Zmieniły się zasady kontroli drogowych
dziennik
Autor Komunikaty prasowe - 11 Stycznia 2020

Zasadnicze zmiany w kontrolach drogowych. Wielu kierowców ma się czego obawiać

Kontrola drogowa od początku tego roku przebiega na innych zasadach niż dotychczas. Chodzi o obowiązek spisywania stanu licznika.

Kontrola drogowa na nowych zasadach

Kontrola drogowa od 1 stycznia 2020 r. wygląda inaczej niż dotychczas. Poza standardowym sprawdzaniem prawa jazdy przez funkcjonariuszy lub weryfikacji ubezpieczenia OC, mają oni obowiązek również sprawdzić stan licznika pojazdów.

Policja prawie codziennie informuje o przypadkach zaniżenia stanu liczników samochodowych. W ciągu ostatnich dni zarejestrowano przypadki, gdzie liczniki cofnięto niemal o 300 tysięcy kilometrów. Zdarzają się również sytuacje, że ktoś nieświadomie nabył używany samochód z cofniętym przebiegiem.

Przepisy odnośnie zmiany przebiegu licznika

W maju zeszłego rok weszły przepisy, według których “za zmianę wskazań stanu licznika, ingerencję w prawidłowość pomiaru, dokonanie wymiany licznika przebiegu całkowitego pojazdu wbrew przepisom ustawy będzie groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia” - podaje TVN24 BIS. Za dokonanie oszustwa w tym zakresie grozi kara od trzech do pięciu lat więzienia. Odpowiedzialność będzie spoczywała zarówno na zleceniodawcy, jak i wykonawcy, czyli na przykład na mechaniku samochodowym.

To może być koniec Urzędów Skarbowych. Jest plan resortu finansówTo może być koniec Urzędów Skarbowych. Jest plan resortu finansówCzytaj dalej

Co z osobami, które nieświadomie kupiły auto z cofniętym przebiegiem

W programie “Bilans” TVN24 BIS Roman Dębicki z “Auto Świata” tłumaczył, że osoby które nieświadomie kupiły używany samochód z cofniętym przebiegiem nie mają się czego obawiać.

“Przepisy wyraźnie mówią, że karane są osoby za sfałszowanie stanu licznika samochodowego, a nie używanie samochodu ze sfałszowanym stanem. Jeżeli używam tego samochodu od kilku lat, kupiłem go w dobrej wierze i nie ja to zrobiłem, to nie mam się czego obawiać, bo trzeba udowodnić, że ta osoba sama zleciła albo sama to zrobiła” - powiedział.

Według niego będą to jednak uciążliwe sytuacje dla policji. “Trzeba będzie eksperta, trzeba będzie zrobić badania, w tym czasie samochód musi być na parkingu depozytowym, bo to auto jest jako dowód przestępstwa” - stwierdził Dębecki, jak cytuje TVN24 BIS.

Biedronka znowu podnosi pensje. W sklepie zarobisz nawet 6500 zł miesięcznieBiedronka znowu podnosi pensje. W sklepie zarobisz nawet 6500 zł miesięcznieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  2. Napój oczyszczający tętnice. Wystarczy pić dwa razy dziennie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. W ostatniej chwili zmieniono zasady, emeryci nie mieli o nich pojęcia. Chodzi o dodatkowe 500 złotych do emerytury

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News