komornik
unsplash/Ihor Malytskyi
Autor Komunikaty prasowe - 31 Stycznia 2020

Absurd z komornikiem rujnuje kioskarza. 20 lat temu nie opłacił gazet, dziś musi oddać 88 tysięcy złotych

Komornik żąda 88 tys. zł od Macieja P., byłego kioskarza z Krakowa. Dwadzieścia lat temu nie zapłacił on 89 zł za dostawę gazet. Nie wiedział, że przez te lata naliczane mu są odsetki oraz opłaty za koszty windykacji.

Komornik żąda absurdalnej kwoty od byłego kioskarza

Praca komorników w Polsce często pozostawia wiele do życzenia. Obecnie głośno jest o sprawie 65-letniego kioskarza z Krakowa, który okazał się prawdopodobnie najdłużej ściganym dłużnikiem w kraju, z najwyższymi naliczonymi odsetkami. Historia miała swój początek 8 marca 1998 roku, kiedy to Maciej P. nie zapłacił 89 zł i 70 groszy za gazety, które zostały mu dostarczone tego dnia.

W ciągu kolejnych marcowych dni łączna kwota za nieopłacone faktury miała ponoć urosnąć do 1100 zł. Obecnie w kwestii długu kioskarza najbardziej kosztowne są odsetki, które narosły aż do 88 tys. złotych. Spłaty tej właśnie sumy żąda komornik.

- Złożyłem doniesienie do prokuratury, bo to jest po prostu oszustwo! Przed tak starym długiem nawet nie mogę się bronić. Wszystkie dokumenty finansowe kiosku, zostały już dawno zniszczone. Kto pamięta, co dokładnie robił 22 lata temu? Ściganie mnie to absurd! - powiedział WP oburzony kioskarz, jak cytuje portal.

WHO ogłosiła alarm ws. koronawirusa. Zagrożenie zdrowia na skalę światowąWHO ogłosiła alarm ws. koronawirusa. Zagrożenie zdrowia na skalę światowąCzytaj dalej

Długi z przeszłości nie tracą ważności

Pan Maciej przyznaje, że przeszło 20 lat temu był bezrobotny. Urząd pracy doradził mu, żeby otworzył własny biznes i tak też zrobił. Odbył szkolenie na kioskarza i dzięki kredytowi otworzył swój punkt handlowy. W ciągu kilku lat działalność przestała funkcjonować ze względu na spadek zysków ze sprzedaży prasy. Kioskarz twierdzi, żę faktury zostały opłacone, jednak jest to obecnie trudne do udowodnienia. Gdy nadeszły lepsze czasy podjął się innej pracy i do dnia dzisiejszego trudni się opieką nad seniorami.

Dostawcy prasy do kiosku pana Macieja przypomniało się jednak, że faktury za gazety nie zostały ponoć opłacone, więc skierował sprawę do sądu, a następnie do komornika. Na przestrzeni lat dług codziennie naliczane odsetki, a także koszty egzekucji doprowadziły do zwiększenia długu kioskarza o 80 razy. Pan Maciej nie miał o tym pojęcia i obecnie jest zagrożony bankructwem.

Przedstawiciele kancelarii komorniczej z Krakowa w rozmowie z WP stwierdzili, że dług jest ścigany zgodnie z prawem i nie został przedawniony pomimo upływu lat. Rzekomo odsetki i inne koszty również były naliczane prawidłowo. Kioskarz może zaskarżyć działania komornika, a wówczas dalszym obrotem sprawy zajmie się sąd.

Najdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachNajdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachCzytaj dalej

Najdłużej prowadzona sprawa komornicza w Polsce

Portal WP zwrócił się do ekspertów o wyjaśnienie sprawy, przyznali oni, że sprawa jest absurdalna. - To może być jedna z najdłużej prowadzonych spraw egzekucyjnych w Polsce. Naliczone odsetki i koszty faktycznie są niesprawiedliwie wysokie. Wspomniany dłużnik powinien zaskarżyć działanie komornika, powołując na przedawnienie długu - komentuje Tomasz Parol, prawnik i ekspert w sprawach długów, cytowany przez WP.

Dodał, że nowelizacja ustawy z 2018 roku miała zakończyć czasy, gdy kancelarie komornicze i windykatorzy wykorzystywali niewiedzę Polaków, za sprawą naliczania od niewielkich kwot ogromnych odsetek oraz opłat. Według przepisów długi ulegają przedawnieniu po 6 latach. Sprawa pana Macieja trwa jednak 22 lata, więc widać wyjątki mają miejsce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Albert Wójcik - przedsiębiorca i twórca inicjatywy STOP Sadystom
  2. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  3. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  4. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  5. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  6. Antyfake - fact-checking doceniony przez użytkowników
Koronawirus. Wszystko, co dotąd wiemy o groźnej epidemiiKoronawirus. Wszystko, co dotąd wiemy o groźnej epidemiiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News