kontrola policja
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Patrol policyjny w maseczkach ochronnych na Placu Zamkowym
Autor Kamila Jeziorska - 29 Grudnia 2020

Ledwo zaczęła się kwarantanna, już ruszyły kontrole. Kary są gigantyczne, zapłacić można nawet 30 tys. zł

Dotychczasowe kontrole w związku z obostrzeniami i ich przestrzeganiem były raczej sporadyczne, a policjanci zazwyczaj upominali niesubordynowanych obywateli. Pierwsze dni narodowej kwarantanny pokazały, że tym razem kontrole będą bezlitosne, a funkcjonariusze będą sypać mandatami.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są efekty kontroli siłowni i galerii handlowych
  • Jakie grożą sankcje za nieprzestrzeganie obostrzeń
  • Kto może korzystać z zamkniętych obiektów

Ogólnopolska kontrola

Przypomnijmy, że od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązuje kwarantanna narodowa, podczas której zamknięte będą hotele - nawet dla wyjazdów służbowych, stoki narciarskie, baseny, aquaparki i siłownie. Z obiektów sportowych mogą korzystać jedynie osoby na co dzień zajmujące się tą aktywnością zawodowo. Zatem nietrudno się domyśleć, że de facto chodzi o sportowców, a nie ludzi po prostu dbających o swoją tężyznę i kondycję fizyczną.

Kontrole, których dokonywała policja w trakcie wcześniejszych obostrzeń, nie skutkowały w większości mandatami, a upomnieniami wędrującymi do obywateli. Miały także one charakter wyrywkowy, a nie masowy, dlatego bardzo często próżno było szukać gdziekolwiek patrolu policji.

Okazuje się, że zupełnie inne podejście panuje obecnie, a kontrole mają masowy charakter i szczególnie dotykają siłownie. W relacjach widocznych na portalach społecznościowych możemy zobaczyć funkcjonariuszy policji spisujących dane osób korzystających z siłowni. - My możemy korzystać, bo jesteśmy sportowcami - mówi pewien mężczyzna wprost do obiektywu kamery.

Podobnych sytuacji w Polsce było o wiele więcej. - Ze względu na to, iż działalność siłowni została całkowicie zawieszona, na właściciela obiektu sporządzono wniosek o ukaranie do sądu oraz powiadomiona zostanie Państwowa Inspekcja Sanitarna - informuje bytowska policja cytowana przez portal money.pl.

Policja odkrywa karty przed Sylwestrem, napięcie rośnie. Wiadomo już, czy będą łapać osoby wracające do domuPolicja odkrywa karty przed Sylwestrem, napięcie rośnie. Wiadomo już, czy będą łapać osoby wracające do domuCzytaj dalej

Kontrola i mandat w związku z obostrzeniami

Kontrole siłowni przeprowadzane są w całym kraju. Policja na Podkarpaciu skierowała wniosek do sądu o ukaranie szesnastu osób w związku z łamaniem zasad narodowej kwarantanny, natomiast policja z Wielkopolski skontrolowała kilkanaście obiektów sportowych.

- W siłowniach w Kaliszu, Ostrowie Wlkp. i w Złotowie zastano osoby ćwiczące. W związku z tym zostały wszczęte działania wyjaśniające. Materiały zostaną przekazane do służb sanitarnych - mówi mł. insp. Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji.

Okazuje się, że w swoich zeznaniach gubią się także właściciele siłowni. -Jeden z właścicieli siłowni powiedział, że nie było osób ćwiczących, drugi oświadczył, że ćwiczyły osoby, przygotowujące się do zawodów - powiedział w rozmowie z Radiem Zet Marek Stodolny, dyrektor kaliskiego sanepidu.

Kontroli nie brakuje także w woj. warmińsko - mazurskm - informuje Onet. Funkcjonariusze tamtejszej policji skontrolowali ponad 500 obiektów handlowych, a w tym ponad 400 obiektów handlowych, 111 siłowni i 50 hoteli.

- Możemy śmiało stwierdzić, że mieszkańcy regionu stosują się do obowiązujących przepisów, ponieważ tylko jedna osoba została ukarana mandatem w związku z niezakrywaniem ust i nosa - podsumował Rafał Jackowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Za nieprzestrzeganie obostrzeń grożą poważne kary finansowe. Polacy mogą otrzymać mandat do 500 zł, natomiast kara administracyjna nałożona przez sanepid może wynieść nawet 30 tys. zł.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa i w 2021 roku pójdzie w górę
  2. Wypłynął tylko na ryby i wrócił ze "skarbem" wartym ponad milion dolarów
  3. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News