Kontrola urząd skarbowy
Unsplash.com Viktor Talashuk
Autor Konrad Karpiuk - 28 Października 2020

Ruszyły kontrole w całej Polsce. Urzędnicy sprawdzą dokładnie jak wydajesz pieniądze

Zapowiedziano kontrole firm, które skorzystała z pakietów pomocowych od rządu w ramach tarczy antykryzysowej. Dane przedsiębiorstw trafiły już do urzędów skarbowych, które dokładnie prześledzą wydatki.

Kontrola przedsiębiorstw przez Urząd Skarbowy

Kontrola firm korzystających z tarczy antykryzysowej ma objąć tysiące przedsiębiorstw. Polski Fundusz Rozwoju jeszcze pod koniec wakacji zapowiedział przeprowadzenie inspekcji. Prześwietlane będą szczególnie te firmy, które brały zapomogę w konkretnym celu.

W trakcie kontroli mają być sprawdzane dane ze składanych oświadczeń i podań o zapomogę, a następnie weryfikowane, czy faktycznie zostały wykorzystane zgodnie z deklaracjami. PFR jednocześnie uspokaja, że uczciwi przedsiębiorcy nie mają powodów do obaw.

Jak jednak informuje bankier.pl, pierwsze firmy do inspekcji zostały wytypowane. Wybrano ponad 100 przedsiębiorstw, których dane trafiły do Urzędu Skarbowego, a na liście rezerwowej wpisane są 4 tys. firm. Dlatego właściciele przedsiębiorstw mogą się spodziewać w najbliższym czasie kontroli skarbowej.

ZUS wstrzymał bardzo ważną usługę. Terminu jej wznowienia zakład niestety nie podałZUS wstrzymał bardzo ważną usługę. Terminu jej wznowienia zakład niestety nie podałCzytaj dalej

- Zgodnie z zapowiedziami przygotowaliśmy specjalny algorytm, który na podstawie siedmiu różnych zmiennych typuje przedsiębiorców do kontroli. Pierwsze ponad 100 firm zostało już wytypowanych, a ich dane są właśnie przekazywane do KAS w celu weryfikacji - potwierdził wiceprezes PFR Bartosz Marczuk cytowany przez money.pl.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami
2. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć
3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Wiele wniosków nie zostało jeszcze rozpatrzonych. Ich kontrola czeka później

Co ciekawe, nie wszystkie firmy otrzymały już pomoc z PFR. Choć czas na składanie wniosków się już zakończył, nie wszystkie zostały jeszcze rozpatrzone. Jak informuje Marczuk, tylko do 26 października Polski Fundusz Rozwoju otrzymał 17,8 tys. wniosków. Do tej pory rozpatrzono 14,5 tys., 2 tys. jest rozpatrywane, a na analizę oczekuje jeszcze jeden tysiąc.

Jak pisze money.pl, od 4 sierpnia do systemu subwencyjnego Tarczy Finansowej PFR weszło 985 nowych przedsiębiorstw. Do tej pory wypłacono 216 mln zł w ramach procedury reklamacyjnej, ponadto niektóre firmy wnioskują o wyższe środki niż, im przyznano. Firmy, które otrzymały pomoc w ramach reklamacji to 0,2 proc. wszystkich, które dostały pomoc od PFR.

- W porównaniu do całego programu liczba uzasadnionych reklamacji jest więc bardzo niewielka, co oznacza, że proces przyznawania subwencji był od początku dobrze zaprojektowany - chwalił się Marczuk.

Uczestniczki Powstania Warszawskiego oburzone na Kaczyńskiego. Wszystko przez mało dostrzegalny element podczas przemówieniaUczestniczki Powstania Warszawskiego oburzone na Kaczyńskiego. Wszystko przez mało dostrzegalny element podczas przemówieniaCzytaj dalej

Ze wsparcia PFR skorzystało 346,2 tys. przedsiębiorców, którzy otrzymali łącznie 60,6 mld zł. Docelowo realizacja programu ma zostać zakończona do końca 2020 roku, gdyż później nie będzie można wypłacić subwencji. Dlatego przedsiębiorcy mogą się spodziewać odpowiedzi do końca listopada.

Nie wszyscy dostali pieniądze, choć mogą się jeszcze odwołać

Jeszcze we wrześniu ok. 3-4 tys. firm nie otrzymało wsparcia, gdyż jak się okazało, mają zaległości w ZUS lub Urzędzie Skarbowym. Jak jednak zaznacza Marczuk, jeśli firma uregulowała zobowiązania, może wtedy złożyć ponowny wniosek.

- Zasada programu jest taka, że przedsiębiorca, aby otrzymać wsparcie, nie może mieć żadnych zaległości na dzień składania wniosku - skwitował wiceprezes PFR.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Dziś obchodziłaby urodziny. Agnieszka Kotulanka przegrała z niezwykle niebezpieczną chorobą, nie wolno jej lekceważyć
  3. Wpływ pandemii na bankomaty jest ogromny. Wypłaty gotówki rekordowo niskie
  4. Znakomite informacje dla rodziców. Dodatkowe zasiłki opiekuńcze wracają, wiemy na jakich zasadach
  5. Biedronka przygotowuje się na Wszystkich Świętych. Nie tylko kupisz znicze za pół darmo, ale jeszcze ci dopłacą
  6. Nie żyje wschodząca gwiazda futbolu. 17-latek zmarł w tajemniczych okolicznościach, opłakują go czołowi piłkarze świata
  7. Niebiańska przyjemność spod ręki wybitnej kucharki. Rogaliki z przepisu siostry Anastazji nie mają sobie równych
Miliony złotych na seniorów. Rząd zrobi naprawdę dużo, żeby zatrzymać emerytów w domuMiliony złotych na seniorów. Rząd zrobi naprawdę dużo, żeby zatrzymać emerytów w domuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News