Kontrola urzędu skarbowego
Marek BAZAK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 24 Listopada 2020

Tajny kontroler kupi od Ciebie towar, a potem go zwróci. Jak nie dopełnisz formalności, będziesz w poważnych tarapatach

Kontrola urzędu skarbowego będzie przeprowadzana w wyjątkowo podstępny sposób. Kontroler kupi towar od przedsiębiorcy, a następnie go zwróci. Później sprawdzi czy dopełniono wszystkich formalności.

Kontrola skarbówki poprzez nabycie i zwrot towaru

Kontrola skarbówki to coś, czego każdy przedsiębiorca chciałby uniknąć. Nawet uczciwi nie mogą spać spokojnie, bo wystarczy jedno niedopatrzenie, aby otrzymać karę. Od nowego roku kontrolerzy zyskają nową metodę sprawdzania przedsiębiorców.

Jak podaje money.pl, Ministerstwo Finansów chce stworzyć specjalny fundusz nabycia sprawdzającego, pod zarządem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Pieniądze będą wykorzystywane do wykupu towarów od przedsiębiorców do dokonania kontroli.

Co prawda prace nad reformą KAS trwają od kilku miesięcy, ale dopiero jakiś czas temu przekazano efekty pracy do naczelników urzędów skarbowych. Dzięki niej kontrolerzy będą mogli wykorzystywać wcześniej wspomniany fundusz nabycia sprawdzającego.

Kluczowa zmiana w ZUS. Dla starszych ludzi będzie wielkim zaskoczeniemKluczowa zmiana w ZUS. Dla starszych ludzi będzie wielkim zaskoczeniemCzytaj dalej

Po dokonaniu transakcji KAS będzie weryfikować, czy przedsiębiorcy prowadzą prawidłową ewidencję sprzedaży, podobnie też przy zwrocie towaru. Ponadto przeprowadzający kontrolę urzędnik uzyska prawa do nagrywania prowokacji za pośrednictwem ukrytej kamery.

Jak zauważa money.pl, przedsiębiorca będzie miał obowiązek przyjęcia zwrotu zakupionego towaru przez urzędnika, tak samo jak zwrotu zapłaty. Urzędnik zostanie potraktowany jak zwykły konsument i zgodnie z prawem konsumenckim obsłużony.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Lech Kołakowski jednak odchodzi z PiS, przewaga władzy słabnie. Ujawnił swoje następne kroki
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Bon 500 plus wciąż do wydania, skorzystało tylko 1 mln Polaków. Niektórzy dostaną aż 1000 zł

Wątpliwości dotyczące nowego narzędzia do kontroli przez KAS

Portal money.pl zapytał Ministerstwo Finansów o środki, jakimi będzie dysponować KAS na zakupy towarów. Zapytano także jak ma się wprowadzanie nowego systemu kontroli do obiecanego przez rząd "zawieszenia broni" na czas kryzysu. MF odpowiedziało, że projekt jest w fazie uzgodnień wewnętrznych, zarówno w resorcie, jak i KAS, co za tym idzie może zajść w nim sporo zmian.

Na dnie Odry znaleziono niesamowity skarb. Archeolodzy po prostu oniemieliNa dnie Odry znaleziono niesamowity skarb. Archeolodzy po prostu oniemieliCzytaj dalej

- Następnym etapem prac nad projektem będą konsultacje publiczne i uzgodnienia zewnętrzne. Zatem ostateczny kształt przepisów nie jest jeszcze znany i informowanie o nich jest przedwczesne - napisało Ministerstwo Finansów dla portalu money.pl.

Z kolei przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych, Teresa Raczyńska-Wiśniewska zwraca uwagę, że nie konsultowano z nimi ustawy i nie bez powodu resort nie chciał ujawniać jej treści. Według informacji z money.pl prawo ma uderzyć również w pracowników KAS.

Radca prawny i ekspert podatkowy BCC dr Remigiusz Stanek przyznaje portalowi, że nowe przepisy pozwolą na prowadzenie operacji kontrolnych na znacznie większą skalę niż do tej pory, co zwiększy ryzyko nadużyć. Jak wskazuje prawnik, już istnieją zakupy umożliwiające "niejawne nabycie", ale dotyczy to tylko przedmiotów, które pochodzą z przestępstwa.

Szef Biedronki opublikował specjalny list. Wiele osób mocno zaskoczonychSzef Biedronki opublikował specjalny list. Wiele osób mocno zaskoczonychCzytaj dalej

Choć projekt najprawdopodobniej będzie się wiązał ze sporymi kosztami, jego efektem ma być kolejne "uszczelnienie systemu". W efekcie pieniądze z zapłaconych kar i większy respekt do prawa podatkowego miałby stanowić rekompensatę za inwestycję MF i KAS. Pytanie jednak, czy naprawdę skala oszustw, czy uchybień jest tak duża, że zyski przykryją koszty?

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Nowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywać
  4. Zaskakujący krok Niemiec w sprawie aktywności zawodowej kobiet. Dotyczy najwyższych stanowisk
  5. Black Friday zbliża się wielkimi krokami. Skąd wzięło się konsumpcyjne święto?
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News