Koniec pandemii szybciej niż zakładano?
Unsplash/Martin Sanchez
Autor Maria Glinka - 23 Kwietnia 2020

Już dziś nowa nadzieja na początek końca pandemii. Naukowcy oceniają jej szansę na 80%

Koniec pandemii coraz bliżej dzięki brytyjskiej szczepionce? Już dziś rozpoczną się próby kliniczne na ludziach. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie są pełni optymizmu i twierdzą, że szanse powodzenia szczepionki to 80 proc.

Koniec pandemii zależy od szczepionki

Koniec pandemii jest zdaniem ekspertów uzależniony od wynalezienia skutecznej szczepionki, która będzie powszechnie dostępna. Do pracy nad takim preparatem zabrali się naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie.

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock oznajmił, że zespół z Oxfordu oraz druga grupa badaczy z Imperial College London otrzymają z budżetu państwa po 20 milionów funtów na badania. Tak duże wsparcie finansowe umożliwi rozpoczęcie produkcji jeszcze przed zakończeniem testów, co przełoży się na milion gotowych dawek już we wrześniu tego roku – podaje fakt.pl.

Wcześniej badacze z różnych instytutów zapowiadali, że szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie dostępna najwcześniej za półtora roku. Jednak koordynatorka brytyjskiego projektu prof. Sarah Gilbert jest optymistką i twierdzi, że są duże szanse na wcześniejsze rozpoczęcie masowej produkcji preparatu, dzięki któremu pochód SARS-CoV-2 przez świat mógłby zostać zahamowany.

Poczta Polska rozpoczęła sprzedaż maseczek ochronnych. Cena jest powalająca, a mimo to już zniknęłyPoczta Polska rozpoczęła sprzedaż maseczek ochronnych. Cena jest powalająca, a mimo to już zniknęłyCzytaj dalej

Po zwierzętach przyszedł czas na badania na ludziach

Szczepionka z Oxfordu o nazwie ChAdOx1 nCoV-19 jest wytwarzana z nieszkodliwego wirusa, który pobrano od szympansa. Patogen został genetycznie zmodyfikowany w celu przenoszenia części koronawirusa. Naukowcy wykazali, że taka technika przyczynia się do silnych odpowiedzi immunologicznych w innych chorobach.

Grupa z Oxfordu, jedna z najbardziej zaawansowanych na świecie, od lat specjalizuje się w opracowywaniu szczepionek pod kątem biologicznym.

Rozmowy na temat produkcji preparatu już trwają. W przygotowanie szczepionki miałaby zaangażować się jedna z trzech brytyjskich firm, chociaż naukowcy nie wykluczają podjęcia współpracy także z zagranicznymi spółkami. W testach nad skutecznością preparatu ma wziąć udział 500 osób.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Wulgarnie obraził Jerzego Owsiaka publicznie. Teraz odpowie za to przed sądem

Cały świat poszukuje szczepionki

Z kolei grupa badaczy z Imperial College London od lutego prowadzi testy na zwierzętach i zapowiada, że próby kliniczne na ludziach ruszą w czerwcu 2020 r.

Naukowcy z całego świata dokładają wszelkich starań, aby doprowadzić do jak najszybszego zakończenia pandemii. W tym momencie badacze pracują nad ok. 70 różnymi szczepionkami, jednak dopiero 2 państwa rozpoczęły testy na ludziach – Chiny i USA. Już jutro dołączy do nich Wielka Brytania. Czy będzie to przełom? Na wyniki trzeba będzie poczekać, ponieważ, jak twierdzi Hancock - „opracowywanie szczepionki jest niepewną nauką”, ale naukowcy są dobrej myśli.

Rząd wydał nowe rozporządzenie. Jedna grupa Polaków natychmiast wróci do pracy, nie zasłonią się koronawirusemRząd wydał nowe rozporządzenie. Jedna grupa Polaków natychmiast wróci do pracy, nie zasłonią się koronawirusemCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od jutra zmiany w robieniu zakupów. Co musisz o nich wiedzieć?
  2. U niektórych pacjentów koronawirus atakuje układ nerwowy. Opublikowano najnowsze badania
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Zakaz podróżowania zniesiony. Sąsiad Polski podjął zaskakującą decyzję
Świadczenie postojowe na kontach już dziś. ZUS wielu musiał odmówić i tłumaczy dlaczegoŚwiadczenie postojowe na kontach już dziś. ZUS wielu musiał odmówić i tłumaczy dlaczegoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News