kontrola drogowa
flickr.com
Autor Komunikaty prasowe - 1 Lutego 2020

Kontrola drogowa z mandatem na 21 tys. zł. Wystarczy tylko znaleźć się na drodze bez jednej rzeczy

Wyjazd na letnich oponach do krajów takich jak Austria czy Niemcy może nas sporo kosztować. Warto sprawdzić, zanim udamy się na zagraniczny wyjazd, w którym kraju brak właściwego ogumienia mimo dobrych warunków pogodowych może poważnie uderzyć w nasz portfel. 

Dziennikarze portalu dziennik.pl sprawdzili gdzie i kiedy należy mieć już założone zimowe opony i jakie są przewidziane sankcje za brak należytych opon.

Kontrola drogowa w Austrii

Najsurowsze przepisy obowiązują w Austrii. Opony zimowe na jednej osi należy mieć już założone w okresie między 1 listopada a 15 kwietnia. Brak tego typu ogumienia na kołach samochodu, to mandat w wysokości nawet 5 tys. euro, czyli 21 tys. zł.

Obrzydliwe znalezisko w kurczaku. Klient zawiedziony reakcją BiedronkiObrzydliwe znalezisko w kurczaku. Klient zawiedziony reakcją BiedronkiCzytaj dalej

"W Austrii opony z kolcami dozwolone są od 1 października do 31 maja jedynie dla pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony (pod warunkiem, że zostały zamontowane na wszystkich kołach). Regionalnie przepisy mogą jednak wydłużać ten okres. Kierując pojazd wyposażony w takie opony, musimy stosować się do ograniczeń prędkości - 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na autostradach – a samochód oznaczyć specjalnym znakiem dostępnym m.in. na stacjach benzynowych" - pisze dziennik.pl.

Należy też pamiętać, że mimo braku nakazu posiadania łańcuchów śniegowych dla samochodów osobowych, to są odcinki dróg w Austrii, gdzie są znaki nakazujące ich użycia przy określonych warunkach pogodowych. Warto je więc zabrać ze sobą. Obowiązek posiadania na stanie łańcuchów śniegowych mają pojazdy powyżej 3,5 tony w okresie od 1 listopada do 15 marca.

Największe hity eksportowe PRL-u. Klika z nich naprawdę mocno cię zdziwiNajwiększe hity eksportowe PRL-u. Klika z nich naprawdę mocno cię zdziwiCzytaj dalej

Czesi zatrzymają ci samochód

U naszego południowego sąsiada, czyli w Czechach opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca. Sankcje karne w przypadku ich braku to nie tylko mandat, ale i też unieruchomienie pojazdu. "W Czechach łańcuchy na kołach (na osi napędowej) muszą być zamontowane podczas poruszania się na ośnieżonych i odpowiednio oznakowanych drogach ("Zimni vybava")" - informuje portal.

W przypadku Słowacji obowiązek zimowych opon dotyczy okresu od 15 listopada do 15 marca. Łańcuchy antypoślizgowe należy założyć gdy mamy do czynienia z dużym zaśnieżeniem lub droga jest oblodzona.

Tysiące Polaków będzie musiało oddać telefony. Skarbówka zawiesiła działanie popularnego sklepuTysiące Polaków będzie musiało oddać telefony. Skarbówka zawiesiła działanie popularnego sklepuCzytaj dalej

Francja, Niemcy i Włochy

Natomiast we Francji opony zimowe nie są obowiązkowe i trudno się temu dziwić, są jednak wyjątki i są to drogi, które posiadają oznaczenie nakazujące posiadanie opon zimowych na kołach samochodu. Są to oczywiście drogi położone w pobliżu Alp, gdzie należy mieć też łańcuchy antypoślizgowe.

"Stosowanie łańcuchów śniegowych dozwolone jest tylko, gdy wskazane jest to przez znaki drogowe. Obowiązkowe na drogach oznaczonych jako "Equipements speciaux obligatoires". Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandatem. Pojazdy wyposażone w łańcuchy przeciwślizgowe mogą poruszać się z prędkością 50 km/h" - informuje portal.

W Niemczech podobnie jak w Polsce opony zimowe powinny być założone, wtedy gdy wymagają tego warunki na drogach. Jeżeli niespodziewanie trafilibyśmy na sytuację, gdzie takie opony byłyby wymagane to sankcje karne przewidziane w tym wypadku, to mandat w wysokości 60 euro. Jeżeli policjant uznałby, że utrudniamy poruszanie się po drodze, to grzywna może wynieść 80 euro.

Co ciekawe, również w Szwajcarii nie ma obowiązku co do zimowego ogumienia. Istnieje jedynie zalecenie, które mówi o tym, by zimowe opony były używane w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia. Natomiast posiadanie łańcuchów antypoślizgowych na stanie pojazdu nie jest również obowiązkowe w okresie zimowym. Wymagane są one jedynie na drogach oznaczonych znakami "chaines neige obligatoires".

17 tys. aut w Polsce z rażącymi wadami. Twój samochód też może odwiedzić serwis17 tys. aut w Polsce z rażącymi wadami. Twój samochód też może odwiedzić serwisCzytaj dalej

Obowiązku posiadania zimowych opon nie ma też we Włoszech. Jest on natomiast w wybranych regionach i tak na przykład w regionie Val d’Aoste istnieje obowiązek używania takiego ogumienia lub wożenia ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych. Dozwolona prędkość maksymalna dla pojazdów wyposażonych w łańcuchy przeciwślizgowe to 50 km/h. Używanie kolcowanych opon z kolei przez pojazdy do 3,5 tony dozwolone jest w okresie od 15 listopada do 15 marca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. Karygodne zachowanie lekarzy. Pacjentki opowiedziały, co spotkało je u ginekologa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Prezes ZUS nie ma złudzeń. Kto inny będzie zliczał nasze emerytury, wiele ludzi może przez to stracić pracę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News