Za pracę w komisji wyborczej można zyskać kilkaset złotych. Dzisiaj ostatni dzień zgłoszeń.
https://commons.wikimedia.org/Julo
Autor Kamila Jeziorska - 12 Czerwca 2020

Możesz dostać nawet 1 tys. zł, ale musisz się spieszyć. Dzisiaj jest ostatni dzień

Członkowie komisji wyborczych w tegorocznych wyborach prezydenckich nie dostaną dodatkowych pieniędzy ze względu na pracę w trudnych warunkach, ale mogą zasilić swój budżet o nawet 1 tys. zł.

Kto może zostać członkiem komisji wyborczej?

Portal businessinsider.com.pl przygotował poradnik dla osób, które są chętne do bycia członkami komisji wyborczej. W komisji wyborczej może zasiadać osoba, która przede wszystkim posiada prawo do głosowania. Owe prawo do głosowania posiadają osoby będące obywatelami Polski, najpóźniej w dniu zgłoszenia do komisji mają ukończone 18 lat, ale także osoby, które nie są ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu, nie są pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie są pozbawione praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu. Ponadto, osoba zasiadająca w komisji wyborczej może być jej członkiem tylko na terenie województwa, w którym stale mieszka - podaje businessinsider.com.pl.

1400 zł przez 3 miesiące. Ze świadczenia skorzystać będzie mogło 500 tys. Polaków, możliwe że ty też1400 zł przez 3 miesiące. Ze świadczenia skorzystać będzie mogło 500 tys. Polaków, możliwe że ty teżCzytaj dalej

Poza przesłankami pozwalającymi zasiadać w komisji wyborczej, istnieją również takie, które na to nie pozwalają. W komisji nie może zasiadać osoba, która jest kandydatem w wyborach, komisarzem wyborczym, pełnomocnikiem wyborczym, pełnomocnikiem finansowym, urzędnikiem wyborczym, mężem zaufania lub obserwatorem społecznym. Miejsca w komisji wyborczej nie zagrzeją krewni wstępni kandydata, czyli małżonek, ojciec, matka, dziadek i babcia oraz krewni zstępni, którymi według prawa są dzieci i wnuczęta - podaje businnessinsider.com.pl.

Jak zostać członkiem komisji wyborczej?

W związku z ostatnim dniem składania wniosków o bycie członkiem komisji wyborczej, businnessinsider.com.pl przygotował instrukcję dla chętnych. Przede wszystkim osoba chętna do zasiadania w OKW powinna skontaktować się z pełnomocnikiem kandydata startującego w wyborach. Komitety wyborcze kandydatów mają pierwszeństwo zgłaszania wyborców na członków komisji. Swoją kandydaturę można zgłosić także urzędnikowi wyborczemu. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że nie dostaniemy gwarancji stuprocentowego zasiadania w komisji wyborczej. Chętni mogą trafić na tzw. listę rezerwową - podaje portal businessinsider.com.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Co się stało? Zaskakujące doniesienia o krewnym Jarosława Kaczyńskiego, ujawniono że utracił istotne stanowisko

Prawo jazdy kategorii B z nowymi uprawnieniami. Już niedługo zmiany w ustawiePrawo jazdy kategorii B z nowymi uprawnieniami. Już niedługo zmiany w ustawieCzytaj dalej

Dzisiaj mija termin składania wniosków, a komisje wyborcze zostaną powołane do 15 czerwca. Businessinsider.com.pl uzyskał informację od Krajowego Biura Wyborczego, że kandydatury zgłoszone przed niedoszłymi wyborami 10 maja zachowują ważność.

Ile zarobi członek komisji wyborczej?

Przez pandemię koronawirusa, członek obwodowej komisji wyborczej będzie musiał mieć jednorazowe rękawice ochronne w liczbie zapewniającej zmianę każdemu członkowi według jego potrzeb, płyn do dezynfekcji oraz przyłbice lub półmaski filtrujące FFP1. Niestety, członkowie komisji wyborczej nie mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenie z tytyułu pracy w trudnych warunkach - podaje businessinsider.com.pl.

Z danych podanych przez portal businessinsider.com.pl wynika, że przewodniczący komisji otrzymają 500 złotych netto, zastępcy przewodniczących 400 złotych, natomiast zwykli członkowie komisji - 350 zł. Wynagrodzenia w tegorocznych wyborach są o dwa razy wyższe niż w roku 2015. W przypadku zorganizowania drugiej tury, członkowie komisji wyborczych otrzymają diety w tej samej wysokości - podaje businessinsider.com.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIS wydał pilne ostrzeżenie. Fragmenty szkła w uwielbianym przez Polaków napoju
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Piraci drogowi muszą się mieć na baczności. Tak mocnych i szybkich aut grupa Speed jeszcze nie miała
Prawo jazdy kategorii B z nowymi uprawnieniami. Już niedługo zmiany w ustawiePrawo jazdy kategorii B z nowymi uprawnieniami. Już niedługo zmiany w ustawieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News