Konfederacja podejmie współpracę z PiS?
East News/Jakub Kamiński
Autor Radosław Święcki - 14 Lipca 2020

Konfederacja nie wyklucza koalicji z PiS. Bosak ujawnia, na co jednak na pewno się nie zgodzi

W demokracji w długiej perspektywie nie wyklucza się niczego - powiedział w wywiadzie dla “Super Expressu” jeden z liderów Konfederacji pytany o koalicję z Prawem i Sprawiedliwością. Były kandydat na prezydenta a w przeszłości również poseł koalicyjnej wobec PiS Ligii Polskich Rodzin zastrzegł jednak, że Konfederacja nie popełni błędu jego dawnej partii.

Konfederacja wejdzie w koalicję z PiS?

Jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak, który w I turze wyborów prezydenckich zajął 4 miejsce (zdobył prawie 7 proc. głosów) w rozmowie z “Super Expressem” nie chciał zdradzić na kogo oddał głos w II turze. - Nie, bo będzie to odbierane jako rodzaj mojej afirmacji dla któregokolwiek z kandydatów. A ja uważam, że żaden z nich jej nie potrzebuje i na taką afirmację nie zasługuje - powiedział Bosak.

Pochanke odchodzi z TVN. Jej miejsce zajmie popularny dziennikarz pracujący wcześniej w TVPPochanke odchodzi z TVN. Jej miejsce zajmie popularny dziennikarz pracujący wcześniej w TVPCzytaj dalej

Dopytywany czy głosował, ale się nie cieszył, polityk stwierdził: “Gorzej. Powiedzmy, że musiałem zagryzać zęby i zaciskać nos, żeby głosować”.

W dalszej części rozmowy pojawił się wątek dotyczy koalicji Konfederacji z PiS. Od dłuższego czasu pojawiają się doniesienia, że Jarosław Kaczyński zastanawia się nad zerwaniem koalicji z Porozumieniem Jarosława Gowina (w związku z konfliktem wokół wyborów prezydenckich 10 maja) i zastąpieniem dotychczasowego sojusznika Polskim Stronnictwem Ludowym bądź właśnie Konfederacją. Co na to Bosak? - Jedna odpowiedź jest PR-owa i brzmi „nie ma takiego tematu”, druga jest bardziej prawdziwa i jest taka, że w demokracji w długiej perspektywie nie wyklucza się niczego (…) czas na jakiekolwiek rozmowy będzie po wyborach parlamentarnych. A one odbędą się w 2023 r. - powiedział Bosak.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. "Nie mam złudzeń". Kinga Duda szczerze oceniona przez osobę, która dobrze ją poznała

Polityk nie ma wątpliwości, że w trakcie obecnej kadencji PiS podejmie próby rozbicia Konfederacji. - Najbliższe 2,5 roku rządzenia PiS będzie chciało wykorzystać na eliminację problemu jakim jest dla niego Konfederacja. Będą to ruchy obliczone na rozmiękczenie naszej bazy wyborczej (…) i żeby rozbić naszą sejmową jedenastkę. Ale jesteśmy zahartowani i nie damy się - stwierdził poseł.

Kontrolki na desce rozdzielczej samochodu. Znasz znaczenie wszystkich?Kontrolki na desce rozdzielczej samochodu. Znasz znaczenie wszystkich?Czytaj dalej

Konfederacja jak LPR?

W dalszej części wypowiedzi Bosak odwołał się do doświadczeń Ligi Polskich Rodzin, ugrupowania, które w latach 2006-2007 współrządziło z PiS i nie wyszło na tym najlepiej, gdyż partia Jarosława Kaczyńskiego przejęła jej wyborców, w związku z czym formacja nie weszła do Sejmu i zniknęła ze sceny politycznej. Bosak podkreślił, że Konfederacja nie wejdzie w ewentualną koalicję z PiS na takich warunkach jak LPR. - Wtedy Liga weszła do rządu nie mając żadnego wpływu na media, na resorty siłowe, dostając w zasadzie jedno ministerstwo. To było nic. Jeśli po wyborach Konfederacja będzie miała silną pozycję, to wtedy w takie negocjacje można wejść. Ale to perspektywa lat. Na razie musimy się umacniać - podkreślił polityk.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Objawy niewydolności serca. Nie wolno ich lekceważyć
  2. Łukasz Szumowski zabrał głos tuż po wyborach. Chodzi o epidemię
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Najlepsza od wielu lat wiadomość z polskich lasów. Elżbieta i Tomasz przekazali piorunujące wieści
Mięso kupujesz na wagę? Już niedługo możesz się nieźle zdziwićMięso kupujesz na wagę? Już niedługo możesz się nieźle zdziwićCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News