Kodeks pracy czekają zmiany
pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 23 Grudnia 2019

Nowe zasady dla ogłoszeń o pracę już wkrótce. Zmiany w Kodeksie pracy

Kodeks pracy być może ulegnie zmianie. Projekt jego nowelizacji został złożony w Sejmie przez posłów KO. “Nie widzę przeszkód, żeby w ogłoszeniach o pracę wprowadzić obowiązek umieszczania propozycji płacowej. Jestem otwarty na dyskusję na ten temat” - powiedział PAP wiceminister pracy Stanisław Szwed, cytowany przez portal Bankier.pl.

Kodeks pracy ulegnie zmianie

Kodeks pracy być może ulegnie zmianie. Projekt jego nowelizacji został złożony w Sejmie przez posłów KO, których celem jest zobligowanie pracodawców do umieszczania kwot proponowanego wynagrodzenia brutto w ogłoszeniach o pracę. Zdaniem pomysłodawców takie rozwiązanie pomoże m.in. w niwelowaniu luki w płacach kobiet i mężczyzn.

Kupujesz produkty lub tankujesz auto na fakturę? Nowe przepisy od 2020 roku sporo zmieniąKupujesz produkty lub tankujesz auto na fakturę? Nowe przepisy od 2020 roku sporo zmieniąCzytaj dalej

Wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed jest za tym pomysłem

W rozmowie z PAP wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed powiedział, że nie miał jeszcze okazji zapoznać się z projektem, jednak uważa, że pomysł, by wprowadzić jawność wynagrodzeń jest trafny. "Wiem, że taki projekt wpłynął do Sejmu. Będziemy się jeszcze zastanawiać, jak się do niego odnieść, ale generalnie jestem za" – skomentował, cytowany przez Bankier.pl. Dodał również, że jest gotowy na rozmowy na ten temat. "Nie widzę przeszkód, żeby w ogłoszeniach o pracę zawrzeć stawkę, którą się proponuje" - skomentował.

Wiceminister zaznaczył, że takie metody stosuje się m.in. w urzędach pracy. "Ogłoszenia, które są w urzędach pracy, muszą zawierać propozycję płacową. Najczęściej podawane są niestety stawki w wysokości minimalnego wynagrodzenia lub minimalnej stawki godzinowej, ale zdarzają się też ciekawsze oferty" – zaznaczył.

Propozycja KO

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy autorstwa KO, trafił do Sejmu w połowie grudnia. Dokładnie chodzi o dodanie w ustawie art. 183f zapisu, że "pracodawca, publikując w dowolnej formie informację o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy", musiałby podać w niej, jaką kwotę wynagrodzenia brutto proponuje.

W projekcie uwzględniono wprowadzenie kary grzywny, w przypadku braku takiej informacji w ogłoszeniu o pracę. “ Projektowana zmiana zakłada dodanie w art. 281 punktu 8 w brzmieniu: "(kto będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu) nie zawarł w informacji wymaganych, zgodnie z art. 183f, albo zawiera stosunek pracy za wynagrodzeniem mniejszym niż przewidziane w opublikowanej informacji o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy", podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 tys. zł” - podaje Bankier.pl.

Wynagrodzenia to temat tabu

W uzasadnieniu projektu KO można przeczytać, że wynagrodzenia w Polsce to temat, o którym nie mówi się otwarcie. "Rekruterzy i pracodawcy uznają często pytanie dotyczące wynagrodzenia, jednej z podstawowych dla poszukującej zatrudnienia osoby kwestii, za przejaw braku kultury, roszczeniowości albo arogancji" – informuje Bankier.pl.

Areszt lub kara do 1 mln zł. Formalności załatw przed końcem roku, a unikniesz problemówAreszt lub kara do 1 mln zł. Formalności załatw przed końcem roku, a unikniesz problemówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Jak będą wyglądać w tym roku?
  2. Paweł Królikowski zdradził, na co choruje? Fani przypominają jeden z jego ostatnich wywiadów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News