Komisja Europejska przyjrzy się działaniom Polski i Węgier
Pixabay/dimitrisvetsikas1969
Autor Maria Glinka - 28 Grudnia 2020

Szefowa KE: Na początku roku weźmiemy się za Polskę i Węgry

Komisja Europejska zamierza użyć nowego mechanizmu praworządności już na początku przyszłego roku. Wiceprzewodnicząca KE Vera Jurova oznajmiła, że na celowniku unijnej instytucji mają znaleźć się dwa owiane złą sławą państwa - Polska i Węgry. Premier Viktor Orban już domaga się jej dymisji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest mechanizm praworządności
  • Dlaczego Komisja Europejska zamierza użyć procedury względem Polski i Węgier
  • Jakie działania podjął premier Węgier Viktor Orban

Komisja Europejska przetestuje nowy mechanizm. Na pierwszy ogień Polska i Węgry

Komisja Europejska jest odpowiedzialna za uruchamianie mechanizmu praworządności, dzięki któremu może zablokować przepływ środków unijnych do państwa winnego naruszeń. Nowa procedura była głównym punktem spornym między państwami członkowskimi Unii Europejskiej na przestrzeni ostatnich tygodni.

Głównymi przeciwnikami wprowadzenia mechanizmu były Polska i Węgry. Ostatecznie 10 grudnia 2020 r. na szczycie unijnych przywódców w Brukseli uchwalono wieloletni budżet UE, Fundusz Odbudowy, który ma pomóc państwom w czasie koronakryzysu, oraz rozporządzenie wprowadzające procedurę praworządności. W dokumencie dookreślono, co na należy rozumieć pod tym pojęciem i naruszenie jakich zasad może poskutkować wdrożeniem mechanizmu przez Komisję Europejską. Po szczycie premier Mateusz Morawiecki wyznał, że to właśnie na uwzględnieniu tych niuansów zależało Polsce i Węgrom. Ku zadowoleniu przywódców dwóch państw Europy Środkowej nad rozporządzeniem w sprawie powiązania środków unijnych z praworządnością ma pochylić się Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

- To oczywiście ETS zdecyduje, jak długo będzie trwało postępowanie. Ale według moich prognoz wydanie werdyktu zajmie miesiące, a nie lata. W przypadku procedury przyspieszonej można spodziewać się, że potrwa to mniej niż dwanaście miesięcy - oznajmiła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości Vera Jurova w wywiadzie dla niemieckiego dziennika Tagesspiegel. Choć to od ostatecznej opinii ETS będzie zależała możliwość uruchomienia mechanizmu to czas oczekiwania na wyrok można wykorzystać na badanie aktywności w poszczególnych państwach.

Komisja Europejska zamierza skorzystać z tej możliwości już na początku przyszłego roku. Odważne kroki w tym zakresie zadeklarowała Vera Jurova. - Już teraz wiadomo, że od początku przyszłego roku będziemy zajmować się wdrażaniem rozporządzenia w sprawie mechanizmu (praworządności), a więc także Polską i Węgrami - przyznała wiceszefowa Komisji Europejskiej.

Jarosław Kaczyński o szczepieniu na COVID-19. Szef KPRM mówi o determinacji prezesaJarosław Kaczyński o szczepieniu na COVID-19. Szef KPRM mówi o determinacji prezesaCzytaj dalej

Jakie mogłoby być zarzuty względem Warszawy i Budapesztu? Jurova przypomniała, że przeciwko państwom toczy się postępowanie na mocy art. 7 traktatu o Unii Europejskiej. Portal bankier.pl podaje, że w przypadku Polski najwięcej wątpliwości budzi reforma wymiaru sprawiedliwości, która postępuje od 2015 r. - Jeśli Polska nie rozwiąże naszych obaw co do organu dyscyplinarnego, nie zawaham się skierować sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości na początku przyszłego roku. Nie chcę tu tracić czasu - ostrzegała Jurova.

Mimo że wdrożenie nowego mechanizmu względem Polski i Węgier może okazać się zadaniem trudnym to Jurova zaznaczyła, że Wspólnota dysponuje jeszcze innymi środkami nacisku. - Mamy teraz dodatkowe opcje sankcji. Ale będziemy musieli ciężko pracować, aby rzeczywiście skorzystać z możliwości cięcia środków. Będziemy nadal musieli stosować wszystkie przepisy UE, które już istnieją, aby monitorować praworządność w państwach członkowskich - dodała wiceszefowa Komisji Europejskiej. Na razie polscy politycy nie zabrali głosu w tej sprawie. Za to Jarosław Kaczyński niedawno wypowiedział się na temat praworządności w Unii Europejskiej.

Viktor Orban domaga się dymisji wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej

Wypowiedź na temat Polski to nie pierwsze tak zdecydowane słowa Very Jurovej. W rozmowie z niemieckim tygodnikiem "Der Spiegel" wiceszefowa Komisji Europejskiej stwierdziła, że „ Viktor Orban mówi, że buduje nieliberalną demokrację. Ja bym powiedziała, że buduje chorą demokrację ”.

W wywiadzie dla gazety Vera Jurova wyraziła także głębokie obawy o wolność mediów w Węgrzech. Przedstawicielka Komisji Europejskiej zwróciła także uwagę na coraz mniejszą transparentność w działaniach węgierskiego rządu. Zdaniem niektórych ekspertów Węgry pod wodzą premiera Orbana wkroczyły na ścieżkę kleptokracji i z dnia na dzień coraz bardziej pogrążają się w korupcji, o czym możemy przeczytać również w reportażu Via Carpatia autorstwa Ziemowita Szczerka.

Nieprzychylna wypowiedź Jurovej nie mogła umknąć uwadze Orbana. Portal gazeta.pl donosi, że słowa wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej zostały odebrane przez premiera jako atak na demokratycznie wybrany rząd. Co więcej, stanowią obrazę dla Węgier i obywateli. „ To pierwsze jest niewłaściwe, to drugie - niedopuszczalne ”, takich słów miał zdaniem PAP użyć premier Orban.

Według najnowszych doniesień Węgry zawieszają dwustronne kontakty z Verą Jurovą do czasu aż nie zaprzestanie ataków słownych na państwo i obywateli. Ponadto z listu przesłanego do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen wynika, że Orban domaga się także dymisji wiceprzewodniczącej. Komisja Europejska stoi murem za czeską komisarz i broni jej słów pod adresem Węgier.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Niemcy nie ugną się przed USA. Nord Stream 2 okazuje się ością nie do przełknięcia
  2. Nowe obostrzenia, rząd zamknął kolejną branżę. Zdanie zmienili w ostatniej chwili
  3. Wchodzą w życie już dziś. Niektórzy Polacy będą mogli liczyć na specjalne przywileje
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News