Konfiskata prewencyjna coraz bliżej. Dziś odbyła się w tej sprawie konferencja MS
Praca własna/Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 13 Listopada 2020

Skonfiskują Twój majątek nawet mimo braku wyroku. Zmiana przepisów wisi w powietrzu

Dziś odbyła się konferencja, podczas której Zbigniew Ziobro mówił o konieczności wprowadzenia konfiskaty prewencyjnej. Minister Sprawiedliwości podkreślał, że proponowane rozwiązania „opierają się na najwyższych standardach praworządności". Zaznaczył także, że konfiskata prewencyjna ma służyć ochronie uczciwego biznesu.

Konfiskata prewencyjna

Konfiskata prewencyjna, zwana też konfiskatą in rem była głównym tematem dzisiejszej konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Polega ona na konfiskacie majątku osoby podejrzanej lub oskarżonej. Jeśli rozwiązanie zostanie wprowadzone, państwo będzie mogło skonfiskować majątek przestępców, które zostało przepisane na osoby trzecie.

W konferencji udział wzięli eksperci z Włoch, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Szwecji, Czech, Słowenii i Polski. Każdy z uczestników przedstawił rozwiązania, które stosowane są w poszczególnych krajach.

– W państwie prawa obywatele muszą mieć poczucie bezpieczeństwa, a przestępcy muszą się bać. Aby tak było, organy państwa muszą dysponować skutecznymi narzędziami w walce ze zorganizowaną, profesjonalną przestępczością, która często ma charakter międzynarodowy – tłumaczył Ziobro.

Polacy odkryli wielkie złoża ropy i gazu. Wydobycie przyniesie potężne zyskiPolacy odkryli wielkie złoża ropy i gazu. Wydobycie przyniesie potężne zyskiCzytaj dalej

Minister Sprawiedliwości kilkakrotnie podkreślił, że proponowane przez MS przepisy „opierają się na najwyższych standardach praworządności”, a ich celem jest skuteczne dbanie o bezpieczeństwo obywateli.

– Rozwiązania, które proponujemy, nie są w żaden sposób skierowane przeciwko przedsiębiorcom. Mają służyć ochronie uczciwego biznesu, który nie będzie niszczony przez konkurencję opierającą się na pieniądzach pochodzących z nieuczciwej działalności gospodarczej – zapewniał Ziobro.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije
2. Mariusz Czajka twierdzi, że był oszukany przez Marylę Rodowicz. Dziś przez pandemię nie ma za co żyć, pomoże mu inna artystka
3. Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć

Konfiskata prewencyjna w mafii

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości zwrócił uwagę na to, że konfiskata in rem sprawdza się we Włoszech, Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie majątki można konfiskować pomimo braku skazania. Dotyczy to także majątków firm.

Świetna wiadomość od PKO BP. Dotyczy nie tylko klientów największego banku w PolsceŚwietna wiadomość od PKO BP. Dotyczy nie tylko klientów największego banku w PolsceCzytaj dalej

Takie regulacje prawne obowiązują we Włoszech od 1982 r., poinformował podczas konferencji były Prokurator Generalny Mediolanu Roberto Alfonso.

– Już wtedy zrozumieliśmy, że przejęcie majątków mafiosów może stanowić skuteczne narzędzie walki ze zorganizowaną przestępczością. Jest to dużo bardziej skuteczne narzędzie niż sankcje karne orzekane za popełniane przez mafiosów przestępstwa. Nawet sankcja więzienia nie działa tak skutecznie na przestępców jak konfiskata majątku – wyjaśniał.

W pozytywnych słowach o proponowanej regulacji wypowiadali się także m.in. holenderski adwokat Wouter de Zange oraz brytyjski adwokat Kennedy Talbot.

W ten weekend będzie wyjątkowo trudno dostać się do pieniędzy. Wielu Polaków musi przygotować zapasy gotówkiW ten weekend będzie wyjątkowo trudno dostać się do pieniędzy. Wielu Polaków musi przygotować zapasy gotówkiCzytaj dalej

Koniec z przepisywaniem majątku „na słupy”

Konfiskata prewencyjna miałaby ułatwić orzekanie sądów w sprawie przepadku mienia, jeśli gangster, który nielegalnie dorobił się majątku, przepisze go na swoich krewnych znajomych, czy tzw. słupy, czyli osoby podstawione.

Serwis RP przypomina, że od 19 grudnia w życie wchodzi „Rozporządzenie Unii Europejskiej (nr 2018/1805) o wzajemnym uznawaniu nakazów zabezpieczenia i konfiskaty”. Dokument obliguje polski rząd do wprowadzenia procedur i przepisów, które umożliwią pełną realizację postanowień zawartych w rozporządzeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie młodzi imprezują w czasie pandemii? W Warszawie rośnie popularność nielegalnych klubów
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Średnia emerytura w wysokości ponad 8 tys. zł na rękę. Nowa ustawa wywraca system do góry nogami
  4. Na kierowców czeka gigantyczna kara na 17 tys. zł. Wystarczy zapomnieć jednej rzeczy
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Sensacja w polskiej kadrze skoczków. W naszej drużynie wyrasta nowy lider, pokonał Stocha i Kubackiego
  7. Błyskawiczny sernik Oreo bez pieczenia. Zrobisz go w 15 minut, fani ciasteczek oszaleją ze słodkiego szczęścia
Burza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyBurza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News