenie, czy firmy uczciwie brały dofinansowania z tarczy antykryzysowej. Jedna grupa może spać spokojnie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Jak będą prowadzone kontrole skarbowe
  • Kto ich uniknie
  • Dlaczego w przyszłym roku wzrośnie ilość kontroli

Kontrola skarbowa może nadejść lada chwila. Rozpoczynają się inspekcje

Kontrola skarbowa będzie dotyczyła weryfikacji deklaracji potrzebnych do uzyskania pomocy z tarczy antykryzysowych. Kontrolerzy sprawdzą, czy przychody nie były celowo zaniżane, bądź zawyżane. Dzięki temu uda się ustalić, kto nieuczciwie uzyskał wsparcie od państwa.

- W związku z tym będziemy sprawdzać prawidłowość wykazanych obrotów, które są podstawą do wyliczenia tego spadku uprawniającego do skorzystania z pomocy i przekazywać te informacje do PFR. Nie będą to kontrole losowe. Będą one poprzedzone analizą baz danych - mówił w wywiadzie dla Interii, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Kontrolami w Ministerstwie Finansów, Arkadiusz Łaba.

Rozmówca Interii zaznacza, że kontrolerzy zdają sobie sprawę, że ze względu na pandemię spadki i obroty dochodów są czymś naturalnym. W trakcie analiz brane jest pod uwagę, czy daną branżę dotknęła pandemia. Dlatego też zróżnicowana struktura dochodów w restauracji nie będzie niczym dziwnym, ale już w sklepie internetowym sprzedającym sprzęt elektroniczny, może wzbudzać podejrzenia.

Przedstawiciel MF zapowiedział, że inspekcje nie będą dotyczyły sposobów wykorzystania środków z tarczy. Zainteresowanie kontrolerów skupi się na m.in. sposobie rozliczenia z fiskusem i na prawnych podstawach uzyskania wsparcia. Typowanie do kontroli skarbowej nie będzie losowe, KAS wykorzysta dostępne bazy danych. Wygląda więc na to, że praktycznie każdy zostanie prześwietlony.

Zadziwiające wieści z „targu zero” w Wuhan. Naukowcy mają coraz więcej wątpliwościZadziwiające wieści z „targu zero” w Wuhan. Naukowcy mają coraz więcej wątpliwościCzytaj dalej

Będzie jednak jeden wyjątek, który na razie nie znajduje się w planach KAS. Od 2021 roku w życie wchodzą niekorzystne przepisy zmieniające opodatkowanie spółek komandytowych. W efekcie można spodziewać się wielu naruszeń spowodowanych próbami ominięcia podatku, jak i błędów w interpretacji nowych przepisów.

- Nie planujemy akcji kontrolnej skierowanej na weryfikację działania spółek komandytowych - powiedział dla Interii Arkadiusz Łaba.

Bazy danych pozwalają na efektywniejsze kontrole skarbowe

Jak twierdzi Łaba, obecnie czas kontroli skarbowej jest znacznie krótszy. Jednocześnie KAS coraz rzadziej sprawdza przedsiębiorców, nie tylko ze względu na pandemię, ale również przez zmianę prowadzonej polityki. Przedstawiciel MF przyznał, że instytucje finansowe starają się "nie robić kontroli tam, gdzie nie ma uzasadnionego ryzyka nieprawidłowości".

- Walczymy z fałszywym wizerunkiem fiskusa, który tylko czyha na to, by dopaść legalnie działającego przedsiębiorcę. My czuwamy, by tych nieuczciwych było jak najmniej. Naszym celem jest dopilnowanie, żeby przedsiębiorcy zapłacili podatki w takiej kwocie, jaka jest wymagana przepisami - deklarował Łaba.

W 2016 roku KAS przeprowadził 38 tys. inspekcji, w 2019 było ich znacznie mniej, bo 38 tys. Łaba zapowiada jednak, że w przyszłym roku kontrole skarbowe będą powszechniejsze. W 2020 roku były rzadsze z powodu kryzysu, ale w 2021 ich ilość wzrośnie choćby przez środki z tarcz antykryzysowych.

- Warto też zauważyć, że biorąc pod uwagę ponad 4 mln działających podmiotów gospodarczych, kontrole dotyczą nielicznych. Natomiast dużo bardziej prawdopodobne jest, że pracownik urzędu skarbowego zadzwoni z pytaniem np. czy usługa na wykazanej fakturze została faktycznie zrealizowana - mówił dyrektor Departamentu Nadzoru nad Kontrolami w w MF dla Interii.

Artykuły polecane przez redakcję Biznes Info:

  1. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  2. Znamy już plany rządu ws. nowych obostrzeń. Pełne zamknięcie w grze
  3. Już nie tylko 4 tys., a aż 7 tys. zł. Jest projekt zmian w zasiłku dla każdego

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News