kodeks pracy
pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 17 Września 2019

Poważne zmiany w kodeksie pracy. Będą dotyczyć wszystkich pracujących

7 września weszły w życie zmiany w kodeksie pracy. To efekt rozporządzenia z 16 maja 2019 roku. Modyfikacje mają sprzyjać pracownikom. Dotyczą m.in. uzyskiwania świadectw pracy, równego traktowania czy mobbingu.

Dzięki nowym przepisom pracownicy zyskają większą ochronę, a niektóre pojęcia zostały doprecyzowane. Zmiany dotyczą dyskryminacji i równego traktowania, mobbingu, świadectwa pracy, a także przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy oraz innych specjalnych uprawnień pracowników - podaje portal money.pl.

Większe prawa pracowników

Jeśli chodzi o świadectwa pracy, to zmiana będzie polegała na wydłużeniu terminu, w którym osoba zatrudniona może składać wniosek o sprostowanie świadectwa. Do tej pory pracownicy mieli na to 7 dni, jednak teraz czas będzie wynosił 14 dni. Ponadto, w sytuacji gdy pracodawca nie uwzględni wniosku, pracownikowi będzie przysługiwało 14 dni od zawiadomienia o odmowie na skierowanie sprawy do sądu pracy.

Zgodnie z nowelizacją zmianie uległy również zasady korzystania z urlopów macierzyńskich i rodzicielskich przez członków najbliższej rodziny osoby zatrudnionej. Od teraz taki urlop będzie dotyczył dziadków i rodzeństwo.Osoby te mogą też uzyskać urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Ważne będzie też to, że w trakcia trwania urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego nie będzie można rozwiązać umowy.

14. emerytura nie dla każdego. Rząd ukrył kilka haczyków, które zdyskwalifikują tysiące osób14. emerytura nie dla każdego. Rząd ukrył kilka haczyków, które zdyskwalifikują tysiące osóbCzytaj dalej

Surowiej wobec dyskryminacji i mobbingu

Jedną z kluczowych zmian w kodeksie pracy będzie większa ochrona osób zatrudnionych, które zgłoszą przypadki mobbingu i dyskryminacji. Według nowych przepisów każde nierówne potraktowanie pracownika będzie uznane za dyskryminację, jeśli nie będzie można go usprawiedliwić obiektywnymi przyczynami.

Dotychczas osoby, które w wyniku mobbingu rozwiązały umowy o pracę, miały prawo ubiegać się o odszkodowanie. Teraz będzie to możliwe również w sytuacji gdy pracownik dalej wykonuje swoje obowiązki i pracuje w firmie.

Najdroższa rasa psów w Polsce. Kosztują prawdziwą fortunę, mało kogo na nie staćNajdroższa rasa psów w Polsce. Kosztują prawdziwą fortunę, mało kogo na nie staćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Nie żyje 10-latek, który zatruł się skażonym mięsem. Cierpiał przez prawie 8 lat
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News