Kontrole policyjne w czasie długiego weekendu. Mandat może dostać nie tylko kierowca.
https://pixabay.com/arembowski
Autor Kamila Jeziorska - 12 Czerwca 2020

W długi weekend uważać muszą nie tylko kierowcy. Policja kontroluje także pasażerów

KGP ostrzega kierowców przed wzmożonymi kontrolami policyjnymi na drogach. Tym razem policja może wystawić mandat także pasażerom. Chrzest bojowy przejdą nowe radiowozy z wideorejestratorami.

Kontrole policyjne nie tylko dla kierowców

Od 10 czerwca porządku na drogach pilnuje większa ilość policjantów. Wszystkiemu winien jest długi weekend, który potrwa do 14 czerwca. – Na drogi wyjedzie ponad 4 tys. funkcjonariuszy. Priorytetem będzie zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych – cytuje komisarza Roberta Opasa z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, portal auto.dziennik.pl. Opas przestrzegł, że nie będzie taryfy ulgowej dla łamiących przepisy, a mandat mogą nawet dostać pasażerowie.

1400 zł przez 3 miesiące. Ze świadczenia skorzystać będzie mogło 500 tys. Polaków, możliwe że ty też1400 zł przez 3 miesiące. Ze świadczenia skorzystać będzie mogło 500 tys. Polaków, możliwe że ty teżCzytaj dalej

Komenda Główna Policji w swoich statystykach podaje, że od początku 2020 roku do 9 czerwca odnotowano 8600 tys. wypadków, co daje wynik lepszy o 3 tys. niż w roku 2019. Łącznie w wypadkach od początku tego roku zginęło 915 osób, natomiast 9650 zostało rannych. To w roku 2019 liczby te wynosiły odpowiednio o 219 i 4 tys. osób mniej. KGP podkreśla, że statystki niższe o 20 proc. są efektem wybuchu pandemii koronawirusa oraz obostrzeń związanych z wychodzeniem z domu - podaje auto.dziennik.pl.

Kontrole policyjne zwiększą statystyki?

W wyniku kontroli policyjnych od początku 2020 roku z prawem jazdy pożegnało się, aż 27 tys. osób. To wynik o 7171 tys. wyższy niż w analogicznym czasie roku poprzedniego. Komenda Główna Policji przewiduje, że poprzez kontrole policyjne w czasie długiego weekendu, statystyki te wzrosną. Kontrole policyjne będą nie tylko wzmożone, ale na drogach pojawią się także nowe radiowozy. Policja w najbliższych dniach będzie testować nowe oznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Ponadto, należy pamiętać, że w całej Polsce działają także nieoznakowane BMW oraz fotoradary - podaje auto.dziennik.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Bydgoszcz. Skandaliczne zachowanie sprzedawców truskawek. Mieszkańcy postanowili interweniować

– Działania policji będą adekwatne do występującego zagrożenia i jednocześnie będą wpisywać się w charakter obecnej sytuacji epidemii. Biorąc pod uwagę trwający sezon dla motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów oraz liczbę zdarzeń drogowych z ich udziałem, zwrócimy uwagę zarówno na ich zachowanie, jak też na poczynania innych kierujących - powiedział portalowi auto.dziennik.pl, Robert Opas.

Kontrole policyjne w czasie pandemii

W trakcie kontroli policyjnych, funkcjonariusze poza sprawdzeniem stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego pojazdu będą mogli także zweryfikować respektowanie zasad związanych z przemieszczaniem się w okresie pandemii, w tym używania maseczek. Podróżujący muszą być świadomi tego, że w przypadku kontroli policyjnej, funkcjonariusze mają prawo do zażądania odkrycia ust i nosa przez osobę legitymowaną. W przypadku braku reakcji na pouczenie, mandat za brak maseczki może wynieść nawet 500 zł. Jak podkreśla KGP, stanowi on ostateczność, ale należy pamiętać o karach administracyjnych, które wynoszą od 5 do 30 tys. zł. - informuje auto.dziennik.pl.

Prawo jazdy kategorii B z nowymi uprawnieniami. Już niedługo zmiany w ustawiePrawo jazdy kategorii B z nowymi uprawnieniami. Już niedługo zmiany w ustawieCzytaj dalej

Ponadto, rzecznik KGP przypomina, że pasażerowie i kierowca mają obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Pasażer, który nie respektuje tego przepisu może zostać ukarany 100 zł grzywny, natomiast kierowca taką samą kwotą mandatu za to, że nie dopilnował wypełnienia obowiązku przez pasażera. Kierowca jadący bez zapiętych pasów naraża się na karę 100 zł mandatu i 2 punkty karne. Najmłodsi pasażerowie muszą być przewożeni w odpowiednich fotelikach. Za brak odpowiedniego fotelika dla dziecka, kierowcy grozi 6 punktów karnych i mandat do 150 zł - pisze auto.dziennik.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Najbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikamiNajbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikamiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News