Pensje będą znane. Zamian w kodeksie pracy
biznesinfo.pl
Autor Komunikaty prasowe - 18 Grudnia 2019

Pensje twoich współpracowników będą dokładnie znane. Zmiana w Kodeksie niedługo wchodzi w życie

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nakładający na pracodawcę obowiązek podawania w publikowanych ofertach zatrudnienia proponowanego kandydatom wynagrodzenia trafił już do Sejmu - podaje "Rzeczpospolita". W W przypadku akceptacji, nowe przepisy miałyby wejść w życie 30 lipca 2020 roku.

Zmiany w Kodeksie pracy - informacja o zarobkach w ofercie obowiązkowa

Nowelizacja zakłada dodanie w Kodeksie pracy dwóch nowych przepisów. Pierwszy zobowiązuje pracodawcę, by publikując informację o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku, uwzględniał w niej kwotę proponowanego wynagrodzenia brutto. W przypadku, gdy w ofercie wskazana jest minimalna i maksymalna wysokość proponowanego wynagrodzenia, konieczna będzie wzmianka, że kwota ta podlega negocjacji. Drugi przepis określa natomiast sankcje za niedopełnienie tych obowiązków albo zatrudnienie pracownika za wynagrodzeniem mniejszym, niż przewidziane w opublikowanej ofercie. Pracodawcy groziłaby za to grzywna od 1000 zł do 30 000 zł. Nowelizacja miałaby wejść w życie 30 lipca 2020 roku.

Likwidacja dyskryminacji płacowej oraz usprawnienie procesu rekrutacyjnego

Podawanie proponowanego przedziału wynagrodzenia ma zmniejszyć ryzyko dyskryminacji płacowej - precyzyjne określenie wynagrodzenia oznacza, że trudniej zaproponować krzywdzące warunki kandydatom i kandydatkom na ostatecznych etapach rekrutacji. Informacja, że wynagrodzenie podlega negocjacjom ma z kolei pozytywnie wpłynąć na likwidację tzw. luki płacowej, gdyż zachęci kobiety do podejmowania rozmów na temat wysokości wynagrodzenia z potencjalnym pracodawcą.

W uzasadnieniu projektu podano, że w odpowiedzi na oferty z podanym wynagrodzeniem napływa więcej lepiej dopasowanych aplikacji, dzięki czemu redukuje się koszty poszukiwania pracowników, a ostatecznie zrekrutowana osoba lepiej odpowiada potrzebom i możliwościom pracodawcy. Podawanie widełek wynagrodzenia poprawia także wizerunek pracodawcy i buduje jego markę wśród pracowników. Minimalizuje też ryzyko prowadzenia długich i skomplikowanych procesów rekrutacyjnych.

Senat podjął decyzję w sprawie podwyżki akcyzy. Znamy jej stawkę na 2020 rokSenat podjął decyzję w sprawie podwyżki akcyzy. Znamy jej stawkę na 2020 rokCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazda "Klanu" doznała śmierci klinicznej. Dziś opowiada o przerażającym przeżyciu
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News