fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.05.2019. n/z Tabliczka z napisem komornik sadowy.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Kasper Starużyk - 19 Września 2020

Komornik zapuka do drzwi i zacznie eksmisję. Strach wśród Polaków, ale wcale nie musisz opuszczać domu

W Polsce pojawili się oszuści, którzy podając się za komorników uprzedzają rzeczywiste eksmisje i wyrzucają ludzi na bruk. Wybierając sobie ofiary bazują na danych o toczących się postępowaniach egzekucyjnych i licząc na naiwność ludzi konfiskują ich majątek, zanim do ich drzwi zapuka prawdziwy komornik. Przed tego rodzaju eksmisją można się jednak skutecznie bronić. Komornik powinien się przed nami wylegitymować oraz figurować w internetowym spisie komorników.

Fałszywy komornik może zapukać do drzwi i przeprowadzić bezprawną eksmisję

Jak podaje Radio ZET, w Polsce rozwija się nowy rodzaj przestępczości. Oszuści bazujący na danych na temat toczących się postępowań egzekucyjnych nachodzą zagrożone eksmisją mieszkania i podają się za komorników. Uprzedzając komorników sądowych przeprowadzają bezprawne eksmisje, wyrzucając bezbronnych i nieświadomych oszustwa ludzi na bruk. O tym niepokojącym procederze poinformowała w środę ostrzeżeniu Krajowa Rada Komornicza (KRK).

W komunikacie instytucja instruuje Polaków, jak bronić się przed oszukańczą eksmisją. "Przed jej rozpoczęciem Komornik ma obowiązek okazać identyfikator ze zdjęciem zaś wszystkie czynności są rejestrowane, co także ułatwia ocenę czy jest on funkcjonariuszem publicznym. Podczas takich czynności komornikowi zawsze towarzyszy policja" - czytamy na stronie KRK.

Komornik powinien się przed nami wylegitymować. Można również sprawdzić go w internecie

Jak informuje Krajowa Rada Komornicza (KRK), w przypadku wątpliwości, czy nachodząca nas osoba jest faktycznie komornikiem sądowym, powinniśmy nie tylko wylegitymować podającą się za komornika osobę i upewnić się, że towarzyszy jej policja, ale również sprawdzić jej tożsamość w spisie komorników, który znajdziemy na stronie KRK. W tym celu należy wejść w zakładkę "Znajdź komornika", a następnie wybrać odpowiednią dla naszego regionu Izbę Komorniczą. Zostaniemy wtedy przekierowani na stronę, na której wyszczególnieni są komornicy odpowiadający za dany rejon wraz z ich danymi kontaktowymi. KRK zamieściła na swojej stronie również zdjęcia legitymacji komorniczej, które pomogą nam ustalić, czy osoba podająca się za komornika rzeczywiście ma prawo do przeprowadzenia eksmisji.

komornik

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News